Ako si vybrať žehličku na vlasy
Žehlička je ideálny pomocník pri starostlivosti o vlasy. Nebudete musieť navštevovať drahé kadernícke salóny preto, aby vaše vlasy boli dokonale rovné. Vyznať sa však v širokej ponuke týchto prístrojov môže byť pre neskúseného človeka náročné. V nasledujúcich niekoľkých kapitolách vás preto zoznámime so základnými parametrami, ktorým by ste pri výbere mali venovať pozornosť. Vybranie nesprávnej žehličky by vás nemuselo stáť len peniaze, ale predovšetkým krásu a zdravie vašich vlasov.
Ako si vybrať žehličku na vlasy stručne:
- Vezmite do úvahy typ svojich vlasov. (Sú jemné a lámavé alebo, naopak, silné a husté?)
- Rozhodnite, na čo všetko budete žehličku používať. (Len na narovnávanie vlasov alebo taktiež na lokne?)
- Určte si, koľko ste ochotní do tohto spotrebiča investovať.
Pre všeobecný a kompletný prehľad v starostlivosti o vlasy sme pre vás pripravili taktiež testy a porovnanie ďalších pomocníkov, ako sú fény na vlasy (vrátane cestovných), kulmy a kulmofény. Pre zdravé a pestované vlasy je potrebné voliť aj správny šampón. Ako ho vybrať vám poradíme v samostatnom článku.
Povrch žehliacich doštičiek
Najdôležitejším kritériom pre výber žehličky na vlasy je povrch žehliacich doštičiek. Na trhu je niekoľko materiálov, pričom každý má iné vlastnosti a hodí sa pre rôzne typy vlasov.
Kovové doštičky
Bývajú na najlacnejších žehličkách. Nie sú vôbec vhodné na tepelnú úpravu vlasov, pretože sa prehrievajú a spaľujú vlasy. Niekedy bývajú potiahnuté tenkou vrstvou keramiky. Ani táto úprava však nie je vhodná, pretože tenká vrstva sa môže ľahko poškodiť či olúpať a vlasy potom prídu do styku priamo s horúcim kovom.
Keramické doštičky
Najčastejšie sa na trhu stretnete s keramickými doštičkami. Ich výhodou je rýchle a rovnomerné zahrievanie. Na požadovanú teplotu sa zahrejú aj za 10 sekúnd. Sú vhodné na jemné a lámavé vlasy.
Turmalínové doštičky
Turmalínové doštičky vydávajú záporné ióny a infračervené teplo, ktoré udržuje vlhkosť vo vlasoch a dodáva im lesk. Nedochádza teda k vysúšaniu vlasov, ich štiepeniu a lámaniu. Dobré výsledky dosahujú aj pri nízkych teplotách, sú teda naozaj šetrné a vhodné pre jemné vlasy.
Titánové doštičky
Titánové doštičky sú zo všetkých najľahšie a najodolnejšie. Preto ich často využívajú aj profesionáli. Rýchlo a rovnomerne sa zahrievajú a dosahujú najvyššie teploty. Práve vďaka vysokej teplote sú najúčinnejšie a vhodné pre husté, pevné a hrubé vlasy, ktoré narovnať je náročnejšie.
Teflónové doštičky
Na teflónové doštičky príliš často nenarazíte, ich výhodou je, že bránia pripaľovaniu rôznych stylingových prostriedkov.
Kombinácie
Na trhu sa objavujú taktiež žehličky s kombináciou týchto povrchov. Najčastejšie v spojení keramika + turmalín a keramika + titán. Tieto kombinácie spájajú výhody jednotlivých variantov. V prípade kombinácie keramika + turmalín ide o znižovanie teploty žehličky. Tieto žehličky sa hodia zvlášť pre veľmi jemné vlasy. Kombinácia materiálov keramika + titán prináša možnosť regulovať teplotu a celkovú univerzálnosť. Nevýhodou je vyššia cena.
Šírka žehliacej plochy a tvar
Úzke žehličky sú vhodné pre kratšie vlasy a taktiež pre všetkých, ktorí chcú využívať žehličku nielen na rovnanie vlasov, ale taktiež na ich natáčanie. Vďaka úzkej žehliacej ploche je možné pomocou žehličky vytvoriť vlny.
Široké žehličky ocenia majiteľky dlhých a hustých vlasov. Vďaka väčšej ploche sa vlasy vyžehlia ľahšie a rýchlejšie. Nevýhodou je však zložitá manipulácia pri natáčaní.
Zaoblená či okrúhla žehlička vám uľahčí natáčanie vĺn a lokní. Niektoré modely na trhu majú zahrievacie plôšky aj na povrchu a nahradia tak aj kulmu. Naopak, hranatou a plochou žehličkou ideálny efekt vĺn dosiahnete len sťažka.
Ďalším riešením pre vyžehlenie vlasov je žehliaca kefa. Tá sa vzhľadom príliš nelíši od klasickej kefy na vlasy, je však vybavená žehliacimi plôškami, ktoré vyžehlia vlasy počas česania. Ide o pohodlné a časovo nenáročné riešenie, ktoré vám ušetrí až polovicu času.
Zvláštnou kategóriou sú krepovacie žehličky. Pomocou nich je možné docieliť väčší objem vďaka vytvoreniu drobných vlniek, takzvaných krepov.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek tvar, mala by byť žehlička ideálne vybavená protišmykovým povrchom, čím eliminujete riziko vyšmyknutia a popálenia. (Zdroj: Popáleniny.cz)
Teplota pri žehlení vlasov
Nastavenie teploty je jedným z ďalších dôležitých parametrov, na ktorý by ste sa mali pri výbere žehličky zamerať. Ak by ste použili príliš vysokú teplotu, mohli by ste si vlasy zničiť. Teploty, ktoré si môžete na žehličkách nastaviť, sa pohybujú väčšinou okolo 100 – 230 °C. Pre každý typ vlasov je však vhodná iná teplota.
Typ vlasov | Odporúčaná teplota |
Veľmi krehké, lámavé a slabé | 100 °C – 140 °C |
Jemné | 140 °C – 160 °C |
Normálne | 160 °C – 180°C |
Hrubé | 180 °C – 240 °C |
Ďalšie funkcie
Niektoré funkcie uľahčujú manipuláciu a obsluhu žehličky. Ďalšie minimalizujú prepaľovanie a ničenie vlasov.
Displej a indikátory – Niektoré žehličky sú vybavené displejom, na ktorom sa zobrazuje nastavená teplota. Užitočná je taktiež signalizácia zahriatia, ktorá vás upozorní, že bola dosiahnutá nastavená teplota. Signalizácia môže mať rôzne varianty. Napríklad svietiaci či blikajúci displej alebo zvláštnu kontrolku.
Uzamknutie nastavenej teploty – Táto funkcia je užitočná v tom, že nedôjde k náhodnému prestaveniu teploty počas žehlenia.
Rýchle nahrievanie – Užitočná funkcia, ktorá šetrí vás čas. Tie najrýchlejšie žehličky sú nahriate za niekoľko sekúnd.
Automatické vypnutie – Bezpečnostná funkcia, ktorá vypne žehličku v prípade, že sa nepoužíva. Interval je väčšinou 60 minút. Táto funkcia je veľmi dôležitá z pohľadu prevencie požiaru.
Otočný kábel – Dĺžka kábla a možnosť ho otáčať vám uľahčí manipuláciu. Priemerná dĺžka sa pohybuje okolo 2 metrov – táto hodnota by mala byť už dostatočná na pohodlnú manipuláciu. Zaujímať by ste sa o ňu mali najmä v prípade, že nemáte zásuvku priamo pri zrkadle.
Ionizácia – Žehličky vyžarujú negatívne ióny, ktoré uzatvárajú vlasy a chránia ich tak pred negatívnymi vplyvmi. Zabraňujú poškodeniu, krepovateniu a elektrizácii. Prístroje s touto funkciou sú však spravidla o niečo drahšie.
Parná funkcia – Šetrná funkcia, ktorá má ozdravný efekt. Žehličky s touto funkciou sú vhodné na jemné a krehké vlasy.
Napustené žehliace doštičky – Niektoré žehličky sú napustené špeciálnymi prípravkami či olejmi, ktoré pri žehlení zároveň ošetrujú a chránia vlasy.
Žehlenie mokrých vlasov – Na urýchlenie stylingu sa hodí funkcia žehlenia za mokra. Na úpravu vlhkých vlasov je však potrebná špeciálna funkcia. V žiadnom prípade nepoužívajte na mokré vlasy klasickú žehličku.
Vonkajšie zahrievacie doštičky – Na uľahčenie tvorby vĺn a kučier sú niektoré žehličky vybavené vonkajšími zahrievacími doštičkami, ktoré je možné podľa potreby zapnúť.
Tipy pre správne žehlenie
Aby ste docielili ten správny efekt a neuškodili pritom svojim vlasom, je dobré pri manipulácii so žehličkou dodržiavať pár zásad:
1. Najprv vlasy vysušte
Ak si budete žehliť vlasy bez toho, aby ste ich predtým poriadne vysušili, veľmi im tým uškodíte. Vlasy sa totiž spália. Odporúčame ich teda predtým nechať buď prirodzene uschnúť, alebo použiť fén. Navyše už pri fénovaní ich môžete začať pomaly narovnávať. Výnimkou sú v tomto prípade žehličky, ktoré špeciálne mokré sušenie umožňujú. S inými to však neskúšajte.
2. Žehlite len rozčesané vlasy
Po tom, čo ich usušíte, odporúčame vlasy ešte dobre rozčesať. Strapaté vlasy sa budú pod žehličkou ľahšie lámať.
3. Použite ochranný prostriedok
Existuje široká ponuka prípravkov, ktoré pomôžu vaše vlasy pred žehlením posilniť a ochrániť pred teplom. Použite však len prípravky výhradne na to určené. Napríklad lak alebo tužidlo môžu v tomto prípade, naopak, uškodiť. Vysokým teplom sa do vlasov v podstate zapečú a bude ťažké ich odtiaľ dostať.
4. Nastavte vhodnú teplotu
Každému typu vlasov sadne iné množstvo stupňov. Na vlasy jemné sú lepšie nižšie teploty, ktoré k nim budú šetrnejšie. Naopak, na vlasy hrubšie budete musieť žehličku viac rozpáliť, aby na ne mala vôbec nejaký efekt. Podrobný rozpis odporúčaných teplôt nájdete o niečo vyššie v tomto článku. Rovnako ako nie je vhodné voliť maximálnu možnú teplotu, ktorá by vaše vlasy mohla spáliť, nie je ideálnou voľbou ani tá najnižšia možná, pretože s tou sa zase môže stať, že budete musieť po prameni prejsť hneď niekoľkokrát po sebe, čo nijako nenaplní váš zámer vlasy ušetriť vysokým teplotám.
5. Žehlite vlasy po menších častiach
Hoci by sa mohlo zdať, že celý proces zvládnete rýchlejšie, ak budete do žehličky vkladať väčšie pramene vlasov, opak je pravdou. Odporúča sa žehliť tenké pramene, po ktorých bude stačiť, keď prejdete raz až dvakrát a nebudete ich tak musieť vystavovať zbytočnému teplu.
6. Ochranný olej na záver
Keď už máte vlasy vyžehlené alebo inak upravené podľa svojich predstáv, môžete použiť ešte regeneračný olej, ktorý ich dodatočne vyživí, prípadne dodá vášmu účesu na trvanlivosti. Vyplatí sa taktiež chvíľku počkať, než vyrazíte von, aby ste ich nevystavovali zbytočne veľkým teplotným zmenám.
7. Vyčistite žehličku
Aby bola žehlička nabudúce pripravená na okamžité použitie, odporúčame ju po vychladnutí vyčistiť od prichytených vlasov prípadne použitých vlasových prípravkov. Pri dlhšej pauze medzi používaním žehličku utrite a zbavte prachu, predídete tak riziku požiaru pri zahrievaní (Zdroj: Hasiči ČR).
Ako navlniť vlasy žehličkou
Mnohí z vás iste budete žehličkou vlasy aj vlniť. Prinášame vám preto krátky opis toho, ako na tvorbu lokní čo najjednoduchším spôsobom. Na internete nájdete taktiež mnoho videí, ktoré vám ukážu, ako na to. Ideálna je na vlnenie žehlička s oblým či okrúhlym tvarom.
1. Rovnako ako pri žehlení, aj pred navlnením vlasy vždy dôkladne vysušte a rozčešte. Vlhké vlasy by sa pri žehlení spálili. Strapaté by sa zase zle vlnili a mohli by sa aj poškodiť.
2. Žehličku zapnite a počkajte, až sa nahreje. Vhodné teploty sú rovnaké ako pri žehlení. Tabuľku podľa typov vlasov nájdete v článku.
3. Nepoužívajte na vlasy žiadne stylingové prostriedky, tie by sa teplom spálili a mohli by vám poškodiť tak vlasy, ako žehličku.
4. Vlasy si rozdeľte na menšie pramene. Ideálne je začínať odspodu, vrchné vlasy si môžete zopnúť sponkami.
5. Prameň vložte do žehličky a stlačte. Potom otočte žehličku o 180° a choďte smerom ku končekom, podľa toho, ako veľmi žehličkou otočíte a ako rýchlo prameň prejdete, budú výsledné vlny vyzerať.
6. Snažte sa otáčať žehličku smerom od tváre.
7. Pre ležérny výsledok môžete kombinovať veľkosť a pevnosť lokní.
8. Výsledok zafixujte lakom na vlasy, aby vám lokne dlhšie vydržali.