Zimná bunda je nevyhnutným vybavením na chladné zimné mesiace, pretože vás spoľahlivo ochráni pred rozmarmi počasia. Musíte však zvoliť vhodný model. Na čo by ste sa pri výbere zimnej bundy mali zamerať?
- Zvážte, na aký účel budete zimnú bundu využívať. Vyberať môžete medzi modelmi na každodenné nosenie, pričom v tomto ohľade sa možno zamerať na bežné zimné bundy, ale aj na zimné kabáty. K dispozícii potom však máte aj špeciálne produkty, ktoré môžu byť určené na lyžovanie či turistické výpravy, prípadne na horolezectvo. Tým sme venovali porovnanie na samostatnej stránke o outdoorových bundách. Spadajú sem však aj univerzálne bundy, ktoré možno nosiť v každom ročnom období.
- Zamerajte sa na materiál. V tejto súvislosti možno voliť medzi prírodnými materiálmi, ako je husacie či kačacie perie alebo merino vlna. Tie majú vynikajúce izolačné vlastnosti, takže vás udržia v teple aj v extrémnejších podmienkach. Zamerať sa však môžete aj na syntetické materiály, medzi ktoré patrí aj fleece, ktoré sú veľmi odolné proti vlhkosti.
- Sústreďte sa na veľkosť. To sa nijako nelíši od nákupu akéhokoľvek oblečenia. Hoci by zimná bunda mala zodpovedať veľkosti vášho klasického oblečenia, predsa len by ste pri nákupe mali pamätať na menšiu rezervu. Bunda by preto nemala byť príliš natesno, aby vás neobmedzovala v pohybe, a navyše ste si pod ňu mohli vziať ďalšie vrstvy, a to vrátane huňatejšieho svetra.
- Opomenúť nesmiete predovšetkým vodný stĺpec a priedušnosť. Tieto vlastnosti rozhodujú o tom, aká je zimná bunda odolná voči vlhkosti z vonkajšieho a vnútorného prostredia. Za nepremokavé možno pritom označiť materiály s minimálnym vodným stĺpcom 1 300 mm (zvyčajne ale býva ďaleko vyšší). Štandardná priedušnosť zase činí 5 000 až 7 000 g / m2 za 24 hod.
- Zohľadnite aj ďalšie vlastnosti. Pri výbere zimnej bundy môžu hrať úlohu tiež doplnky, medzi ktoré patrí odnímateľná kapucňa, vyšší počet vreciek alebo odopínateľný pás zabraňujúci preniknutiu snehu pod bundu. Zamerať sa dá aj na vzhľad, lebo aj bunda na zimné mesiace môže byť vizuálne zaujímavá. Rozhodnite sa ale aj podľa ceny. Niektoré produkty totiž môžu stať niekoľko eur, zatiaľ čo iné aj pár stoviek.
Prevedenie
Na počiatku všetkého by ste si mali uvedomiť, čo všetko sa môže skrývať za produktom označovaným ako zimná bunda. Nemusí totiž ísť iba o model určený na každodenné nosenie. To však bude naším odrazovým mostíkom v rámci tohto delenia. Ak zháňate klasickú zimnú bundu, v ktorej budete chodiť von, ponúkajú sa dva typy vyhotovení.
- Bežná zimná bunda – klasický strih svojou dĺžkou zasahuje do polovice zadku a chráni telo pred chladom. Hlavnou prioritou takéhoto výrobku je predovšetkým odolnosť a celková životnosť. Veľmi často sú používané robustnejšie materiály, takže zimné bundy pôsobia huňatým dojmom.
- Zimný kabát – predĺžená verzia zimnej bundy, ktorú využívajú hlavne ženy. Je dlhý pod zadok, často až ku kolenám alebo dokonca pod kolená. Jeho prednosťou je zabezpečenie tepla pre väčšiu časť tela.
Váš výber nemusí končiť pri zimných bundách na bežné každodenné nosenie. V zime sa môžete venovať aj radu pohybových aktivít. V tomto prípade je potrebné voliť špeciálne zimné bundy, nie tie klasické.
- Zimná bunda na lyžovanie – veľký dôraz je kladený na nepremokavosť a hlavne vysokú ochranu pred vetrom, pretože človek lyžuje predsa len na horách, kde je viac veterno. Používané sú odolnejšie materiály, aby bunda vydržala pri páde na lyžiach, alebo kontakt s ich ostrými hranami. Praktické sú aj vrecká na skipasy a permanentky.
- Zimná turistická bunda – vyšší dôraz kladený na priedušnosť, pretože pri náročnejšej pohybovej aktivite sa človek viac potí a je potrebné odvádzať teplo z tela preč. Zimné bundy na turistiku sa môžu skladať hneď z niekoľkých funkčných vrstiev. Tá vrchná odoláva hlavne dažďu a vetru.
- Zimné horolezecké bundy – bundy so špeciálnou vnútornou výplňou, ktorá zabezpečuje človeku maximálne teplo v nízkych vonkajších teplotách hlboko pod bodom mrazu.
- Univerzálne zimné bundy – ide o takzvané bundy „3v1“. To znamená jedna bunda na všetky ročné obdobia. A ako takého cieľa dosiahnuť? Pomerne jednoducho. Bunda sa skladá z minimálne dvoch od seba odopínateľných vrstiev. To znamená, že vonkajšia časť chráni pred vodou a vetrom a tá vnútorná tvorí izolačný prvok.
Materiál
Či už sa rozhodujete pre akýkoľvek typ prevedenia zimnej bundy, tú najpodstatnejšiu úlohu pri výbere by mal hrať výrobný materiál. Na trhu sa používajú okrem dvoch základných materiálov ešte ďalšie špeciálne. Práve zloženie bundy rozhoduje o tom, či vám bude zima alebo nie, prípadne docielite iných vlastností zimnej bundy v daných podnebných podmienkach.
Perie
Začnime najprv od prírodných materiálov. Je to kačacie alebo husacie perie, ktoré je schopné aj pri malom objeme vytvoriť dostatok tepla pre vaše telo. V prospech peria hovorí nižšia hmotnosť a celkové nároky na veľkosť. Perovú bundu budete schopný pomerne jednoducho a rýchlo stlačiť do menšieho batohu alebo tašky. Prírodný materiál sa vyznačuje svojou dlhšou životnosťou, čo tiež poteší.
Počítať by ste však mali s tým, že ak zimná bunda s perím nasiakne vodou, budete ju musieť dlhšiu dobu sušiť. A práve náchylnosť na vlhkosť je u peria podstatne väčšia ako u syntetických materiálov. Pripraviť sa môžete aj na to, že za perovú zimnú bundu si trochu viac priplatíte.
Syntetika
Syntetické materiály sú vo svojej podstate opakom kvalitného peria. To znamená, že túto zimnú bundu si budete zháňať hlavne v okamihu, keď sa pohybujete vo väčšej vlhkosti. S tou si syntetika dokonalo poradí. Odolnosť proti vlhkosti je značná, a ak náhodou prejdete nevhodnými poveternostnými podmienkami, tento typ zimnej bundy vám rýchlejšie vyschne. Ďaleko ľahšie sa tiež udržuje a perie. A príjemná perlička na záver, ceny sú oproti periu ďaleko prijateľnejšie.
Aj syntetické materiály však majú svoje negatíva. A to je napríklad o trochu horšia hrejivosť a kratšia životnosť. Pravidelné skladanie a stláčanie sa môže záporným spôsobom podpisovať na vyššie popisovaných vlastnostiach syntetických zimných búnd.
Fleece
Ak zvolíte zimnú bundu skladajúcu sa hneď z niekoľkých vrstiev, potom fleece bude rozhodne jednou z nich. Obvykle ide o strednú zatepľovaciu vrstvu. Keď by sme mali popísať tento typ materiálu, tak ho možno prirovnať k vlastnostiam syntetiky len s tým rozdielom, že fleece trochu menej hreje. V jeho prospech bude hovoriť určite nižšia obstarávacia cena a jednoduchá údržba. Musíte sa však pripraviť na to, že nejde o dvakrát skladný výrobný materiál pre zimnú bundu.
MerinoLoft
Ak dávate prednosť prírodným materiálom, môžete okúsiť tento typ, ktorý je zhotovený prevažne z vlny. Tá vás dokonale zahreje a bude izolovať teplo aj za vlhka. Oproti periu sa o taký výrobný materiál postaráte ľahšie. Medzi negatíva patrí trochu horšia skladnosť a tiež fakt, že ak vám taká zimná bunda navlhne, zvýši sa jej hmotnosť a so schnutím to bude podobné ako u peria, skrátka si chvíľu počkáte.
Ak sa chcete vo vlastnostiach jednotlivých materiálov vyznať, prinášame vám ešte prehľadnú tabuľku, vďaka ktorej sa zoznámite s ich pozitívnymi aj negatívnymi vlastnosťami.
Materiál | Pozitíva | Negatíva |
Perie |
|
|
Syntetika |
|
|
Fleece |
|
|
MerinoLoft |
|
|
Veľkosť
Či už budete zháňať pánsku alebo dámsku zimnú bundu, nemali by ste podceňovať ani voľbu správnej veľkosti. Väčšina výrobcov vychádza z podobného značenia, ktoré by malo zodpovedať veľkosti vášho klasického ošatenia. Je však pravdou, že medzi jednotlivými značkami môžu byť isté rozdiely, takže nie je nad to, keď máte možnosť zimnú bundu vyskúšať naživo priamo v obchode. Či vám sedí nielen veľkosťou, ale aj strihom. Pokiaľ ide o veľkosti, najčastejšie narazíte na toto delenie.
- Detské zimné bundy – 110–116, 122–128, 134–140, 146–152, 158–164 a 170–176
- Dámske zimné bundy – XS, S, M, L a XL
- Pánske zimné bundy – S, M, L, XL, XXL a XXXL
V tomto smere je nutné oznámiť jednu praktickú radu. Vyberajte si zimnú bundu tak, aby ste v nej mali menšiu rezervu. Trebárs na oblečenie huňatejšieho svetra a podobne. Skrátka nikdy by nemala byť zimná bunda veľmi natesno, čo si overíte pri skúšaní v reáli. V zimnej bunde by ste mali mať možnosť robiť bežné pohyby bez akéhokoľvek ťahania, zväzovania, tlačenia a obmedzovania.
Vodný stĺpec a priedušnosť
Vodný stĺpec a priedušnosť, to sú základné vlastnosti, ktoré by ste mali vyžadovať od každej zimnej bundy. Pokiaľ ide o vodný stĺpec, bez najmenšieho problému si u klasických rekreačných zimných búnd vystačíte s hodnotami 5 000 až 8 000 milimetrov. Ak budete vyžadovať väčšiu nepremokavosť, potom máte možnosť. Ďalšou obľúbenou kategóriou sú výrobky s vodným stĺpcom 10 000 až 12 000 milimetrov. Pre náročnejšie expedície možno voliť hodnoty až 20 000 milimetrov.
U priedušnosti budete naopak kalkulovať s údajmi v gramoch. Priedušnosť definuje množstvo gramov vlhkosti prepustené na jednom metri štvorcovom za 24 hodín. Za štandard možno považovať rozmedzie 5 000 až 7 000 gramov. Vysoko kvalitné bundy však disponujú 15 000 a viac g / m2 za 24 hod.
Doplnky
Pri výbere zimnej bundy môžete pochopiteľne prihliadať aj k tým najmenším detailom, ktoré budú ovplyvňovať funkčnosť a váš celkový komfort. Doplnkov je viac než dosť, stačí si len vybrať.
- Vyšší počet vreciek – tie sa vám hodia na uloženie najrôznejších vecí, ako sú napríklad lyžiarske okuliare, peňaženka, doklady, skipasy, permanentky a mnohé ďalšie. Zimná bunda môže byť vybavená nielen vonkajšími, ale aj vnútornými vreckami. V prípade, že vami vybraný model nedisponuje dostatočným počtom vreciek, môžete zvážiť zaobstaranie ľadvinky.
- Predĺženie bundy – medzi praktické doplnky patrí určite predĺženie zadnej časti. Tým pádom zamedzíte tomu, aby vám šiel chlad na obličky a telo zozadu. Predĺžený býva aj golier na krku.
- Kapucňa – veľa z vás iste ocení odopínateľnú kapucňu. Tú so sebou nemusíte nosiť v okamihu, keď ju nevyužijete. Niektoré zimné bundy vám umožnia schovať kapucňu do krčného goliera, kam ju zapnete.
- Zipsy a švy – medzi ďalšie prínosné prvky patria napríklad vodeodolné zipsy. Príjemné sa vám stanú aj lepené švy.
- Ochrana pred zimou a snehom – v rámci ďalších ochranných doplnkov zimných búnd možno menovať odopínateľný pás zabraňujúci preniknutiu snehu pod bundu. To oceníte hlavne pri lyžiarskych modeloch búnd na hory. Súčasťou niektorých produktov sú aj špeciálne manžety na rukávoch slúžiace proti vyťahovaniu rukávov.
Vzhľad
Posledným dôležitým parametrom pri výbere zimnej bundy bude jej výsledný vzhľad. V tomto smere ide pochopiteľne o individuálnu záležitosť. Istí si však môžete byť v tom, že trh je veľmi pestrý a každý si príde na svoje. Či už to budú jednofarebné vzory, výrazné farby alebo najrôznejšie kombinácie farieb.
Obľúbené značky
Pánske a dámske zimné bundy si môžete zaobstarať od rôznych výrobcov. Produkty niektorých značiek sú medzi zákazníkmi a zákazníčkami veľmi obľúbené.
- Brandit – nemecká značka ponúkajúca komfortné lifestylové oblečenie, ktoré svojím štýlom vychádza z vojenských uniforiem. Zaujme teda asi hlavne mužov, a to aj svojou obstarávacou cenou.
- Force – česká značka predovšetkým cyklistického oblečenia a vybavenia. Zaobstarať si však možno aj zateplené bundy na voľnočasové či športové aktivity. Jednotlivé modely potešia svojou cenou.
- Husky – obľúbená česká spoločnosť ponúkajúca oblečenie a vybavenie na outdoorové a športové aktivity. Obľúbené sú predovšetkým dámske zimné bundy, hoci bývajú drahšie.
- Marikoo – nemecká prémiová značka dámskych búnd a kabátov. Jej štýlové produkty sú populárne aj medzi slovenskými ženami, a to aj vďaka veľmi dobrému pomeru kvalita/cena.
- Loap – český výrobca outdoorového oblečenia a vybavenia. Ponúka kvalitné pánske a dámske zimné bundy s jednoduchým dizajnom za priaznivé ceny.
Brandit
BRANDIT Textil GmbH je nemecká značka existujúca už viac ako 20 rokov. Zameriava sa pritom na lifestylové oblečenie. Ide predovšetkým o nohavice a bundy, ktoré často vychádzajú z vojenských uniforiem, ale sú prispôsobené komfortnému civilnému noseniu. Zimné bundy od tejto značky sú určené pre mužov a hodia sa ako do mesta, tak aj do prírody. Bývajú jednofarebné či s vojenským vzorom a potešia obstarávacou cenou, pretože mnoho z nich zoženiete už za cca 40 €.
Force
Značka Force patrí českej spoločnosti KCK Cyklosport-Mode, s.r.o., ktorá existuje viac ako 30 rokov (konkrétne od roku 1991). Ponúka pritom hlavne potreby na cyklistiku. Ostatne niektoré zateplené športové bundy s reflexnými prvkami sa hodia na bicykel aj na ďalšie športové aktivity v priebehu chladných mesiacov. K dispozícii však máte aj zimné bundy na výlety alebo do mesta. Tie sú veľmi obľúbené, a to aj vďaka priaznivým cenám, pretože mnohé modely stoja menej ako 40 €.
Husky
Česká spoločnosť Husky CZ, s.r.o., bola založená v roku 1997. Odvtedy sa zameriava predovšetkým na campingové vybavenie, turistické batohy a športové oblečenie, ale napríklad aj na campingový nábytok. Medzi odevmi tejto značky je možné nájsť aj obľúbené zimné bundy, a to predovšetkým dámske modely, aj keď existujú aj pánske varianty. Ide skôr o stredne drahé a drahšie bundy, ktoré sú na druhú stranu veľmi kvalitné.
Marikoo
Marikoo je nemecká prémiová značka, ktorá sa zameriava predovšetkým na dámske kabáty a bundy. Jej tovar je veľmi obľúbený aj medzi slovenskými zákazníčkami, pretože sa dá zamerať na široký sortiment výrobkov rôznych štýlov a strihov. Často sú vybavené napr. peknou kožušinkou a kapucňou, ktoré navyše zvyšujú teplotný komfort. Dámske zimné bundy so značkou Marikoo zároveň ponúkajú veľmi dobrý pomer kvalita/cena.
Loap
Loap je česká značka, ktorá sa zaoberá športovým oblečením a outdoorovým vybavením už od roku 1993. Súčasťou ponuky sú pritom aj funkčné odevy do prírody pre celú rodinu. Zimné bundy od tohto výrobcu si teda môžu vybrať muži aj ženy všetkých vekových kategórií. Mnohé z nich sa však hodia najmä na bežné nosenie v meste. Zaujať každopádne môžu svojou kvalitou, jednoduchým dizajnom aj priaznivými obstarávacími cenami.
Značka | Špecifikácia | Cenová kategória | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
Brandit | Nemecká značka vyrábajúca lifestylové oblečenie vychádzajúca z vojenských uniforiem | Skôr nižšia a stredná | Zimné bundy do mesta i do prírody, väčšinou v jednofarebnom prevedení (niektoré ale majú aj vojenský vzor) | Jedincom, ktorí hľadajú „chlapskú” zimnú bundu, ktorá bude kvalitná, ale zároveň nie príliš drahá |
Force | Česká značka oblečenia a vybavenia predovšetkým na cyklistiku | Skôr nižšia | Zimné bundy do mesta aj na výlety, ale aj špeciálne zateplené športové bundy | Jedincom, ktorí hľadajú zateplenú bundu na voľnočasové či športové aktivity za priaznivú cenu |
Husky | Česká spoločnosť, ponúka campingové vybavenie a nábytok, rovnako ako turistické batohy a športové oblečenie | Skôr stredná a vyššia | Obľúbené sú predovšetkým dámske zimné bundy, ktoré zaujmú kvalitou aj minimalistickým dizajnom | Najmä ženám, ktoré hľadajú kvalitnú zimnú bundu, ktorá nemusí byť práve najlacnejšia |
Marikoo | Nemecká prémiová značka dámskych búnd a kabátov | Skôr stredná | Dámske zimné bundy a kabáty rôznych štýlov a strihov | Ženám, ktoré hľadajú štýlové zimné bundy a kabáty vo veľmi dobrom pomere kvalita/cena |
Loap | Tradičný český výrobca outdoorového oblečenia a vybavenia | Skôr nižšia a stredná | Zimné bundy pre mužov aj pre ženy do mesta, ale aj do prírody | Jedincom, ktorí hľadajú kvalitné zimné bundy s jednoduchým dizajnom za priaznivú cenu |
Cena
Zimná bunda je typom oblečenia, ktoré vám v zimnom období prináša dostatok potrebného tepla. Preto by ste na nej nemali v žiadnom prípade šetriť. Vyberať si môžete z mnohých preverených a kvalitných značiek (viď vyššie).
Cena do 40 €
Najlacnejšie zimné bundy budete môcť zaobstarať od 24 €. Pôjde o oblečenie na bežné nosenie. Počítať samozrejme nemôžete so žiadnymi lepšími výrobnými materiálmi. Ani z pohľadu vzhľadu nebudete mať príliš na výber. Táto cenová kategória je primárne určená pre nenáročných. Pre tých, ktorí hľadia predovšetkým na nízku obstarávaciu cenu.
Cena od 40 do 80 €
Do hľadáčika sa vám začnú dostávať funkčné zimné bundy a pestrý výber najrôznejších strihov a dizajnov. Okrem klasických zimných búnd si budete môcť kúpiť aj zimné kabáty. Väčšina takých modelov má vodný stĺpec do 7 000 milimetrov a veľa z nich je vybavená praktickou kapucňou.
Cena od 80 do 150 €
Vyberajte si zo značkových modelov. Dajte prednosť syntetickým, ale aj páperovým zimným bundám. Voľte modely zateplené, nepremokavé, sa snehovým pásom a s kapucňou. Zimné bundy za túto cenu budú vhodné nielen do mesta a na bežné nosenie, ale veľa z nich využijete aj pri športových aktivitách.
Cena nad 160 €
Ak si chcete dopriať maximálny komfort, máte v pláne pohybovať sa viac na horách alebo vyraziť na nejakú extrémnu expedíciu, určite si za zimnú bundu priplaťte. Dalo by sa povedať, že pri cene nad 390 € sa medze rozhodne nekladú. Tie najdrahšie kúsky potom môžu stať dokonca až 1400 €. Ide o funkčné zimné bundy vhodné napríklad na lyžovanie a iné športy.