Menu

Recenzia a test Braun SI 9188

87,5 % Celkové hodnotenie

Víťaz testu 2023 v kategorii Žehličky bielizne

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Hodnotenie žehlenia
 • 6,1/10
  Hodnotenie všeobecných parametrov
 • 8,5/10
  Hodnotenie funkcií a pohodlia
 • 9,7/10
  Hodnotenie parametrov teploty a pary

Klady

 • Veľmi kvalitné žehlenie
 • Automatické nastavenie teploty
 • Dlhý kábel
 • Veľká nádoba na vodu

Zápory

 • Vysoká hmotnosť
 • Dlhá doba nahrievania
 • Vyššia cena
80 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a všeobecné parametre

Naparovacia žehlička Braun SI 9188 patrila v rámci nášho testu zo septembra 2021 k unikátom. Je totiž vybavená smart technológiou iCare, vďaka ktorej nie je potrebné nastavovať teplotu, ale žehlička ju sama nastaví na základe rozpoznanej látky. Vy potom volíte len intenzitu naparovania.

Žehlička má pomerne neobvyklý tvar, ale aj o niečo väčšie rozmery, než je bežné. Konkrétne hodnoty nájdete v nasledujúcej tabuľke. Mierne vyššia je aj jej hmotnosť 1,6 kg (bez vody). Vzhľadom na jednoduché ovládanie žehličky a ľahké kĺzanie ale nebude vyššia hmotnosť výrazne obťažujúca. Príliš limitovať vás nebude ani kábel dlhý 247 cm.

Príkon 2800 W má vplyv najmä na silu výdaja pary a parného rázu. V rýchlosti nahriatia sa v tomto prípade príliš neodrazil.

Žehliaca plocha je zo špeciálneho eloxovaného hliníka, čo je veľmi obľúbený materiál. Je totiž veľmi hladký, vďaka čomu žehlička dobre kĺže po látke. Zároveň je ale odolný voči poškodeniu, napríklad od zipsov alebo gombíkov. Žehliaca plocha žehličky Braun má navyše špecifický tvar inšpirovaný snowboardom. V spodnej časti je okraj mierne zdvihnutý, čo umožňuje žehlenie vo všetkých smeroch bez vzniku prekladov. Aby na bielizni nevznikali ani škvrny od vody, je žehlička vybavená systémom proti odkvapkávaniu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Braun

38 % Tefal, 13 % Russel Hobs, 13 % Sencor, 13 % Braun, 13 % Philips, 13 % Silvercrest
Nameraná hmotnosť (kg)

1,6

1,34
Nameraná dĺžka (cm)

30

30,00
Nameraná šírka (cm)

13

63 % 13, 25 % 12, 13 % 11
Nameraná výška (cm)

15,8

14,75
Nameraná dĺžka kábla (cm)

247

221,13
Príkon (W)

2 800

2 437,50
Objem nádržky na vodu (ml)

300

301,25
Anti-drip

Áno

75 % Áno, 25 % Nie

Unboxing a video z testovania

Obsah balenia

V balení nájdete okrem žehličky iba návod. Ten je pomerne stručný, vzťahuje sa iba na obsluhu žehličky. Žiadne tipy na žehlenie v ňom nie sú. Úvodná časť návodu je zle preložená, sú v nej rôzne nezmyselné znaky a pod. Samotný návod je však v poriadku. Lievik na vodu nie je súčasťou balenia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ návodu

Textový

63 % Textový, 38 % Obrázkový
Tipy na žehlenie v návode

Nie

63 % Nie, 38 % Áno
Odmerka v balení

Nie

63 % Áno, 38 % Nie

Teplota a para

Pre kvalitné žehlenie sú úplne zásadné dva parametre – teplota a para, respektíve jej množstvo. To je v prípade žehličky Braun skutočne vysoké. Konštantný výstup je 50 g/minútu, parný ráz potom dokonca 230 g/minútu, čo je jedna z najvyšších hodnôt v našom teste. Množstvo pary je možné regulovať pomocou otočného ovládača. Využiť ju môžete tiež vo vertikálnej polohe žehličky a naparovať tak napríklad zavesené záclony alebo oblečenie na ramienku.

Teplotu žehliacej plochy sme merali so žehličkou postavenou na žehliacej doske. V takom prípade sa teplota pohybovala medzi 103 a 142 °C. Teplota žehličky sa ale mení v závislosti od žehlenej látky. My sme teplotu merali tak, že bola žehlička postavená na žehliacej doske, nemohla teda reagovať na konkrétny materiál. Nastavuje sa však množstvo pary, zvoliť môžete aj režim suchého žehlenia, kedy bude para úplne vypnutá.

Od doby, keď žehličku zapojíte do zásuvky trvá 103 sekúnd, než je pripravená na prevádzku. To je pomerne dlhá doba, v našom teste s odstupom najdlhšia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výstup pary (g/min)

50

36,75
Parný ráz (g/min)

230

Vertikálne naparovanie

Áno

88 % Áno, 13 % Nie
Regulácia množstva pary

Áno

100 % Áno
Minimálna nameraná teplota (°C)

103

59,88
Maximálna nameraná teplota (°C)

142

173,63
Nameraná teplota pri stupni 1 (°C)

Automaticky podľa typu látky

Nameraná teplota pri stupni 2 (°C)

Automaticky podľa typu látky

Nameraná teplota pri stupni 3 (°C)

Automaticky podľa typu látky

Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 1

103

31,88
Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 2

103

38,38
Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 3

103

51,50

Žehlenie

Kvalita žehlenia je doménou žehličky Braun. Bez problémov vyžehlí košeľu, tričko aj pevné plátno, a to na prvé prejdenie a úplne do hladka. S prehľadom zvládne aj vyžehlenie dvoch vrstiev látky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Hodnotenie žehlenia košele (1 až 10)

9

7,25
Hodnotenie žehlenia trička (1 až 10)

9

50 % 9, 25 % 6, 13 % 7, 13 % 8
Hodnotenie žehlenia plátna (1 až 10)

9

50 % 9, 25 % 7, 13 % 6, 13 % 8
Hodnotenie žehlenia dvoch vrstiev naraz (1 až 10)

9

7,38

Pohodlie pri používaní a funkcie

Aj keď má žehlička Braun mierne nadpriemernú hmotnosť, ovláda a používa sa veľmi dobre. Zásluhu na tom má okrem iného aj veľmi hladká žehliaca plocha, ktorá po látke kĺže takmer sama. Držanie žehličky je pohodlné vďaka hladkému držadlu.

Tlačidlá parného rázu a kropenia nie sú umiestnené vedľa seba. Kropiace tlačidlo nájdete na hornej strane a tlačidlo naparovania zo spodnej strany držadla. Toto umiestnenie je medzi výrobcami i užívateľmi čím ďalej obľúbenejšie, je totiž pri používaní pohodlnejšie. Obe tlačidlá sú kvalitné a pevné. Nemáme teda strach, že by sa aj po dlhšom používaní uvoľňovali či inak nefungovali.

Tiež otočný volič pary je kvalitne vyrobený, aj keď najmä zo začiatku používania pomerne tuhý. Chválime aj svetelný indikátor, ktorý má podobu veľmi jasného a zeleného svetla. Pomerne neobvykle v priebehu nahrievania bliká, keď je žehlička pripravená na prevádzku, tak zostane svietiť.

Špička žehličky nie je vyložene zúžená na žehlenie detailov, žehliaca plocha je ale celkovo v prednej časti užšia.

Doplňovanie vody a odvápňovanie

Nalievanie vody do žehličky je pomerne pohodlné, a to vďaka veľkému otvoru. Ryska pre maximálne množstvo vody je navyše umiestnená na oboch stranách, čo ocenia napríklad ľaváci.

Odvápňovanie sa vykonáva vytiahnutím a odmočením voliča pary. Ten sa dá ľahko vytiahnuť a namočiť na niekoľko hodín do citrónovej šťavy či octu.

Nastavovanie teploty

V tejto kapitole budeme stručnejší než obvykle. Teplota sa totiž na žehličke Braun nenastavuje. Vďaka umelej inteligencii sa žehlička sama prispôsobuje žehlenej látke. Prispôsobuje sa iba množstvo pary, a to otočným ovládačom na hornej strane žehličky.

Bezpečnosť

V prípade, že žehličku zabudnete vytiahnuť zo zásuvky, alebo budete musieť rýchlo odbehnúť, nemusíte mať strach. Žehlička sa v prípade nečinnosti sama vypne. Vo vertikálnej polohe za 8 minút, v horizontálnej za minútu. To je pomerne dlhá doba, niektoré modely sa pri položení žehliacou plochou nadol vypnú už po 30 sekundách.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Tlačidlo kropenia

Áno

88 % Na hornej strane, 13 % Áno
Tlačidlo parný ráz

Na spodnej strane držadla

50 % Na spodnej strane držadla, 50 % Na hornej strane
Pohodlie pri držaní (1 až 10)

8

38 % 8, 25 % 9, 25 % 6, 13 % 7
Intenzita svetelných indikátorov (1 až 10)

9

75 % 9, 13 % 6, 13 % 8
Volič teploty

Iba nastavenie pary

75 % Koliesko, 13 % Posuvník, 13 % Iba nastavenie pary
Prehľadnosť voliča teploty (1 až 10)

10

7,50
Kvalita prevedenia tlačidiel (1 až 10)

9

50 % 8, 25 % 9, 13 % 6, 13 % 7
Pohodlie pri dolievaní vody (1 až 10)

9

38 % 8, 25 % 9, 25 % 7, 13 % 1
Ryska zásobníka vody

Na oboch stranách

50 % Na jednej strane, 38 % Na oboch stranách, 13 % Vnútri nalievacieho otvoru
Zúžená špička na žehlenie košieľ

Áno

75 % Áno, 25 % Nie
Volič teploty podľa materiálu

Automaticky

50 % Áno, 38 % Nie, 13 % Automaticky
Možnosť vypnúť/zapnúť paru

Áno

100 % Áno
Doba automatického vypnutia vo vertikálnej polohe (min)

8

75 % 8, 25 % -
Doba automatického vypnutia v horizontálnej polohe (sec)

60

63 % 30, 25 % -, 13 % 60
Typ odvápňovacieho systému

Umývateľný volič pary/odvápňovacia tyčinka

38 % Tlačidlo odvápnenia, 25 % Umývateľný filter vodného kameňa, 25 % Umývateľný volič pary/odvápňovacia tyčinka, 13 % Žiadny

Názory užívateľov 

Majitelia si žehličku veľmi pochvaľujú. Oceňujú automatický systém nastavenia teploty, vďaka ktorému nedochádza k spáleniu látky. Pozitívne hodnotia aj jej ovládanie, dlhý kábel a hmotnosť, ktorá podľa nich nie je zvlášť veľká. Niektorým používateľom ale chýba možnosť nastaviť si teplotu podľa svojich preferencií.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Zaujímavosťou žehličky Braun SI 9188 BK je automatické nastavovanie teploty, ručne sa reguluje iba množstvo pary. Pozitívne hodnotíme aj hladkú žehliacu plochu, ktorá je na konci zdvihnutá a nerobí žiadne preklady. Žehlička veľmi dobre žehlí, poradí si bez problémov s rôznymi typmi látky aj s dvoma vrstvami oblečenia. Nevýhodou môže byť dlhšie nahrievanie alebo o niečo vyššie rozmery a hmotnosť. Napriek tomu sa ale žehlička dobre ovláda a používa.

Naše hodnotenie a záver

Naparovaciu žehličku Braun SI 9188 BK odporúčame všetkým, ktorí žehlia často veľké objemy bielizne a nechcú neustále meniť nastavenie teploty. Žehlička ju totiž vďaka špeciálnej technológii nastavuje sama. Vy potom regulujete iba množstvo vypúšťanej pary, ktoré je naozaj veľké. Vďaka tomu a hladkej žehliacej ploche je žehlenie veľmi jednoduché a zároveň naozaj kvalitné.

Na svoje si prídu aj milovníci designu, žehlička má totiž zaujímavý a neobvyklý tvar. Vhod príde aj dlhý kábel. Niekomu by možno mohla vadiť o niečo vyššia hmotnosť, tá ale obsluhu nijako zvlášť nekomplikuje.

Ak chcete mať radšej teplotu žehličky pod kontrolou, ale zároveň stále hľadáte jeden z nadštandardných produktov, odporúčame žehličku Tefal Ultimate Pure FV9845E0.

80 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Braun SI 9188 | Hodnotenie: 87,5 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa už niekoľko rokov zaoberá testovaním, výberom a porovnávaním najdôležitejších domácich pomocníkov, medzi ktorých bezpochyby patria aj žehličky. Do jej skúseností patrí aj to zásadné, test kvality žehlenia, ktorý vykonala s každou žehličkou v teste. Veronika sa tiež zaoberá ďalšími produktami pre domácnosť ako sú parné čističe, vodné vysávače alebo rôzne kuchynské spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Braun SI 9188

Braun SI 9188

80 € Orientačná cena