Ako vybrať žehličku na vlasy
Žehlička na vlasy patrí medzi užitočných pomocníkov pri tvorbe rôznych účesov a úprave vlasov. Na trhu nájdete naozaj veľké množstvo modelov, môže byť teda pomerne náročné vybrať ten správny. Ak si lámete hlavu nad tým, aká žehlička bude pre vaše vlasy najlepšia, na aký materiál doštičiek staviť a čo všetko by mala žehlička na vlasy spĺňať, pomôže vám tento článok.
V nasledujúcich kapitolách vás zoznámime so základnými parametrami, ktorým by ste mali pri výbere venovať pozornosť. Článok tak dopĺňa porovnanie žehličiek na vlasy a mal by predovšetkým uľahčiť vaše rozhodovanie pri výbere. Kúpa zlého modelu by totiž mohla negatívne ovplyvniť krásu a zdravie vašich vlasov.
Pri výbere žehličky sa riaďte predovšetkým typom vašich vlasov a úpravou, ktorej sa chcete venovať. Od toho sa môžete odraziť a následne venovať pozornosť materiálu žehliacich doštičiek či doplnkovým funkciám, ktoré používanie žehličky na vlasy spríjemnia.
Ako vybrať žehličku na vlasy stručne:
- Vyberte typ žehličky podľa toho, ako chcete vlasy upravovať – Žehlička má vlasy primárne vyrovnať, niektoré ale vytvoria aj kučery. Krepovačky urobia drobné vlnky, so žehliacou kefou zase docielite objem.
- Zvoľte vhodný povrch žehliacich doštičiek – Každý materiál sa hodí na iný typ vlasov. Jemné vlasy potrebujú materiál, ktorý pracuje dobre aj pri nízkych teplotách, na hrubé vlasy sa vám zase bude hodiť titánový povrch, ktorý odoláva vysokým teplotám.
- Rozsah teploty musí zodpovedať typu vlasov – Krehké a lámavé vlasy by nemali byť vystavované teplotám nad 140 °C, silné vlasy naopak potrebujú teplotu 200 °C a viac.
- Sústreďte sa aj na doplnkové funkcie – Žehličky na vlasy disponujú rôznymi funkciami, ktoré ovplyvnia komfort pri používaní. Môžete napríklad požadovať uzamknutie nastavenej teploty, otočný kábel alebo napustené doštičky.
- O výbere rozhodne aj cena – Rôzne cenové hladiny ponúkajú rôzne modely. Pokiaľ je pre vás cena kľúčovým faktorom, hľadajte kompromis medzi cenou a výkonom.
Pre všeobecný a kompletný prehľad v starostlivosti o vlasy sme pre vás pripravili aj testy a porovnania ďalších pomocníkov ako sú fény na vlasy, kulmy alebo kulmofény. Pre zdravé vlasy je potrebné voliť aj správny šampón. Ako ho vybrať vám poradíme v samostatnom článku.
Typ žehličky na vlasy
Na trhu nájdete rôzne typy žehličiek na vlasy. Líšia sa predovšetkým tým, akým spôsobom vlasy upravia a aký bude výsledok. Klasická žehlička vlasy vyrovná, podľa tvaru poprípade aj navlní, krepovacie žehličky zase vytvoria malé vlnky. Žehliace kefy dodajú vašim vlasom objem. Pre variabilitu použitia si môžete zaobstarať aj žehličku s vymeniteľnými nadstavcami.
Typy žehličiek na vlasy
Klasické žehličky na vlasy
Klasická žehlička sa postará predovšetkým o hlavnú funkciu týchto prístrojov – vyrovnanie vlasov. V závislosti od šírky a tvaru žehliacich plôch s ňou ale môžete vytvoriť aj kučery či vlny – v takom prípade hľadajte skôr žehličky s užšími ramenami a zaoblenými hranami. Pokiaľ ste si však istí, že vám žehlička bude slúžiť len na vyrovnávanie vlasov, voľte modely so širšou žehliacou plochou.
Popis klasickej žehličky na vlasy
Krepovačky
Krepovačky nie sú žehličky v pravom slova zmysle, pretože po ich použití nebudú vaše vlasy úplne rovné. Naopak, krepovačky sa postarajú o miniatúrne vlnky na vašich vlasoch, ktoré vďaka nim získajú výrazný objem. Aj pri tomto type máte na výber – žehliace plochy môžu byť rôzne široké a zvlnené, od toho sa potom odvíja dĺžka procesu aj výsledná podoba vlniek.
Parné žehličky na vlasy
Pod týmto názvom nájdete naparovacie žehličky na vlasy. Znie vám to skôr ako odnož žehličiek na bielizeň? Tak vedzte, že aj pri vyrovnávaní vlasov prináša parná funkcia isté výhody. Naparovacia žehlička na vlasy sa hodí najmä na hrubé, kučeravé a všeobecne nepoddajné vlasy, pri ktorých by ste s klasickou žehličkou na vlasy príliš neuspeli.
Parná žehlička na vlasy by mala byť k vlasom šetrnejšia, para totiž vlasy zvlhčí, aby boli poddajnejšie. S jej pomocou je tiež možné do vlasov aplikovať vyživujúce prípravky, ktoré sa tak dostanú presne tam, kam majú – do štruktúry vlasu. Po takomto procese sa dočkáte výsledku v podobe lesklých a zdravých vlasov. Nedostatkom parných žehličiek na vlasy je však vyššia cena.
Cestovné žehličky na vlasy
Cestovné verzie žehličiek na vlasy skrývajú svoj primárny účel už v názve. Ponúknu benefity klasických žehličiek, ale v kompaktnej a priestorovo úspornejšej podobe. Niektoré modely sa zmestia dokonca aj do kozmetickej tašky. Ak sa chcete o svoje vlasy starať plnohodnotným spôsobom aj mimo domova, dbajte okrem rozmerov aj na materiál žehliacich plôch.
Žehličky s výmennými nadstavcami
Takéto modely prinášajú širokú škálu využitia. Hodia sa pre vás v prípade, ak sa stylingu vlasov venujete do hĺbky, účesy radi obmieňate a oceníte variabilitu. V tomto prípade totiž nie ste obmedzení len rovnou žehliacou plochou na vyrovnanie a zaoblenými hranami na navlnenie vlasov, ale otvára sa vám oveľa viac možností v podobe vymeniteľných nadstavcov.
V balení najčastejšie dostanete rovné aj krepovacie žehliace doštičky, niekedy navyše s rôznou šírkou. Niektoré modely ponúkajú aj nadstavce v podobe kulmy na vlasy či žehliacej kefy. Bohatšia výbava prináša viac možností toho, ako bude vyzerať finálny účes, ale taktiež aj vyššiu obstarávaciu cenu.
Žehliace kefy
Ďalším riešením na žehlenie vlasov je žehliaca kefa. Tá sa vzhľadom nijako výrazne nelíši od klasickej kefy na vlasy, je však vybavená žehliacimi plôškami, ktoré vlasy vyžehlia počas česania. Vo vlasoch taktiež vytvorí objem, hodí sa teda na husté aj jemné vlasy. Niektoré modely majú navyše vymeniteľné nadstavce s rôznymi typmi štetín. Jedná sa o pohodlné a časovo nenáročne riešenie, pomocou žehliacej kefy však nie je možné vytvoriť vlny.

Povrch žehliacich doštičiek
Keď sa už rozhodnete pre požadovaný typ žehličky, je čas presunúť sa na parametre, akými má kvalitný prístroj disponovať. Najdôležitejším kritériom pri výbere žehličky na vlasy je povrch žehliacich doštičiek. Na trhu je niekoľko materiálov, pričom každý ponúka iné vlastnosti a hodí sa na rôzne typy vlasov.
Kovové doštičky
Bývajú súčasťou najlacnejších žehličiek. Na tepelnú úpravu vlasov však nie sú vôbec vhodné, pretože sa prehrievajú a vlasy spaľujú. Niekedy bývajú potiahnuté tenkou vrstvou keramiky. Ani táto úprava ale nie je vhodná, pretože tenká vrstva sa môže ľahko poškodiť či olúpať a vlasy potom prídu do styku priamo s horúcim kovom.
Keramické doštičky
Najčastejšie sa stretnete s keramickými doštičkami. Ide o najuniverzálnejší povrch pre rôzne typy vlasov. Pokiaľ si teda výberom nie ste úplne istí, alebo nepoznáte svoj presný typ vlasov, potom siahnite práve po žehličke s keramickými doštičkami.
Ich výhoda spočíva v rýchlom a rovnomernom zahrievaní. Na požadovanú teplotu sa keramická žehlička na vlasy zahreje aj za 10 sekúnd. Povrch je hladký a klzký, vlasy by sa teda pri žehlení nemali vôbec poškodiť. Takáto žehlička je teda vhodná aj na jemné a lámavé vlasy.
Turmalínové doštičky
Turmalínové doštičky vydávajú záporné ióny a infračervené teplo, ktoré vo vlasoch udržiava vlhkosť a dodáva im lesk. Nedochádza teda k vysušovaniu vlasov, ich štiepeniu ani k lámaniu. Dobré výsledky dosahujú aj pri nízkych teplotách, sú teda naozaj šetrné a vhodné pre jemné a slabé vlasy. Navyše pôsobia antistaticky, vďaka čomu sa vyhnete nepríjemnému elektrizovaniu.
Titánové doštičky
Titánové doštičky sú zo všetkých najľahšie a najodolnejšie. Ich prednosťou je dlhá životnosť, preto ich často využívajú aj profesionáli. Rýchlo a rovnomerne sa zahrievajú a dosahujú najvyššie teploty. Práve vďaka vysokej teplote sú najúčinnejšie a vhodné pre husté, pevné a hrubé vlasy, ktorých vyrovnávanie je náročnejšie.
Teflónové doštičky
Na teflón ako materiál žehliacich doštičiek príliš často nenarazíte a keď už, tak skôr v kombinácii s iným materiálom. Jeho výhodou je, že bráni pripaľovaniu rôznych stylingových prostriedkov.
Kombinácia materiálov
Na trhu sa objavujú aj žehličky s kombináciou týchto povrchov. Najčastejšie v spojení keramika-turmalín a keramika-titán. Tieto kombinácie spájajú výhody jednotlivých variantov. V prípade kombinácie keramika-turmalín ide o znižovanie teploty žehličky, tieto žehličky sa preto hodia najmä na veľmi jemné vlasy. Kombinácia materiálov keramika-titán prináša možnosť regulácie teploty a celkovú univerzálnosť, nevýhodou je ale vyššia cena.
Výkonnosť žehličky na vlasy
Parametre ovplyvňujúce výkonnosť žehličky na vlasy sú v podstate dva. Ide o príkon a rýchlosť nahriatia, ktorá sa od neho odvíja. Oba tieto údaje spolu teda určitým spôsobom súvisia, pri výbere sa preto zamerajte aspoň na jeden z nich.
Príkon
Príkon určuje, akú dlhú dobu žehlička potrebuje na nahriatie na požadovanú teplotu. Príkon sa v tomto prípade najčastejšie pohybuje od 30 až nad 100 W. Čím vyšší príkon žehlička má, tým rýchlejšie sa dokáže nahriať alebo celkovo zmeniť teplotu. Pri niektorých modeloch môže príkon dosahovať aj 1 000 W, je však diskutabilné, či je také vysoké číslo naozaj využiteľné.
Rýchlosť nahriatia
Ako už bolo spomenuté, rýchlosť nahriatia žehličky na požadovanú teplotu závisí od jej príkonu. Pri pomalších modeloch si počkáte pokojne aj minútu či dve, naproti tomu najrýchlejšie žehličky na vlasy budú pripravené už za 15 sekúnd.
Šírka a tvar žehliacej plochy
Ak siahnete po žehličke na vlasy klasického typu, ktorá bude primárne slúžiť na vyrovnávanie vlasov, sústreďte sa na veľkosť a tvar žehliacich doštičiek. Širšia plocha vyžehlí vlasy rýchlejšie, pokiaľ je naopak užšia a má zaoblené hrany, pomôže vám pri tvorbe vĺn.
Úzka plocha
Úzke žehličky sú vhodné na kratšie vlasy, ktorých žehlenie nezaberie toľko času. Nájdu ale uplatnenie predovšetkým u tých z vás, ktorí chcú využívať žehličku nielen na vyrovnávanie vlasov, ale aj na ich natáčanie. Vďaka úzkej žehliacej ploche je pomocou žehličky možné vytvárať vlny.
Široká plocha
Široké žehličky ocenia najmä majiteľky dlhých, hustých a nepoddajných vlasov. Vďaka väčšej ploche sa také vlasy vyžehlia ľahšie a rýchlejšie ako pri použití užšej žehličky. Nevýhodou je ale zložitá manipulácia pri natáčaní, na to sa viac hodia úzke žehličky.
Zaoblenie hrán
Zaoblená či okrúhla žehlička vám zjednoduší natáčanie vĺn. Ak teda viete, že si vlasy budete chcieť pomocou žehličky aj natáčať, voľte takú, ktorá nemá ostré hrany. Niektoré modely na trhu disponujú dokonca aj vyhrievanými plôškami na povrchu a plnohodnotne tak nahradia aj kulmu. Naopak hranatou a plochou žehličkou dosiahnete ideálny efekt vĺn len ťažko. Žehlička na vlny by skrátka mala mať zodpovedajúci tvar, v zloženom tvare často pripomína kulmu.
Pre akýkoľvek tvar sa rozhodnete, žehlička by ideálne mala byť na rukoväti a na koncoch klieští opatrená protišmykovým povrchom, čím eliminujete riziko vykĺznutia a popálenia (Zdroj: Popáleniny.cz).
Zaoblené okraje
Hranaté okraje
Teplota pri žehlení vlasov
Nastavenie teploty je jedným z ďalších dôležitých parametrov, na ktorý by ste sa mali pri výbere žehličky zamerať. Ak by ste použili príliš vysokú teplotu, mohli by ste si vlasy zničiť, príliš nízka teplota zase nevyžehlí hrubšie či hustejšie vlasy. Pre každý typ vlasov je vhodná iná teplota, kvôli ochrane vašich vlasov však odporúčame používať čo možno najnižšie teploty.
Teplotné rozmedzie, ktoré si môžete na žehličkách nastaviť, sa väčšinou pohybuje okolo 100 – 230 °C. Úspešne vyrovnať vlasy by sa vám malo podariť už pri teplote 180 °C, pri ktorej vašim vlasom ešte nehrozí také veľké riziko poškodenia ako pri vyššej teplote nad 200 °C. Vhodnú teplotu pre každý typ vlasov sme spísali do tabuľky.
Typ vlasov |
Odporúčaná teplota |
Veľmi krehké, lámavé a slabé |
100 °C – 140 °C |
Jemné |
140 °C – 160 °C |
Normálne |
160 °C – 180 °C |
Silné |
180 °C – 240 °C |
Nastavenie a ovládanie
Okrem možností nastavenia teplôt a rôznych funkcií venujte pozornosť aj spôsobu tohto nastavenia a celkovému ovládaniu prístroja. Vplyv na to bude mať niekoľko nasledujúcich aspektov a vlastností:
- Displej a indikátory
- Tlačidlá na ovládanie
- Zámok klieští
Displej a indikátory
Najlepším riešením je samozrejme displej. Ideálne by mal byť podsvietený a informácie na ňom pekne a jasne čitateľné. Nie všetky žehličky na vlasy ho ale majú. V určitých prípadoch ho nahrádzajú rôzne typy indikátorov a LED svetielok. V tomto ohľade skrátka platí, že čím lepší prehľad o všetkom máte, tým lepšie. Lacné modely často nemajú vôbec nič, potom ale ani nespoznáte, či je prístroj vlastne zapnutý, ako dlho máte čakať na jeho nahriatie a podobne – s takýmto produktom sa vám bude pracovať ťažko.
Tlačidlá na ovládanie
Teplota sa najlepšie nastavuje a reguluje pomocou dvoch +- tlačidiel. V niektorých prípadoch narazíte aj na otočné koliesko. Dajte si ale pozor, aby príliš nevyčnievalo z klieští, ľahko sa potom totiž môže stať, že oň pri žehlení zavadíte a žehličku omylom prenastavíte. Ovládanie by skrátka malo byť ideálne umiestnené tak, aby nezavadzalo pri manipulácii so žehličkou, ale aby bolo stále dobre dostupné.
Predovšetkým malé a cestovné modely často disponujú iba jedným tlačidlom, ktorým ovládate všetko – zapnutie, vypnutie aj prepínanie teplôt. Aj týmto spôsobom sa dá žehlička ovládať, rozhodne to však nepatrí k užívateľsky najpriaznivejším riešeniam.
Ovládacie tlačidlá
Univerzálne ovládacie tlačidlo
Otočné koliesko
Zámok klieští
Možnosť uzamknutia klieští by mala byť samozrejmosťou, pred kúpou si ale radšej skontrolujte, či to vybraná žehlička umožňuje. So zamknutými kliešťami sa žehlička lepšie skladuje aj prenáša a navyše sa tým minimalizuje riziko poškodenia. Samotný zámok klieští majú takmer všetky modely podobný – vo veľkej väčšine prípadov sa jedná o posuvnú páčku na spodnej strane prístroja.
Zamykanie klieští
Uzamknutá žehlička
Spôsob napájania a dĺžka kábla
Asi vás neprekvapí, že drvivá väčšina žehličiek na vlasy funguje klasicky po zapojení do elektriny. Doba však ide neustále dopredu a v posledných rokoch sa na trhu začali objavovať aj žehličky, ktoré fungujú bezdrôtovo. Najčastejšie sa jedná o cestovné mini modely, ktoré vydržia na jedno nabitie pracovať niekoľko minút. Aj tak ale ponúknu skvelú možnosť na rýchlu úpravu účesu naozaj kdekoľvek.
Pri všetkých klasických žehličkách si vždy postrážte dĺžku prívodného kábla. Najčastejšie sa pohybuje okolo 2 metrov, táto hodnota by už mala byť dostatočná pre pohodlnú manipuláciu. Dlhší kábel sa bude hodiť najmä v prípade, ak nemáte zásuvku priamo pri zrkadle.
Ďalšie funkcie
Žehličky na vlasy môžu ponúkať veľa doplnkových funkcií. Niektoré z nich uľahčujú manipuláciu a obsluhu žehličky, ďalšie zase minimalizujú prepaľovanie a ničenie vlasov. Pri výbere sa preto riaďte vašimi preferenciami. Počet funkcií sa častokrát prejaví aj na cene vybraného modelu.
- Uzamknutie nastavenej teploty – Táto funkcia je užitočná v tom, že vďaka nej nedôjde k náhodnému prenastaveniu teploty počas žehlenia.
- Zvukové upozornenie – Prístroj vás po nahriatí upozorní zvukovým signálom, nemusíte teda sledovať displej ani iné indikátory. Túto funkciu však ponúka iba málo žehličiek na trhu.
- Rýchle nahrievanie – Užitočná funkcia, ktorá ušetrí vás čas. Najrýchlejšie žehličky sú nahriate v priebehu niekoľkých sekúnd.
- Automatické vypnutie – Bezpečnostná funkcia, ktorá žehličku vypne, keď zrovna nie je používaná. Interval je väčšinou 60 minút. Táto funkcia je veľmi dôležitá kvôli prevencii požiaru.
- Otočný kábel – možnosť otáčať kábel vám uľahčí manipuláciu.
- Ionizácia – Ionizačná žehlička na vlasy vyžaruje negatívne ióny, ktoré uzatvárajú vlasy a chránia ich tak pred negatívnymi vplyvmi. Zabraňujú poškodeniu, krepovateniu a predovšetkým elektrizácii vlasov. Prístroje s touto funkciou sú však spravidla o niečo drahšie.
- Napustené žehliace doštičky – Niektoré žehličky sú napustené špeciálnymi prípravkami či olejmi, ktoré pri žehlení zároveň ošetrujú a chránia vlasy. Príkladom môže byť žehlička napustená keratínom alebo arganovým olejom.
- Vonkajšie vyhrievané doštičky – Pre uľahčenie tvorby vĺn a kučier sú niektoré žehličky vybavené vonkajšími vyhrievanými doštičkami, ktoré je možné podľa potreby zapnúť.
- Žehlenie mokrých vlasov – Na urýchlenie stylingu sa hodí funkcia žehlenia mokrých vlasov, na takúto úpravu je ale potrebná špeciálna funkcia. V žiadnom prípade nepoužívajte na mokré vlasy klasickú žehličku!
Cena
Pre akýkoľvek typ žehličky na vlasy sa rozhodnete, určite vás bude zaujímať aj obstarávacia cena. Tá sa odvíja od výkonnosti, ale aj od funkcií či materiálu prevedenia. V rôznych cenových kategóriách nájdete rôzne produkty. Žehličku na vlasy si zaobstaráte aj za pár eur, jej cena sa však môže vyšplhať až na niekoľko stoviek. Žehličky na vlasy sme rozdelili do troch cenových skupín a zhrnuli, čo môžete za danú čiastku získať.
Cena do 40 €
V tejto cenovej kategórii sa stretnete najmä so žehličkami s keramickými doštičkami, ale narazíte aj na turmalínové či kombinované varianty. Výnimočne môžete nájsť model s funkciou ionizácie či automatického vypnutia. Niektoré modely umožňujú premenlivé nastavenie teploty, iné majú jedinú preddefinovanú teplotu. Doba nahriatia pri týchto žehličkách je okolo 30 sekúnd.
Cena od 40 do 120 €
Za vyššiu cenu dostanete žehličku vybavenú viacerými funkciami. Výnimkou nie je ani parná funkcia a automatické vypnutie. Niektoré žehličky majú špeciálnu antistatickú (ionizačnú) úpravu. Teplotu žehliacich plôch je pri niektorých modeloch možné regulovať už od 60 °C. Častou súčasťou vybavenia je displej a kontrolky zahriatia.
Cena od 120 €
V tejto cenovej kategórii sa už jedná o profesionálne a luxusné výrobky. Často disponujú parnou funkciou a výnimkou nie sú ani doštičky napustené rôznymi špeciálnymi prípravkami. Povrchy týchto žehličiek sú rôzne, väčšinou sa ale jedná o kombinované varianty, často napríklad aj titánové.
Tipy pre správne žehlenie vlasov
Aby ste docielili ten správny efekt a neuškodili pritom vašim vlasom, je dobré pri manipulácii so žehličkou dodržiavať pár nasledujúcich zásad.
1. Najprv vlasy vysušte
Ak si budete vlasy žehliť bez toho, aby ste si ich predtým poriadne vysušili, veľmi im tým uškodíte, vlasy sa totiž spália. Odporúčame ich predtým nechať buď prirodzene uschnúť alebo použiť fén. Navyše už pri fénovaní ich môžete začať pomaly narovnávať. Výnimkou sú v tomto prípade žehličky, ktoré špeciálne mokré sušenie umožňujú. S inými to ale určite neskúšajte.
2. Vlasy pred žehlením učešte
Po tom, ako ich vysušíte, odporúčame vlasy dobre rozčesať. Strapaté vlasy sa budú pod žehličkou ľahšie lámať.
3. Použite ochranný prostriedok
Existuje široká ponuka prípravkov, ktoré vaše vlasy pred žehlením posilnia a následne ochránia pred teplom. Používajte ale iba prípravky na to určené. Napríklad lak alebo tužidlo môžu v tomto prípade naopak uškodiť – vysokým teplom sa do vlasov v podstate zapečú a bude ťažké ich odtiaľ dostať.
4. Nastavte vhodnú teplotu
Každému typu vlasov sadne iné množstvo stupňov. Na jemné vlasy sú lepšie nižšie teploty, ktoré k nim budú šetrnejšie. Naopak pri silnejších vlasoch budete musieť žehličku viac rozpáliť, aby na ne mala vôbec nejaký efekt. Podrobný rozpis odporúčaných teplôt nájdete o niečo vyššie v tomto článku.
Rovnako ako nie je vhodné voliť maximálnu možnú teplotu, ktorá by vaše vlasy mohla spáliť, nie je ideálnou voľbou ani tá najnižšia možná. Môže sa totiž stať, že budete musieť po prameni prejsť hneď niekoľkokrát – v konečnom dôsledku takýmto spôsobom vaše vlasy pred vysokými teplotami neochránite.
5. Žehlite vlasy po menších častiach
Napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že celý proces zvládnete rýchlejšie, ak budete do žehličky vkladať väčšie pramene vlasov, opak je pravdou. Odporúča sa žehliť tenké pramene, ktoré stačí prejsť raz až dvakrát a nebudete ich tak musieť vystavovať zbytočnému teplu dlhšiu dobu.
6. Ochranný olej na záver
Keď už máte vlasy vyžehlené alebo inak upravené podľa svojich predstáv, môžete použiť regeneračný olej, ktorý ich dodatočne vyživí. Taktiež sa oplatí chvíľku počkať, kým vyrazíte von, aby ste vlasy nevystavovali zbytočne veľkým teplotným zmenám.
POZOR! Nikdy nedávajte olej na vlasy už pred žehlením, vždy ho aplikujte až po jeho skončení. Oleje totiž veľmi dobre vedú teplo (preto sa používajú napríklad aj pri smažení). Počas zahriatia by vám mohli vlasy nenávratne poškodiť.
7. Vyčistite žehličku
Aby bola žehlička pripravená na ďalšie použitie, odporúčame ju po vychladnutí vyčistiť od uchytených vlasov, prípadne použitých vlasových prípravkov. Pri dlhšej pauze medzi používaním žehličku utrite a zbavte prachu, predídete tak riziku požiaru pri zahrievaní.
Ako navlniť vlasy žehličkou
Mnoho z vás určite bude žehličkou vlasy aj vlniť. Prinášame vám preto krátky popis toho, ako vytvoriť vlny čo najjednoduchším spôsobom. Na internete nájdete mnoho videí, ktoré vám ukážu ako na to. Na vlnenie je ideálna žehlička s oblým či okrúhlym tvarom, poprípade aj tá s vonkajšími vyhrievanými doštičkami.
1. Rovnako ako pri žehlení, aj pred vlnením vlasy vždy dôkladne vysušte a rozčešte. Vlhké vlasy by sa pri žehlení spálili. Rozstrapatené by sa zase zle vlnili a mohli by sa poškodiť.
2. Žehličku zapnite a počkajte, kým sa nahreje. Vhodné teploty sú rovnaké ako pri žehlení. Tabuľku teplôt podľa typov vlasov nájdete v článku.
3. Nepoužívajte žiadne stylingové prostriedky, tie by sa teplom spálili a mohli by vám poškodiť ako vlasy, tak aj žehličku. Výnimkou sú ochranné prostriedky.
4. Vlasy si rozdeľte na menšie pramene. Ideálne je začínať odspodu, vrchné vlasy si môžete zopnúť sponkami.
5. Prameň vložte do žehličky a stlačte. Potom otočte žehličku o 180° a prejdite smerom ku končekom. Výsledný vzhľad vĺn sa bude odvíjať od toho, ako veľmi žehličkou otočíte a ako rýchlo prameň prejdete.
6. Snažte sa žehličku otáčať smerom od tváre.
7. Pre ležérny výsledok môžete kombinovať veľkosť a pevnosť vĺn.
8. Výsledok zafixujte lakom na vlasy, aby vám vlny vydržali čo najdlhšie.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.