Aby ste dospeli k úspešnému obstaraniu lyží vám doslova na mieru, musíte sa zoznámiť hneď s niekoľkými dôležitými parametrami. Medzi ne patrí určite dĺžka a šírka, geometria, rádius a tvrdosť. Zaujímať vás bude aj tuhosť a ďalšie vlastnosti.
Základom všetkého je zvoliť si ten správny štýl jazdenia, ktorý vám bude najbližší. Práve na základe kategórie lyží vyberiete optimálny produkt pre vaše potreby. Celkové prevedenie lyží musí do najmenšieho detailu zodpovedať daným lyžiarskym ambíciám.
Pokiaľ patríte medzi milovníkov zimy a chystáte sa na nákup nových lyží alebo ich obmenu, je najvyšší čas začítať sa do nasledujúcich riadkov. Čerpajte hodnotné rady a informácie v ucelenom balíčku.
Ako vybrať zjazdové lyže stručne:
- Myslite na to, pre koho lyže kupujete – iné sa hodia pre začiatočníka a iné pre pokročilých lyžiarov.
- Zamyslite sa nad tým, aký štýl lyžovania vám najviac vyhovuje a podľa toho vyberajte typ lyží.
- Pokiaľ vyberáte lyže pre menej skúseného zjazdára, zvoľte radšej mäkšie, ktoré sa ľahšie ovládajú.
- Dbajte na správnu dĺžku lyží. Dlhé lyže je náročné ovládať, príliš krátke sú potom málo stabilné.
- Najprv sa zamerajte na vlastnosti lyží, potom až na ich design.
- Obstarávacia cena by nemala byť hlavným kritériom pri kúpe.
Prečo kúpiť kvalitné lyže?
Výber lyží by ste rozhodne nemali podceniť, kvalitné a dobre zvolené lyže vám vydržia mnoho rokov a sú tiež zárukou bezpečnosti a pohodlia pri jazde.
- Vhodne zvolený typ – Ak máte vyhranený štýl jazdy, alebo ste vyložene športový lyžiar, oplatí sa vám skôr než do univerzálnych lyží investovať do niektorého zo špecifických typov, ktoré ponúknu jazdné vlastnosti priamo vám na mieru.
- Nadštandardné technológie – Zatiaľ čo základné lyže pravdepodobne neponúknu nič navyše, kvalitnejšie modely bývajú vybavené najrôznejšími technológiami, ktoré prispievajú k bezpečnejšej a/alebo pohodlnejšej jazde.
- Výrobný materiál – Kvalita lyží záleží aj na výrobnom materiáli. Mäkšie lyže sú vhodnejšie pre začiatočníkov, jadro mávajú z kompozitu. Lepšie sa ovládajú, ale ich životnosť môže byť kratšia (najmä, ak ich využíva ťažší lyžiar). Kvalitné tvrdé lyže bývajú drevené s rôznymi výstuhami (s titanalovými, titánovými, oceľovými atď.).
- Vhodne zvolené rozmery – S kvalitou lyží, respektíve jazdy na nich, súvisí aj ich vhodne zvolená dĺžka (a šírka). Tá je dôležitá najmä u detí, rýchlo rastúcim ratolestiam síce bude častejšie nutné kupovať nové, zodpovedajúce lyže, na druhú stranu na príliš malých, alebo naopak zbytočne dlhých lyžiach sa im nebude pohodlne ani bezpečne jazdiť.
Výber lyží podľa štýlu lyžovania
Pred nákupom nových lyží by malo padnúť pomerne zásadné rozhodnutie. Musíte si ujasniť, akému štýlu lyžovania sa chcete oddávať a kde budete najčastejšie lyžovať. Nie všetky modely sú totiž vhodné ako na upravené zjazdovky, tak do čerstvo napadaného prašanu mimo trate. Na základe tejto voľby je možné pristúpiť k voľbe konkrétneho typu.
Kategória lyží | Využitie | Vhodné na |
Allround | Univerzálne | Upravené trate |
Slalomky | Krátky a stredný oblúk; športové a závodné lyžovanie | Upravené trate |
Obráčky | Stredný a dlhý oblúk; športové a závodné lyžovanie | Široké, upravené trate |
Racecarver | Stredný a dlhý oblúk, športové lyžovanie | Upravené trate |
Crosscarver | Stredný a dlhý oblúk, športové lyžovanie | Upravené trate i mäkší sneh |
Allmountain | Univerzálne | Upravený aj neupravený terén |
Freeride | Univerzálne; pokročilí lyžiari | Upravený aj neupravený terén, hlboký sneh |
Freestyle | Snowpark a pre zábavu | Upravený aj neupravený terén |
Bigfoot | Pre zábavu, pre výučbu carvingu | Upravené trate |
Allround
Allround alebo pre všetky typy terénov. V prospech tejto kategórie hovorí maximálna univerzálnosť. Možno aj preto tvorí väčšinu ponuky každého obchodníka s lyžami. Ideálna voľba pre začiatočníkov, ktorí chcú do tohto zimného náčinia investovať primerané množstvo peňazí, ale aj pre pokročilých či športovcov, ktorí vedia, čo potrebujú.
Tento typ lyží sa hodí skôr na upravené zjazdovky. Práve tam sa vám dostane všestranného použitia. Obávať sa nemusíte ani výraznejších chýb pri lyžovaní, lyže ich odpúšťajú. Do hlbšieho snehu ich môžete vziať tiež, tam ale nemusia ponúknuť to, čo iné, špecifické modely. Allround lyže sú vhodné na rekreačné lyžovanie s kratším či stredným oblúkom.
Slalomky
Slalomové lyže patria k populárnym typom. Veľmi často na nich narazíte pod skratkou SL. Možno ich prezentovať ako zábavný zimný nástroj nachádzajúci svoje použitie pri krátkych a stredných oblúkoch. Aj preto možno objaviť označenie Short Turn.
Lyže sa hodia predovšetkým na tvrdšie terény a bežné, upravené zjazdovky. Nevhodné sú do neupraveného terénu, tam neposkytnú potrebnú stabilitu. Tú môžu strácať aj pri vyšších rýchlostiach, preto sa hodia pre pokročilých alebo športových lyžiarov.
Obráčky
Obráčky sú štýlom jazdy opakom slalomiek, takže medzi ich prednosti patrí dlhý oblúk čiže Long Turn. Vďaka celkovej konštrukcii lyží doplnenej o špeciálne výstuhy nachádzajú svoj potenciál pri rýchlejších zjazdoch a tiahlych oblúkoch. S obráčkami môžete bez obáv vyraziť ideálne na široké zjazdovky, kde je dostatok priestoru.
Aj tu platí, že neupravený terén nie je práve najväčšou výhrou. Obráčky by si mali kupovať skôr skúsenejší lyžiari, poprípade športovci. Začiatočníci môžu mať aj v menších rýchlostiach problémy s oblúkmi, lyže sú kvôli svojej dĺžke predsa len horšie ovládateľné.
Racecarver
Upravená verzia obráčiek, ktorá prináša viac zábavy a športového lyžovania. Svojím spôsobom ide o odladený model závodných lyží vhodný pre stredný až dlhší oblúk a upravenú zjazdovku. Hravosť je v tomto prípade na prvom mieste.
Crosscarver
Ďalšia úprava športových lyží, tentoraz v univerzálnom poňatí. Crosscarver lyže začínajú byť stále populárnejšie. Je to spôsobené tým, že si poradia s hocijakým terénom na zjazdovke. Od rannej uhladenej plochy až po tú popoludňajšiu rozjazdenú. Tento typ lyží vám toho oveľa viac odpustí. Je to však na úkor rýchlosti. Vhodné sú pre stredné až dlhšie oblúky.
Allmountain
Ako už prezrádza názov tejto kategórie, ide o lyže určené primárne na neupravený terén. Z časti si poradia aj s hlbším snehom. Vyhľadávané sú skôr športovými a pokročilými lyžiarmi, ktorí vedia, čo chcú. Platí tu, že na rozbitej zjazdovke alebo mimo nej získate takmer dokonalé jazdné vlastnosti, počítajte s tým, že na tej zľadovatenej to bude naopak.
Freeride
Tento typ lyží príde vhod milovníkom neupravených terénov. Tejto požiadavke samozrejme zodpovedá konštrukcia. Väčšia šírka zaručuje optimálnu nosnosť v hlbokom a mäkkom snehu. Vzhľadom na to, že sú v súčasnosti kladené vysoké nároky na univerzálnosť, možno sa domôcť priaznivých jazdných vlastností aj na upravenej a zľadovatelej zjazdovke. Hlavnou domovinou týchto lyží bude však voľný terén.
Samostatne sme sa freeride druhu lyží venovali v tomto článku.
Freestyle
Špeciálna kategória produktov. Freestyle lyže nachádzajú svoje primárne použitie hlavne v snowparku. Vyberajú si ich ľudia vykonávajúci najrôznejšie triky, skoky a podobne. Tomu bezpochyby zodpovedá aj celková kvalita spracovania. Lyže sú podstatne odolnejšie, aby dokázali zniesť tvrdé dopady z výšok.
Bigfoot
Kapitolou samou o sebe sú lyže označované ako Bigfoot čiže kraťasy. Ich dĺžka je podstatne menšia, než je bežné, a slúžia skôr na zábavu. Ich primárnym pôsobiskom sú klasické zjazdovky. Často sa hodia aj na výučbu carvingu.
Výber lyží podľa ich rozmerov
So správnym výberom lyží bezpochyby súvisia vhodne zvolené rozmery:
- Dĺžka lyží – Závisí na výške a váhe lyžiara, správne rozmedzie dĺžky je ale pri rôznych druhoch lyží rozdielne, obračky a lyže na freeride môžete mať aj o 5 cm vyššie ako vy.
- Šírka lyží – Širšie lyže ponúknu širšiu plochu a nebudú sa tak boriť do snehu. Lyže určené na upravené zjazdovky bývajú užšie.
Dĺžka lyží
Dĺžka lyží je jedným z najdôležitejších parametrov pri nákupe tohto zimného náčinia. Tento údaj je potrebné odvíjať od celkovej fyzickej stavby jazdca. Vychádzať musíte zo svojej výšky a hmotnosti. V tomto smere platí, že ľahší lyžiari si môžu dovoliť kratšie a mäkšie lyže. Tie majú menší rádius, prispievajú k živšej jazde a nevyžadujú toľko sily prenášanej na lyže. Opakom toho sú ťažší jazdci, pre ktorých sú lepšie tvrdšie a dlhšie lyže, ktoré odolávajú vyššiemu tlaku sily pri oblúku.
Vypovedajúcu hodnotu pre vás bude mať delenie dĺžky lyží v súvislosti s danou kategóriou. Výsledné hodnoty vychádzajú zo skutočnej výšky jazdca. To znamená, že pokiaľ chcete slalomky a meriate 170 centimetrov, budú pre vás vhodné lyže s dĺžkou 150 až 160 centimetrov (170-20=150 až 170-10=160). Ak vyberáte lyže pre Freeride, budú mať dĺžku 165 až 175 centimetrov (170-5=165 až 170+5=175).
- Allround – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -15 centimetrov až -10 centimetrov
- Slalomky – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -20 centimetrov až -10 centimetrov
- Obráčky – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -10 centimetrov až +5 centimetrov
- Allmountain – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -10 centimetrov až -5 centimetrov
- Freeride – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -5 centimetrov až +5 centimetrov
- Freestyle – odporúčaná dĺžka k výške lyžiara: -20 centimetrov až -5 centimetrov
Dĺžka lyží sa odvíja aj od pokročilosti jazdca. Pokiaľ so zjazdovaním ešte len začínate, je vhodnejšie zaobstarať lyže o pár centimetrov kratšie, než je odporúčaná dĺžka. Naopak pokročilejší zjazdári si môžu dovoliť aj o niečo dlhšie lyže. Čím sú totiž lyže dlhšie, tým menej sú stabilné.
Šírka lyží
Šírka lyží je dnes rovnako dôležitá ako ich dĺžka. Niektorí by mohli dokonca namietať, že tento parameter je ešte podstatnejší. Aj tu platí jednoduché pravidlo. Ak máte radi rýchlejšie prehranenie vhodné na zjazdovku, zvoľte si menšiu šírku. Ak dáte prednosť tej väčšej, získate rozsiahlejšiu plochu ideálnu do voľnejšieho terénu, kde sa vám lyže nebudú boriť.
Tiež pri šírke je možné vychádzať z orientačného delenia. To korešponduje s vami zvoleným terénom.
- Allround – šírka stredu lyže 68 až 75 milimetrov
- Slalomky – šírka stredu lyže 66 až 70 milimetrov
- Obráčky – šírka stredu lyže 66 až 70 milimetrov
- Allmountain – šírka stredu lyže 75 až 90 milimetrov
- Freeride – šírka stredu lyže 90 až 130 milimetrov
- Freestyle – šírka stredu lyže 80 až 90 milimetrov
Ďalšie dôležité parametre lyží
Pri výbere lyží sa ďalej môžete riadiť nasledujúcimi parametrami:
- Geometria – Okrem dĺžky a šírky je dôležité pozerať sa aj na ich prispôsobenie v špičke, strede a na päte. Rôzne tvarovanie sľubuje rôzne jazdné vlastnosti.
- Prehnutie – Camber znamená prehnutie stredu nahor, Rocker má naproti tomu zdvihnutú špičku a pätu.
- Rádius – Definuje, ako sa s lyžou bude zatáčať, pričom výber záleží na vami preferovanom štýle jazdy.
- Tvrdosť – Lyže sa podľa výrobného materiálu delia na mäkké a tvrdé. Materiál do istej miery ovplyvňuje aj ovládateľnosť lyží.
- Tuhosť – Tiež súvisí s materiálom, mäkšie lyže vo väčších rýchlostiach môžu kmitať, ale ľahšie sa s nimi zatáča.
Geometria
K lyžiam by ste mali pristupovať ako k celku. Preto by vás okrem dĺžky a šírky mala zaujímať aj geometria. Pod týmto názvom si môžete predstaviť šírku lyže v troch častiach. A tými sú špička, pätka a stred. O šírke a vlastnostiach lyží sme niečo všeobecnejšie spomenuli v kapitole vyššie. Teraz geometriu rozvedieme trochu podrobnejšie. Vyberať si totiž môžete z odlišných tvarov premietajúcich sa do celkového štýlu jazdy (Zdroj: Wikipédia).
- Širšia špička – Prináša agresívnejšie zahájenie vykonávaného oblúka. Na druhú stranu môže byť nepokojná pri jazde rovno.
- Širší stred – Prináša väčšiu plochu lyže nachádzajúcu uplatnenie v hlbokom a voľnom teréne.
- Užší stred – prispieva k športovejšej jazde.
- Širšia päta – Docielite agresívnejší a viac rezavý oblúk.
- Užšia päta – Budú pohodlnejšie a šmýkavejšie.
Prehnutie
Ak sa zahľadíte na lyže z boku, určite si všimnete rozdielne prehnutie u jednotlivých modelových radov. Áno, aj tento parameter môže ovplyvniť váš zjazd. Z hľadiska prehnutia objavíte dvojaké základné delenie.
Camber
Celkom bežné a normálne prehnutie, kedy sa lyža dotýka v dvoch bodoch. To je špička a päta, pričom stred je prehnutý smerom nahor. Na tento model môžete naraziť veľmi často, poprípade sa stretnete s jeho opačnou odnožou. Tú tvorí Reverse Camber. U neho je so zemou kontaktný práve stred.
Rocker
Alternatívou klasického profilu je Rocker. Tu je špička aj pätka zdvihnutá. Taká špeciálna kombinácia Camberu a Reverse Camberu. V prospech tohto riešenia hovorí vyššia ovládateľnosť a lepšia jazda v prašane. Objaviť môžete aj najrôznejšie modifikácie variantu Rocker.
- Tip rocker – Zdvihnutá je iba špička lyže. Táto verzia vám umožní začať oblúk oveľa ľahšie.
- Tip and tail Rocker – Jemne zdvihnutá špička aj pätka lyže s dlhšou kontaktnou stredovou časťou.
Rádius
Tento údaj je neoddeliteľnou súčasťou technických parametrov lyží. Preto je dôležité poznať význam tohto pojmu a zároveň mať povedomie o jeho hodnotách. Pod slovom rádius si predstavte nasledujúce – zaťažená lyža idúca na hrane zo svahu začne krúžiť oblúk (veľkosť rádiusu definuje polomer kružnice, ktorú lyža opíše, keby lyžiar krúžil dookola). Takže rádius má vplyv na to, ako ľahko sa vám bude s lyžami zatáčať.
Zo všeobecného hľadiska je možné potvrdiť, že menší rádius je nestabilný pri jazde rovno, horšie tu drží smer, na druhej strane je podstatne točivejší. Opakom toho je dlhší rádius. U neho oceníte presnejšiu jazdu rovno, počítať však musíte s dlhšími oblúkmi. Vypovedajúce budú opäť príklady jednotlivých kategórií lyží.
- Allround – rádius 12 až 16 metrov
- Slalomky – rádius do 13 metrov
- Obráčky – rádius nad 16 metrov
- Allmountain – rádius 14 až 17 metrov
- Freeride – rádius nad 15 metrov
- Freestyle – rádius nad 14 metrov
Pri výbere záleží veľa na tom, aké veľké oblúčiky ste zvyknutí robiť. Pokiaľ máte radšej menšie, potom voľte menší rádius. Pokiaľ naopak dávate prednosť veľkým oblúkom cez polovicu zjazdovky a jazdíte celkovo rýchlejšie, voľte zjazdové lyže s oveľa väčším rádiusom.
Tvrdosť
Tvrdosť lyží sa berie v priehybe a je daná materiálom jadra. Veľmi často môžete naraziť na označenie „flex“. Na túto vlastnosť má priamy vplyv hlavne výrobný materiál daného produktu. Rozlišujeme mäkšie a tvrdšie lyže.
Mäkšie lyže
Mäkšie lyže majú jadro zhotovené z kompozitných materiálov, teda materiálov zložených z viacerých látok. U lyží to býva napríklad sklolaminát a rôzne laminačné tkaniny, karbón či ľanové vlákno.
Také lyže sú vhodné skôr pre začiatočníkov. Tí s nimi nemajú toľko práce a nemusia oplývať podarenejšou technikou jazdy, navyše väčšinou nedosahujú príliš vysoké rýchlosti, v ktorých sú mäkšie lyže menej stabilné a môžu kmitať. Treba ale podotknúť, že tvrdosť lyže do istej miery korešponduje aj s celkovou hmotnosťou človeka. Takže ak ste ťažším jazdcom začiatočníkom, tvrdšej lyži sa bohužiaľ aj tak nevyhnete.
Tvrdšie lyže
Tvrdšie lyže majú jadro z dreva, prípadne v kombinácii s titanalovými výstuhami. Záleží tu na vlastnostiach konkrétneho dreva, to sa tiež delí na mäkšie a tvrdšie. Medzi všeobecne mäkšie dreviny radíme topoľ, osiku a drevá ihličnatých stromov, za tvrdšie je považované drevo jasanové, bukové, agátové či bambusové.
Hodia sa skôr pre skúsenejších jazdcov, ktorým dovolia ísť naozaj rýchlo. Kvôli ich vyššej hmotnosti ale môžu byť najmä pre začiatočníka horšie ovládateľné.
Tuhosť
Ak budete chcieť byť pri nákupe nových lyží skutočne dôslední, nemali by ste podceňovať ani torznú tuhosť lyží. Na ňu je braný ohľad predovšetkým v skrute alebo v rámci pozdĺžneho krútenia. Tento jav je samozrejme nežiaduci. Tu si pamätajte jedno základné pravidlo. Čím mäkšie lyže zakúpite, tým menej môžu držať stopu a vy docielite väčší skrut na tvrdších zjazdovkách.
Dámske a detské lyže
Dámske a detské lyže prezentujú kapitolu sami o sebe. Na rozdiel od pánskych, poťažmo unisex lyží, o ktorých najmä pojednáva tento článok, sa líšia v pár základných veciach. V prvom rade je to určite design, či už ten s dámskymi alebo detskými motívmi. Naraziť bezpochyby môžete aj na niekoľko ďalších odchýlok.
- Viazanie je smerované viac k špičke lyže.
- Dochádza k zníženiu hmotnosti až o 20%.
- Aplikovaná je užšia pätka prinášajúca ľahší výjazd z oblúkov.
Odlišnosti nájdete aj v odporúčaných dĺžkach lyží pre ženy, deti a juniorov.
Určenie | Odporúčaná dĺžka |
Dámske lyže | -20 až 0 centimetrov k výške lyžiarky |
Juniorské lyže | -20 až -10 centimetrov k výške lyžiarov |
Detské lyže | -20 centimetrov k výške lyžiarov |
Technológia
Pri prezeraní produktových ponúk jednotlivých výrobcov môžete naraziť na nespočetné množstvo výrazov spojených s aplikovanými technológiami a modernými vymoženosťami týkajúcimi sa lyží. Aby ste v tomto smere aspoň čiastočne vedeli, o čom je vlastne reč, prinášame vám súhrn technológií od tých najznámejších značiek.
- IQ systém od Blizzard – Špeciálne viazanie integrované do samotnej lyže. Tento prvok prináša množstvo výhod, akými sú optimálny priehyb lyže a priamy prenos síl na hranu.
- Titanal od Sporten – Špeciálna prímes laminátu, ktorá ovplyvňuje torznú tuhosť. Skladá sa z prímesi titánu a hliníka.
- Flowflex od Fischer – Technológia zameriavajúca sa na neohýbanie dosiek pod viazaním lyží. Výsledkom je unikátna úprava zlepšujúca pohyb lyže takmer vo všetkých snehových podmienkach.
- Dual XTD Transmission od Völkl – Caponová hrana lyží, ktorá je vedená po celom boku. S týmto doplnkom získate lepší prenos energie a hlavne sa budete menej namáhať pri vykonávaní akejkoľvek jazdnej techniky.
- Doska Speed Plate od Elan – Dvojdielna konštrukcia pod viazaním premietajúca sa do vylepšenej torznej stability, celkovej kontroly a voľnejšieho priehybu lyže.
- Adaptive Rocker od Atomic – Lyže vznikajúce v kombinácii s touto technológiou umožňujú ľahko zdvíhať špičku a to ihneď po zaťažení. Vďaka tomu je docielená lepšia prejazdnosť v prašane a v oblúkoch.
- Metal Laminate Technológia od K2 – Jedna z najvýkonnejších konštrukcií lyží od tohto výrobcu. Drevené jadro je obohnané zo spodnej a hornej strany špeciálnym odľahčeným titánom. To zapríčiňuje stabilnejšie a viac tlmené lyžovanie.
Príslušenstvo
Aby ste sa mohli oddávať pohodlnému a hlavne bezpečnému lyžovaniu, je potrebné zaobstarať si nielen lyže, ale aj zodpovedajúce príslušenstvo a doplnky. Do základnej, respektíve povinnej výbavy každého lyžiara by mali patriť nasledujúce prvky.
- Lyžiarske paličky
- Lyžiarske okuliare
- Lyžiarske helmy
- Lyžiarske rukavice
- Vhodné lyžiarske oblečenie (zimné bundy, nepremokavé nohavice,…)
- Chrániče a ortopedické pomôcky, pokiaľ je to nutné
Počítať musíte tiež s tým, že na svah sa chodí nielen s lyžami, ale aj s kvalitným viazaním, topánkami na lyže a paličkami. Tie slúžia na lepšiu koordináciu pohybu. Ak chcete mať svoju lyžiarsku výbavu naozaj kompletnú, nezabúdajte ani na vaky na lyže a lyžiarske vybavenie. Efektívnou pomôckou môžu byť aj sušiče topánok.
Cena
Ako môžete vytušiť z vyššie popisovaných kapitol, zjazdové lyže môžu nadobúdať najrôznejšie podoby. Od toho sa tiež odvíjajú obstarávacie náklady. Vplyv na cenu má napríklad použitý výrobný materiál, spracovanie sklznice, možnosti použitia, rozmery a ostatné parametre. Nech už máte akékoľvek požiadavky, vždy voľte iba preverené značky spojené s precíznosťou. Sú to napríklad Atomic, Blizzard, Elan, Fischer, Völki, Nordica, Sporten, Head, Dynastar, Salomon, Rossignol, K2 a ostatné.
Pokiaľ vás zaujíma, za koľko máte možnosť zakúpiť jednotlivé modely, prinášame vám názornú ukážku.
Cena do 400 €
Tie najlacnejšie lyže zaobstaráte od čiastky pod 40 €, ale v skutočnosti ide skôr o plastovú detskú maketu s minimálnymi nárokmi na kvalitu. Lepšie detské lyže stoja od 80 €. S pribúdajúcou cenou sa do vášho hľadáčika dostanú aj tie dámske, pánske a unisex. Najčastejšie sú prezentované lyže z kategórie allround a závodné, medzi ktoré patria slalomky a obráčky. Pre začiatočníka je táto cenová hladina úplne dostačujúca.
Cena od 400 do 800 €
Ak sa chcete lyžovaniu venovať viac ako raz či dvakrát za rok, mali by ste si rozhodne priplatiť. Voliť môžete aj z výkonnostne orientovaných produktov disponujúcich sendvičovou konštrukciou, dvojitým zosilnením a karbónovými prvkami. V tejto cenovej relácii je možné zakúpiť lyže v podstate z akejkoľvek kategórie, či už ide o univerzálne, allmountain, freestyle, freeride alebo tie závodné.
Cena nad 800 €
Obstarávacie náklady nad 800 € sú späté predovšetkým s rastúcou kvalitou výrobného materiálu a vôbec celej sklznice. Veľký dôraz začína byť kladený na design, v rámci ktorého prevládajú luxusnejšie sfarbenia. S týmito produktmi už vás väčšinou neprekvapí žiadny typ terénu. Tie najdrahšie kúsky sa cenou šplhajú aj k 4 000 €.
Starostlivosť o lyže
Či už budete novo zhotovené lyže využívať sporadicky, alebo s maximálnou pravidelnosťou, nemali by ste ani v jednom prípade zabúdať na ich údržbu. Tú je možné rozdeliť do niekoľkých časových pásiem a samozrejme aj jednotlivých procesov.
Prvým bodom bude bezpochyby príprava pred zimnou sezónou. V rámci nej počítajte s vyplachovaním nečistôt prostredníctvom parafínu, poprípade s leštením sklznice. Ak ste v tomto smere skúsenosťami nepobozkaní, určite vyhľadajte profesionálny servis. Tieto úkony nie sú nijako finančne náročné rovnako ako potrebné voskovanie. To je jednou zo zásad bezproblémového lyžovania.
Lyže voskujte v závislosti na tom, ako často ich využívate. Pokiaľ je to hojne, voskujte aspoň raz týždenne. Kvalita voskovania sa premietne do zdokonaleného styku sklznice a snehu. To sa následne prejaví na pohodlnejšej jazde, prípadne zjazde. Popri voskovaní sa pripravte ešte na dve ďalšie činnosti.
- Brúsenie – Zabrusujú sa predovšetkým hrany. Za pomoci špeciálneho pilníka je potrebné odstrániť akékoľvek viditeľné poškodenie.
- Čistenie – Šetrné čistenie sklzníc od pätky k špičke, ktoré nijako nevyplavia a nepoškodia aplikovaný vosk.