Menu

Recenzia a test Sencor SSI 2027BL

60,3 % Celkové hodnotenie

Top 8 v kategorii Žehličky bielizne

Jednotlivá hodnocení

 • 5,5/10
  Hodnotenie žehlenia
 • 5,1/10
  Hodnotenie všeobecných parametrov
 • 5,4/10
  Hodnotenie funkcií a pohodlia
 • 8,2/10
  Hodnotenie parametrov teploty a pary

Klady

 • Rýchle nahrievanie
 • Nízka cena
 • Nízka hmotnosť

Zápory

 • Nerezová žehliaca plocha
 • Veľa tečie
 • Nemá automatické vypnutie
30 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a všeobecné parametre

Sencor SSI 2027BL je naparovacia žehlička, ktorá v rámci nášho testu v septembri 2021 patrila medzi najlacnejšie modely. Bohužiaľ musíme konštatovať, že sa to na jej parametroch a výsledkoch podpísalo. Začnime ale od začiatku, a to rozmermi a hmotnosťou. Podpriemernosť v týchto hodnotách ocenia tí, ktorí hľadajú malú a ľahkú žehličku, napríklad na študentský internát. S hmotnosťou 0,8 kg sa nemusíte báť, že by vás po chvíli žehlenia bolela ruka. Rozmery nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Dĺžka kábla 192 cm síce nedosahuje priemer, ale nie je najkratšia v rámci nášho testu. Aj tak sa ale budete musieť pri žehlení držať pomerne blízko zásuvky. Dlhšie žehlenie si vyžiada priebežné doplňovanie vody, nádržka má totiž objem iba 210 ml. Zároveň musíme podotknúť, že žehlička nemá systém anti-drip a naozaj veľa tečie, pri testovaní sa opakovane stalo, že aj pri vyššej teplote vytiekla zo žehličky až polovica nádobky vody. Je ale možné, že išlo o chybu konkrétneho kusu.

Žehliaca plocha je nerezová, čo je materiál, ktorý sa už u žehličiek objavuje veľmi zriedka, aj u väčšiny lacných modelov ho nahradili pokročilejšie varianty. Nerez je totiž veľmi náchylný na poškodenie, napríklad zipsom či gombíkmi. Zároveň nie je samočistiaci a je potrebná pomerne zložitá údržba. Oproti iným materiálom tiež horšie kĺže po bielizni, kvôli tomu je žehlenie náročnejšie. Nerezová doska je navyše na žehličke nie príliš kvalitne umiestnená a na prvý pohľad budí lacný dojem.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Sencor

38 % Tefal, 13 % Russel Hobs, 13 % Sencor, 13 % Braun, 13 % Philips, 13 % Silvercrest
Nameraná hmotnosť (kg)

0,8

1,34
Nameraná dĺžka (cm)

26

30,00
Nameraná šírka (cm)

11

63 % 13, 25 % 12, 13 % 11
Nameraná výška (cm)

12,6

14,75
Nameraná dĺžka kábla (cm)

192

221,13
Príkon (W)

1 600

2 437,50
Objem nádržky na vodu (ml)

210

301,25
Anti-drip

Nie

75 % Áno, 25 % Nie

Unboxing a video z testovania

Obsah balenia

Súčasťou balenia je okrem žehličky samozrejme aj návod. Ten je textový, nie obrázkový a okrem inštrukcií na obsluhu žehličky prináša aj tipy na žehlenie, čo nebýva úplne samozrejmosťou. Rovnako ako polovica modelov v teste má aj žehlička Sencor v balení odmerku na vodu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ návodu

Textový

63 % Textový, 38 % Obrázkový
Tipy na žehlenie v návode

Áno

63 % Nie, 38 % Áno
Odmerka v balení

Áno

63 % Áno, 38 % Nie

Teplota a para

Keďže má žehlička podpriemerný príkon 1600 W, nie je prekvapením, že podpriemerné sú aj hodnoty výstupu pary. Konštantný výstup pary je 20 g/min, čo je iba polovica priemernej hodnoty. Parný ráz 70 g/min polovice priemeru ani nedosahuje. Môžete teda očakávať horšie výsledky v žehlení. Výsledkom žehliaceho testu sa venujeme v nasledujúcej kapitole. Množstvo pary je možné regulovať pomocou otočného kolieska. U tejto žehličky ale nemôžete použiť funkciu vertikálneho naparovania, ktorá je inak pomerne bežná aj pri lacných modeloch.

V čom sa priemeru žehlička viac-menej drží, je rozsah teplôt 59 až 171 °C. Môžete ju preto využiť aj pri žehlení citlivých tkanín. Intervaly teplôt pre jednotlivé stupne nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Za čo žehličku chválime, je rýchlosť nahriatia. Na prvý stupeň je pripravená za 12 sekúnd, na druhý za 17 sekúnd a na najvyššiu teplotu sa nahreje za 29 sekúnd.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výstup pary (g/min)

20

36,75
Parný ráz (g/min)

70

Vertikálne naparovanie

Nie

88 % Áno, 13 % Nie
Regulácia množstva pary

Áno

100 % Áno
Minimálna nameraná teplota (°C)

59

59,88
Maximálna nameraná teplota (°C)

171

173,63
Nameraná teplota pri stupni 1 (°C)

59 až 82

Nameraná teplota pri stupni 2 (°C)

102 až 118

Nameraná teplota pri stupni 3 (°C)

151 až 171

Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 1

12

31,88
Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 2

17

38,38
Nameraná rýchlosť nahriatia na teplotu 3

29

51,50

Žehlenie

Ako sme už vyššie spomínali, v oblasti príkonu a naparovania je žehlička hlboko pod priemerom nášho testu. Zodpovedá tomu aj výsledok testu žehlenia, ktorý nedopadol príliš dobre. Pomerne veľké problémy mala žehlička s košeľou, ani na niekoľkokrát prejdenie nedokázala sklady na košeli vyhladiť, nepomohla ani para a kropenie. Pri žehlení trička bola o niečo úspešnejšia, v porovnaní s inými, aj lacnými žehličkami to ale nebol príliš presvedčivý výkon. O to viac nás prekvapilo žehlenie plátna, ktoré nebolo zas také náročné, ako by sme čakali. S pohodlným žehlením dvoch vrstiev látky ale nepočítajte.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Hodnotenie žehlenia košele (1 až 10)

4

7,25
Hodnotenie žehlenia trička (1 až 10)

6

50 % 9, 25 % 6, 13 % 7, 13 % 8
Hodnotenie žehlenia plátna (1 až 10)

7

50 % 9, 25 % 7, 13 % 6, 13 % 8
Hodnotenie žehlenia dvoch vrstiev naraz (1 až 10)

5

7,38

Pohodlie pri používaní a funkcie

Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom sa so žehličkou ľahko manipuluje. Celkové používanie ale komplikuje vytekanie vody, ktoré niekedy úplne znemožní žehlenie. Žehlička sa drží pomerne dobre, držadlo je vyrobené z klasického tvrdého plastu, žiadne pogumovanie sme vzhľadom na cenu ani neočakávali. Tiež tlačidlá sú z pevného plastu, na stlačenie sú pomerne tuhé. To sa ale môže v priebehu používania zmeniť. Obe tlačidlá sú umiestnené na hornej strane žehličky vedľa seba. U nich je aj regulátor pary.

Tvar žehliacej plochy je klasický, bez zúženej špičky, tú mala v našom teste viac ako polovica modelov. Vďaka užšiemu tvaru sa s ňou lepšie žehlia detaily ako sú manžety, alebo okolie gombíkov.

Indikátor nahrievania je umiestnený v spodnej časti a je dobre viditeľný, a to aj z mnohých uhlov.

Doplňovanie vody a odvápňovanie

Dolievanie vody je celkovo slabšou stránkou žehličky Sencor. Otvor je veľmi malý, takže ani s odmerkou nie je úplne ľahké sa do nádržky trafiť bez kvapnutia. Ryska je len na jednej strane a takmer neviditeľná. Je totiž iba vlisovaná do plastu, bez žiadnej potlače. Žehlička navyše veľa tečie.

Odvápňovanie ako jediný model v teste (v septembri 2021) vôbec nemá. Pokiaľ sa vám teda žehlička zanesie vodným kameňom, budete ju musieť vymeniť za inú.

Nastavovanie teploty

Stupeň teploty sa nastavuje tak, ako je bežné u väčšiny modelov, teda kolieskom. To je veľmi prehľadné a okrem klasických piktogramov v podobe bodiek ponúka voľbu teploty podľa žehleného materiálu. Názvy látok sú v angličtine, na ceduľkách oblečenia ich tak obvykle nájdete.

Bezpečnosť

Ako jedna z mála nemá táto žehlička funkciu automatického vypnutia. Na jej vytiahnutie zo zásuvky budete teda musieť vždy myslieť. Pri väčšine modelov sa žehlička vypne sama po 8 minútach nečinnosti, v prípade horizontálnej polohy dokonca už po 30 sekundách.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Tlačidlo kropenia

Na hornej strane

88 % Na hornej strane, 13 % Áno
Tlačidlo parný ráz

Na hornej strane

50 % Na spodnej strane držadla, 50 % Na hornej strane
Pohodlie pri držaní (1 až 10)

6

38 % 8, 25 % 9, 25 % 6, 13 % 7
Intenzita svetelných indikátorov (1 až 10)

9

75 % 9, 13 % 6, 13 % 8
Volič teploty

Koliesko

75 % Koliesko, 13 % Posuvník, 13 % Iba nastavenie pary
Prehľadnosť voliča teploty (1 až 10)

8

7,50
Kvalita prevedenia tlačidiel (1 až 10)

6

50 % 8, 25 % 9, 13 % 6, 13 % 7
Pohodlie pri dolievaní vody (1 až 10)

1

38 % 8, 25 % 9, 25 % 7, 13 % 1
Ryska zásobníka vody

Na jednej strane

50 % Na jednej strane, 38 % Na oboch stranách, 13 % Vnútri nalievacieho otvoru
Zúžená špička na žehlenie košieľ

Nie

75 % Áno, 25 % Nie
Volič teploty podľa materiálu

Áno

50 % Áno, 38 % Nie, 13 % Automaticky
Možnosť vypnúť/zapnúť paru

Áno

100 % Áno
Typ odvápňovacieho systému

Žiadny

38 % Tlačidlo odvápnenia, 25 % Umývateľný filter vodného kameňa, 25 % Umývateľný volič pary/odvápňovacia tyčinka, 13 % Žiadny

Názory užívateľov 

Užívatelia si v recenziách žehličku pomerne chvália. Hlavným pozitívom je pre nich nízka cena a tomu zodpovedajúca kvalita. Niektorým vadí kratší kábel, iným malá žehliaca plocha. Niektorí sa sťažujú na pretekanie, čo potvrdzuje aj naša skúsenosť. Väčšina recenzií ale tento nešvár nezmieňuje, nebude to teda pravdepodobne problém každého kusu, ale iba niektorých. Na celkové hodnotenie produktu to preto nemalo vplyv.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou žehličky Sencor je jej nízka cena a pomerne kvalitné prevedenie. Potešia tiež celkovo menšie rozmery a nízka hmotnosť. Pozitívne hodnotíme aj jej rýchle nahrievanie. Nevýhodou je slabý príkon a s tým spojené slabé naparovanie a zlé žehlenie. Tomu neprispieva ani nerezová žehliaca plocha, ktorá horšie kĺže po látke, žehlenie je tak náročnejšie ako pri iných modeloch.

Naše hodnotenie a záver

Naparovaciu žehličku Sencor SSI 2027BL odporúčame nenáročným zákazníkom k občasnému vyžehleniu menšieho množstva bielizne. Jedná sa o lacný model, ktorý dosahuje iba podpriemerné výsledky. Výhodou je okrem ceny aj nízka hmotnosť a celkové rozmery. Poteší aj rýchle nahrievanie. Tým ale chvála viac-menej končí.

Žehlička má malý príkon a veľmi slabé naparovanie. V kombinácii s nerezovou žehliacou plochou, ktorá sa po bielizni príliš dobre nešmýka, sa nejedná o predpoklad k dobrému žehleniu. To potvrdil aj náš test, v ktorom si žehlička neviedla dobre. Pokiaľ potrebujete často žehliť košele, mali by ste sa tomuto výrobku vyhnúť. Spomenúť musíme tiež absenciu funkcie automatického vypnutia, ktorá je dnes medzi žehličkami viac-menej štandardom.

Aj v kategórii lacných žehličiek nájdete modely, ktoré obstojne žehlia, napríklad Sencor SSI 8440GR.

30 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Sencor SSI 2027BL | Hodnotenie: 60,3 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa už niekoľko rokov zaoberá testovaním, výberom a porovnávaním najdôležitejších domácich pomocníkov, medzi ktorých bezpochyby patria aj žehličky. Do jej skúseností patrí aj to zásadné, test kvality žehlenia, ktorý vykonala s každou žehličkou v teste. Veronika sa tiež zaoberá ďalšími produktami pre domácnosť ako sú parné čističe, vodné vysávače alebo rôzne kuchynské spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SSI 2027BL

Sencor SSI 2027BL

30 € Orientačná cena