Ako vybrať zubnú kefku
Kefka na zuby je neoddeliteľnou súčasťou rannej a večernej hygieny každého z nás. Už deti v útlom veku by si mali zvykať na to, že si aspoň dvakrát denne vyčistia zúbky. Bez správnej zubnej kefky môže byť však aj pravidelné čistenie neefektívne, nepohodlné či nesprávne. Z toho dôvodu sa v žiadnom prípade neoplatí výber kefky na zuby podceňovať.
Na trhu sa objavuje celý rad zubných kefiek – narazíte na mäkké, tvrdé, zahnuté, rovné alebo akokoľvek inak tvarované. Podľa čoho sa teda riadiť, za čo si priplatiť a čomu sa naopak vyhnúť? To všetko vám prezradíme v tomto článku. Prejdeme jednotlivé typy kefiek, preberieme tvrdosť vlákien i druhy rukovätí a prezradíme vám, čo ohľadom výberu správnej kefky hovoria odborníci. Nakoniec uvedieme aj pár rád ohľadom správneho čistenia zubov.
Klasické kefky dnes často nahrádzajú elektrické zubné kefky. Ak patríte medzi ich fanúšikov, potom sa pozrite na ich samostatné porovnanie. V každom prípade neodporúčame podceňovať ani výber správnej pasty na zuby. Pokiaľ hygienu svojich zubov beriete naozaj vážne, mohlo by vás zaujímať aj naše porovnanie ústnych spŕch.
Ako vybrať vybrať zubnú kefku stručne:
- Zvoľte správny typ. Uistite sa, či potrebujete iba klasickú kefku, alebo si k nej zaobstaráte aj nejakú špeciálnu. Jednotlivé typy vám popíšeme hneď v prvej kapitole.
- Vyberajte mäkkú kefku s rovno strihanými vláknami a menšou hlavou.
- Nech sa dobre drží. Zvoľte si takú rukoväť, ktorá vám padne do ruky.
- Ideálne sa poraďte s odborníkom. Váš zubný lekár alebo dentálny hygienik vám dokáže najlepšie povedať, akú kefku by ste mali používať a aká je pre vás, naopak, nevhodná.
- Nezabúdajte na pravidelnú výmenu. Starú kefku nahrádzajte novou zhruba po troch až štyroch mesiacoch.
Druhy kefiek na zuby
Hoci sa budeme v ďalších kapitolách podrobne venovať výberu klasických kefiek na zuby, určite je vhodné na začiatok zhrnúť, aké kefky sú vám na čistenie zubov vlastne k dispozícii. Všeobecne máme až päť kategórií kefiek.
- klasické kefky
- elektrické kefky
- špeciálne kefky – na strojčeky na zuby, na protézy, na implantáty, po chirurgických zákrokoch, pre bábätká
- medzizubná kefka
- jednozväzková kefka (solo kefka)
- dentálna niť

Klasická kefka
Klasickú kefku by sme mali používať úplne všetci aspoň 2x denne. Ak nechcete venovať pozornosť iným typom, tento by vo vašej kúpeľni rozhodne nemal nikdy chýbať. Slovenský trh je klasickými kefkami dostatočne nasýtený, užívatelia majú na výber z mnohých tvarov, farieb aj cenových relácií.
Hlavnou zásadou pri voľbe klasickej zubnej kefky je vyberať tie s mäkkými štetinami, ktoré sú dostatočne husté a ideálne rovno strihané. Práve na klasické kefky sa zameriava tento článok a pokiaľ budete čítať ďalej, dozviete sa o nich oveľa viac informácií.
Elektrická kefka
Pre mnohých predstavuje elektrická kefka lepší variant oproti klasike, pretože ich jej používanie baví viac a tým pádom si zuby čistia pravidelnejšie. Niektorí dokonca podľa nálady striedajú klasickú kefku a elektrickú. Elektrická kefka ale nie je vhodná pre ľudí s ochorením ďasien ani pre deti. Nie je totiž taká citlivá a jemná k ďasnám ani k zubom samotným (pri nesprávnej manipulácii môže dôjsť k odretiu skloviny v mieste krčkov a k následnej citlivosti zubov).
Niektorí používatelia sa pri ich používaní sťažujú na krvácanie ďasien, ústup ďasien a citlivosť krčkov. Ak si elektrickú kefku zaobstaráte a zaznamenáte pri čistení alebo po ňom akúkoľvek bolesť a precitlivenosť, ba dokonca krvácanie ďasien, kefku by ste nemali ďalej používať. Ani odborníci sa však pri tejto téme nezhodnú, niektorí elektrické kefky odporúčajú, iní od nich, naopak, odrádzajú a zastávajú klasický variant.
Špeciálne kefky
Špeciálne kefky slúžia na špeciálne účely a môžeme ich ďalej rozdeliť do niekoľkých kategórií:
Detské kefky
Detské kefky majú oproti klasickým kefkám pre dospelých menšiu hlavičku so štetinami. Je to logické, pretože deti majú menšie ústa a s veľkou kefkou by sa im zúbky čistili veľmi ťažko. Detské kefky navyše musia mať veľmi jemné štetiny, detské ďasná sú mnohonásobne mäkšie a citlivejšie. Obvykle majú tieto kefky aj väčšiu a robustnejšiu rukoväť, aby sa deťom dobre držala.
TIP! Zubári obvykle odporúčajú dieťa na proces čistenia zúbkov navykať hneď, ako sa úplne prerežú prvé zúbky. Nie je pri tom nutné používať ani pastu, stačí zúbky ľahko a správne vybranou kefkou prejsť, aby si dieťa zvyklo, že to patrí k rannej aj večernej rutine. Pokiaľ chcete dieťa učiť od narodenia, existujú kefky prsťačky, ktoré sú gumové a deťom sa tak masírujú ďasná. Vďaka tomu sa im ďasná prekrvujú a prerezávanie nie je tak bolestivé.
Kefky pre umelý chrup
Aj o zubnú náhradu je potrebné sa náležite starať. Z toho dôvodu existujú aj špeciálne zubné kefky na protézy. Na prvý pohľad ich rozoznáte od tých klasických tak, že sú väčšinou obojstranné – na jednej strane majú podobne poskladané štetiny ako klasická kefka a na tej druhej sa nachádza menší zväzok štetín na detailnejšie čistenie medzier a záhybov.
Špeciálne kefky protézu nepoškriabu, nezničia a zbavia ju všetkých nečistôt a zvyškov jedla, ktoré by mohli v ústach užívateľa narobiť veľkú neplechu (kvasinky, zápach z úst, tlejúca potrava,…). Na čistenie zubných náhrad sa ďalej ešte používajú tablety rozpustné vo vode, do ktorej sa náhrada na noc ukladá.
Kefky na strojček na zuby
Ak je reč o fixnom strojčeku, môžeme s pokojným svedomím povedať, že aj na ten je trh dobre pripravený. Zatiaľ čo klasická kefka by mala mať všetky vlákna rovno strihané a rovnako dlhé, kefka na fixný strojček má vlákna nerovnomerné.
Pre predstavu uvedieme príklad: kefka má päť radov vlákien, pričom prostredný, tretí rad, má nižšie vlákna ako zvyšné rady. To preto, aby kefka fixný strojček plne objala a vyčistila dostatočne dobre zámky, pod ktorými by sa mohli tvoriť kazy. Pre dokonalé vyčistenie je ale potrebné okrem tejto kefky používať aj solo kefku (jednozväzkovú).
Pokiaľ sa bavíme o snímateľných strojčekoch, tie je taktiež potrebné čistiť. Obvykle je na to potrebná tvrdšia kefka než na čistenie samotných zubov, aby sa dostatočne odstránil povlak usadený na povrchu snímacieho strojčeka.
Kefky po chirurgických zákrokoch
Chirurgický zákrok môže predstavovať zásadný zásah v ústnej dutine pri narkóze. Môže ísť o čistenie ďasien aj o rozsiahle trhanie zubov, extrakciu zubov múdrosti, zavádzanie implantátov a podobne. Takéto zákroky môžu stretnúť ľudí v mladšom aj pokročilejšom veku. Keďže nejde o nič výnimočné, trh na to zareagoval a poskytol takýmto pacientom kefku, ktorá je vhodná po chirurgických zákrokoch.
Vyzerá rovnako ako tie klasické, ale býva menšia a jej štetiny sú oproti klasickej kefke mnohonásobne jemnejšie. Vďaka takejto kefke si zvládnete aspoň ľahko vyčistiť zuby a nebudú vás pri tom bolieť citlivé opuchnuté ďasná. Navyše vám nehrozí, že by ste si s jemnými vláknami zničili stehy.
Túto kefku naozaj odporúčame, čistenie zubov by ste po zákroku v ústnej dutine nemali príliš odkladať. Aj napriek tomu, že pacienti po zákrokoch jedia predovšetkým tekutú stravu, potrebujú zuby zbaviť povlaku a prípadných zvyškov jedla. Inak hrozia infekcie, kazy a ďalšie problémy.
Medzizubná kefka
Medzizubným kefkám nevenuje príliš veľa ľudí pozornosť, pritom čistenie s nimi nie je žiadny zdĺhavý či bolestivý proces. Správnu veľkosť kefky do medzizubných priestorov vám odporučí odborník na dentálnej hygiene, pomôžu vám aj s jej správnym zaobchádzaním, aby nedošlo k poškodeniu ďasien. Stačí si raz vyskúšať priestory medzi zubami vyčistiť, budete šokovaní, koľko zvyškov jedla, povlaku a nečistôt sa tam nachádza. Všetky tieto nečistoty môžu spôsobovať nepríjemné zubné kazy, ale aj zápaly ďasien.
Nepoužívanie medzizubných kefiek má vplyv na celkový zdravotný stav človeka, je možné pozorovať ochorenie srdca a ciev (infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda,…), oslabenie imunitného systému, sterilitu u mužov i žien a veľa ďalších ochorení. V ústnej dutine sa nám odráža celkový zdravotný stav, vyskytuje sa tu totiž najviac baktérií pohromade, ktoré nám pri nedostatočnej hygiene spôsobujú zápaly, ktoré sa potom šíria do celého organizmu.
TIP: Prvú skúsenosť s medzizubnou kefkou je možné získať v domácom prostredí. Môžete si kúpiť sadu s rôznymi veľkosťami a postupne jednu po druhej skúšať. Je však vhodné mať zuby skutočne dobre vyčistené, zubné priestory je nutné zbaviť kameňa. Preto odporúčame zavítať na dentálnu hygienu alebo k zubárovi. Tam vám zmerajú medzizubné priestory a spoločne môžete nájsť najvhodnejšie medzizubné kefky. Navyše sa dozviete, ako ich používať bez toho, aby ste si ublížili.
Jednozväzková kefka
Jednozväzkové, alebo tiež solo kefky, zubári všeobecne odporúčajú všetkým. Naozajstný význam majú ale u ľudí s akokoľvek krivými zubami. Vychýlenie zubov môže znemožniť dostatočné vyčistenie zubných plôch klasickou kefkou. Jednozväzkovou kefkou sa do záhybov a medzier dostanete lepšie.
Touto kefkou sa dostanete aj do priestorov, kde končia zuby a začína ďasno a mali by ste si ňou pravidelne čistiť aj posledné zuby, za ktorými sa často usadzuje jedlo. Povlak a baktérie tu môžu narobiť neplechu, preto sa mnohým ľuďom posledné zuby, či už sú to sedmičky, alebo dokonca osmičky, kazia. Solo kefka je veľmi využívaná aj keď nejaký zub v rade chýba, pretože klasická kefka je príliš veľká. Ďalej sa využíva na implantáty a strojčeky na zuby.
Dentálna niť
Dentálne nite síce nevyzerajú ako kefky, patria ale k starostlivosti o zuby, preto ich ako špeciálnu kategóriu zahŕňame. Pokiaľ sa nedostanete do priestoru medzi zubami medzizubnou kefkou, prichádza na rad dentálna niť. Nemala by však byť to hlavné, čo budete používať. Mnoho ľudí s dentálnou niťou, hoci sa to zdá primitívne, nevie pracovať. Zlá niť a zlé zaobchádzanie s ňou vedie až k porezaniu ďasien, ktoré si pacienti môžu takto nenávratne zničiť, zapáliť a veľmi si tým znepríjemniť život.
Ich použitiu by mala predchádzať inštruktáž od zubného lekára či dentálneho hygienika, aby sa týmto problémom predišlo. Taktiež by ste si mali vybrať niť, ktorá bude vyhovovať práve vám, pretože existujú rôzne varianty.
TIP: Ak ste začiatočníci a bojíte sa, že by ste si niťou mohli ublížiť, odporúčame vám vyberať také, na obale ktorých je napísané „expanding floss“. Takáto niť totiž po kontakte so slinami zväčší svoj objem. Tým sa nielen lepšie vyčistí medzizubný priestor, ale aj sa zamedzí porezaniu citlivých ďasien. Niť bude aj napriek získaniu objemu veľmi poddajná a nemusíte mať strach čistiť s ňou aj tie najužšie medzizubné priestory.
Ako vyzerá správna klasická kefka
V tejto časti sa dozviete, ako a podľa čoho si vlastne vybrať klasickú kefku na každodenné použitie. Zameriame sa na najdôležitejšie vlastnosti.
- Čistiaca hlavica s vláknami – Najdôležitejší je jej tvar. Odborníci radia voliť kefku s rovno strihanými vláknami. Hlavica by nemala byť príliš veľká, nech sa vám s kefkou jednoducho manipuluje.
- Tvrdosť a počet vlákien – Kefky nesú rôzne označenia tvrdosti a všeobecne sa odporúča voliť skôr mäkšie. Tie lepšie odstraňujú zubný povlak a nedrásajú zuby. Počet vlákien by sa mal pohybovať od 2 400 do zhruba 4 000.
- Rukoväť kefky – Vystačíte si s jednoduchou rovnou rukoväťou. Kefka by vám mala do ruky padnúť, požiadavky na jej prevedenie môžu byť individuálne.
Či už si vyberáte kefku v kamennom špecializovanom obchode, drogérii, supermarkete, alebo napríklad na internete, vždy narazíte na celkom bohatý výber. Aj keď všetky ponúkané modely patria medzi klasické kefky, každý vyzerá trochu inak. Pritom len máloktoré kefky z tejto širokej ponuky naozaj zodpovedajú štandardom, ako by mala správna kefka vyzerať.
Vyberať môžete podľa vzhľadu. Už na prvý pohľad vám môže byť jasné, že niektoré modely majú príliš riedke štetiny, alebo sa vám budú kvôli nevyhovujúcej rukoväti zle držať v ruke. Všímajte si ale aj informácie uvedené na obale, z nich sa totiž dozviete ďalšie dôležité parametre.
Dôležité časti zubnej kefky
Hlavička s vláknami
V skratke – v jednoduchosti je krása. Je to možno neuveriteľné, ale klasická kefka by mala byť úplne jednoduchá, všetky vlákna by mali mať rovnako dlhé, rovno zastrihnuté (Zdroj: Wikipedia). Na hlavičku kefky si vždy dajte naozaj pozor, je to to najdôležitejšie, čo zaisťuje čistenie zubov. Je možné zohnať aj rôzne veľké kefky, každý máme inak veľkú čeľusť a napríklad drobnejší ľudia uvítajú kefky s menšou hlavičkou, s ktorou sa bez problémov dostanú aj za posledné zuby.
Tvrdosť kefky
Pozor na spomínanú tvrdosť vlákien kefky. Myslíte si, že čím tvrdšie vlákna, tým lepšie odstránite nečistoty? Chyba. Zubný povlak si možno predstaviť ako tavený syr, jeho konzistencia je lepkavá a mazľavá a tvrdé vlákna by do neho urobili len ryhy. Naozaj ho oveľa lepšie odstráni mäkšia kefka, ktorou si navyše zbytočne nedráždite ďasná.
Označenie tvrdosti zubných kefiek nájdete priamo na obale. Spravidla narazíte na tieto stupne:
- Veľmi mäkká (extra soft) – určená pre ľudí s veľmi citlivým chrupom alebo parodontózou. Čistenie si vyžaduje väčšiu starostlivosť a viac času.
- Mäkká (soft) – ideálna verzia pre užívateľov so zdravými zubami a ďasnami. Dobre odstraňuje povlak a zbytočne nedrása ďasná.
- Stredná (medium) – zaistí intenzívnejšie čistenie zubného povlaku, nie je vhodná pre ľudí s citlivými zubami a ďasnami.
- Tvrdá – odborníci ju vo väčšine prípadov skôr neodporúčajú, pretože s ňou nemožno efektívne odstraňovať zubný povlak.
Mnohým ľuďom pri čistení zubov ďasná krvácajú a zlá tvrdosť kefky je možno práve ten dôvod. Mäkké vlákna sa tiež ľahšie prispôsobia tvaru zuba, preto nie sú potrebné výstupky na hlavičke ani rôzne veľké vlákna. Všeobecne býva tvrdosť kefky veľmi individuálna. Pokiaľ by vám ten najjemnejší variant nebol pri čistení príjemný, môžete siahnuť po stredne mäkkých štetinkách.
Počet vlákien
V záplave klasických kefiek sa objavujú kefky s označením mäkký, stredný a tvrdý. Potom sú ale aj kefky, ktoré majú určitý počet vlákien (od 1 560 až do 7 600). Ak si nechcete ďalej ničiť ďasná a sklovinu, ale neviete, ktorá tvrdosť je ideálna, opýtajte sa svojho zubného lekára, v lepšom prípade dentálneho hygienika, ktorého cieľom je nájsť pre vás kefku, s ktorou vás čistenie zubov nebude bolieť.
Pre bežného pacienta bez akýchkoľvek problémov sa odporúča zlatá stredná cesta, a to kefka s 2 400 až 4 000 vláknami. Nižší počet vlákien už je na hranici tvrdej kefky a vyšší počet je pre ľudí s problémami ďasien či odhalených krčkov.
Rukoväť kefky
Čo sa držadla alebo rukoväte týka, nie je nutné, aby ste vyberali tie najviac zahnuté a ruke sa prispôsobujúce. Obyčajná rovná rukoväť bohato postačí. Musí sa vám predovšetkým dobre držať, v tomto ohľade vyhovuje každému niečo trochu iné.
Rekapitulácia
Ako by mala správna kefka vyzerať?
- Rovno zastrihnuté vlákna, všetky sú rovnako dlhé.
- Kefka by mala byť skôr mäkšia (pre bežného pacienta stačí 2 400 až 4 000 vlákien).
- Rukoväť stačí rovná.
Čomu sa vyhnúť?
- Príliš tvrdým kefkám.
- Kefkám s rôzne dlhými vláknami a s rôznymi inými prvkami (medzi vláknami môžu byť „špeciálne“ gumové aplikácie).
- Špeciálne ergonomicky tvarovaným kefkám.
Ako sa o kefku starať
Kefka na zuby je nástroj, ktorý si vkladáme do svojich úst, kadiaľ sa do tela môže dostať nespočetné množstvo infekcií. Preto by sme mali dbať na to, kam kefku dávame a ako sa o ňu staráme. V prvom rade je potrebné povedať, že kefka musí dýchať. Pokiaľ ste si spolu s ňou zaobstarali plastové kryty, využívajte ich len a len na prevoz kefky, nie na každodenné skladovanie v kúpeľni. Vo vlhkom a uzavretom priestore sa totiž oveľa ľahšie množia baktérie.
Kefku vždy po použití poriadne prepláchnite a oklepte (o ruku, umývadlo…). Oklepávaním docielite to, že z kefky odstránite prebytočnú vodu s prípadnými kúskami jedla.
Pravidelná výmena
Kefka by sa mala všeobecne meniť aspoň 4x do roka, teda každé tri mesiace. Pre lepší prehľad si môžete novú zubnú kefku kúpiť napríklad vždy na začiatku každého ročného obdobia. Pokiaľ ale trpíte krvácaním ďasien, kefku by ste mali rozhodne meniť častejšie. Skoršiu výmenu si taktiež zaslúži už na pohľad rozstrapkaná kefka. Starý kus by sa mal vyhodiť aj po každej infekčnej chorobe (angína, zápal…). Kefka sa samozrejme nepožičiava, každý by mal mať svoju vlastnú!
TIP: Kefku by ste nemali nikde pohadzovať, nechať ležať na umývadle ani nikde inde. Pokiaľ by ležala v nečistotách a vode, nie je už viac hygienické čistiť si ňou zuby. Pokiaľ navyše leží na vláknach, tie sa môžu postupne začať tvarovať podľa plochy, o ktorú sa opierajú. Deformované vlákna nie sú vhodné na správne čistenie zubov.
Ekologické kefky na zuby
V priemere každý človek spotrebuje za svoj život zhruba 300 kusov kefiek na zuby. Keďže sa vyrábajú najčastejšie z plastu, jedná sa o ťažko rozložiteľný odpad, ktorý predstavuje problém pre našu planétu. Čím ďalej častejšie narazíte na ekologické varianty z bambusu, cukrovej trstiny, ricínového oleja, alebo recyklovaného plastu. Sú síce šetrnejšie k prírode, ale nie každý si v obmedzenej ponuke vyberie a všeobecne bývajú drahšie.
Cena
Ceny sa pri kefkách na našom trhu líšia minimálne. Väčšinu z nich možno zohnať do 4 eur za jeden kus, výhodnejšie sú samozrejme balenia viacerých kusov, i keď je nutná vyššia počiatočná investícia. Pravdou je, že aj tie najlacnejšie kefky niekedy predbehnú drahšie produkty, preto skôr než na cenu odporúčame klásť dôraz na vlastnosti kefiek. Ak vám vyhovuje kefka za 1 € a spĺňa vlastnosti, ktoré by správna kefka mala mať, nemusíte sa nechať reklamami zlákať na drahšie modely.
Ako si správne čistiť zuby
Ak ste našli tú správnu kefku, ste v polovici cesty k úspechu. K tomu, aby ste si zuby čistili naozaj efektívne, je potrebné zvoliť aj správnu techniku. Technika je vlastne to najdôležitejšie. Pokiaľ si bezhlavo čistíte zuby horizontálne a zuby kefkou len zo strany na stranu prechádzate, obrusujete si zubné krčky a zuby si v skutočnosti od zubného povlaku neočistíte.
Technika čistenia

Ideálne je priložiť kefku tak, aby vlákna smerovali k ďasnu pod uhlom 45° a zvoliť buď miniatúrne krúživé pohyby pri zube (5 – 6 krúžkov na jednom mieste) a potom kefku posunúť o jeden zub, alebo kefkou stierať plochu zuba od ďasna smerom k žuvacej plôške zuba (taktiež opakovať 5 – 6 pohybov na jednom mieste). Horizontálna technika môže byť aplikovaná iba na žuvacie plôšky, kde neubližujete ďasnám.
TIP: Spomínané miniatúrne krúžky sú naozaj nepatrné, stačí ľahko „vibrovať“ kefkou.
Pozor na tlak pri čistení zubov. Nie je nevyhnutné, aby ste príliš tlačili. Jednak sa tým ničia vlákna kefky a navyše to vôbec ničomu nepomôže, práveže skôr ublížite ďasnám alebo si odriete krčky a tým spôsobíte citlivosť zubov. Sem tam pritlačiť samozrejme môžete, keď zo zuba potrebujete niečo odstrániť, ale čím jemnejšie kefku povediete po zuboch, tým lepšie ich objíme a vyčistí.
Zuby by mali byť po vyčistení hladké, ako keď obliznete pohár, preto je dobré po vyčistení zuby takto skontrolovať a prípadne dočistiť.
Ako často zuby čistiť
Zuby by sa mali čistiť najmenej dvakrát denne, ráno a večer. Čo sa týka večerného čistenia, je zrejmé, že nie je žiaduce po ňom ďalej konzumovať jedlo, ktoré by sa v priebehu noci v ústach prevaľovalo a v ktorom by sa množili baktérie. To isté platí aj o sladkom pití. Preto si zuby čistite tesne pred tým, než si ľahnete do postele.
Pri rannom čistení zubov sa názory ľudí rozchádzajú. Niektorí si zuby čistia ešte pred raňajkami, teda po prebudení, iní si zuby vyčistia práve po raňajkách. Oba tábory na to majú svoje dôvody. Prvá skupina ľudí nechce s raňajkami zjesť aj baktérie, ktoré sa počas noci v ústach vytvorili, tá druhá potom nechce so zvyškami jedla v ústach stráviť celý deň.
POZOR! Neodporúča sa čistiť si zuby hneď po raňajkách, najmä ak ste konzumovali mliečne výrobky, ovocie alebo džúsy. Keď si zuby čistíte po raňajkách, kedy ste niektoré takéto produkty konzumovali, mal by byť najmenej pol hodinový rozostup medzi jedlom a čistením zubov, pretože po jedle je sklovina mäkká a môžete si ju ľahšie poškodiť.
Častejšie čistenie
Pokiaľ naozaj lipnete na ústnej hygiene, zuby si môžete čistiť aj viackrát denne, a to pokojne bez použitia pasty. Stačí si vziať do práce či do školy kefku a prečistiť si s ňou zuby len pomocou vody. To na odstránenie zvyškov jedla úplne stačí. Rovnako tak pomôže napríklad žuvačka, nie vždy je ju ale pochopiteľne vhodné žuť.
Častejšie si potom musia zuby čistiť tí, ktorí majú strojček na zuby, trpia ochoreniami ďasien, alebo sú po operácii zubov. V takom prípade je možné čistenie často nahradiť aj výplachom úst ústnou vodou. O tom, ako často si zuby musíte čistiť vy, by vás však mal informovať a poučiť váš ošetrujúci zubný lekár.
Odporúčanie odborníka – Jana Kroulová, DiS., dentálna hygienička
Podľa oslovenej špecialistky, dentálnej hygieničky Jany Kroulovej, DiS., nie je potrebné na zubnej kefke a v čistení zubov hľadať žiadnu vedu. Ako vám musí zachutiť víno na romantickú večeru, ako sa máte dobre cítiť v správne zvolenom oblečení a obuvi, tak máte behom pár dní spoznať, či zvolená či expertom vybraná kefka je presne šitá na mieru pre vás.
Pravidlo, že kefka má byť mäkká a rovno zastrihnutá, naozaj platí. Je ale rozdiel vo výrobcoch, akú kefku považujú za mäkkú, strednú, tvrdú. Väčšinou sa mäkkosť kefky pozná podľa počtu štetín a materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale to laik nemusí na prvý pohľad spoznať.
Najlepšia býva osobná skúsenosť
Ak si nie ste istí správnosťou výberu a nevsádzate na pomoc dentálnej hygieničky či zubného lekára, skúste niekoľko kefiek, ktoré behom pár týždňov vystriedate. Ten správny pocit z čistenia spoznáte ľahko – zuby budú hladké, pri ich čistení nebudete počuť typický škrípavý zvuk, nebude vás pri čistení zubov bolieť ruka (nevyvíjate zbytočný tlak na kefku) a nemáte citlivé a bolestivé ďasná.
Ak sú zuby na dotyk jazykom hladké a jazyk po nich kĺže ako po poháriku, je veľká pravdepodobnosť, že vaša kefka správne čistí a vy ste si správne vybrali. Povlak na zuboch naozaj nie je tvrdý, ale skôr mazľavý, preto nepotrebujete na kefku tlačiť. Nečistí sila, ale čas. Pri správnej technike a správnom výbere kefky ste na dobrej ceste vyhnúť sa nepríjemnému ošetreniu v zubnej ordinácii a neobľúbenú dennú činnosť povýšiť aspoň na akceptovateľnú povinnosť, ktorá sa podľa Kroulovej dá spríjemniť napríklad sledovaním televízie.
Ideálne vlastnosti kefky
Čím menšiu kefku použijete, tým dlhšie budete svoje zuby čistiť, na druhú stranu sa vďaka jej veľkosti (či skôr maličkosti) ľahšie dostanete na všetky plôšky zubov, aj tie ťažko dostupné (napríklad posledné zuby, plôšky pod jazykom apod.). Rovno zastrihnuté štetiny sú dôležité pre efektívny pohyb kefky po zuboch. Kratšie vlákna sa pri nesprávnom tvare (cikcak kefky) nemusia na povrch zuba dostať, zostane tam teda miesto neočistené od povlaku. Dlhé či ostro zakončené štetiny sa môžu naopak „zapichnúť“ do ďasien a spôsobovať citlivosť, po niekoľkých mesiacoch môže dôjsť aj k obnaženiu krčku zubov.
Hlavica kefky má byť čo najmenšia a môže byť na svojom konci zúžená, čo vyhovuje napríklad malým deťom alebo ľuďom s malou čeľusťou. Rukoväť má byť hladká, bez zbytočných gumových či iných ozdôb – tak, aby sa vám príjemne držala, nekĺzala a nevypadávala z ruky. Farba kefky ani štetín nie je rozhodujúca, záleží len na vašich preferenciách.