Menu

Najlepšie zubné pasty podľa testu a recenzií 2023

Aktualizované:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategórii klasických zubných pást odporúčame

Sensodyne Repair & Protect

5 €

Orientačná cena

Akú zubnú pastu vybrať podľa porovnania

Top produkt

Klasické zubné pasty

Odporúčame
Orientačná cena 5 €
Top produkt

Detské zubné pasty

Odporúčame
Orientačná cena 2 €
Najlepší na bielenie

Špeciálne zubné pasty

Odporúčame
Orientačná cena 13 €

Pravidelné čistenie zubov je veľmi dôležité nielen pre náš vzhľad, ale aj pre zdravie zubov, ďasien a celej ústnej dutiny. Aby však bolo naozaj efektívne, je potrebné používať správne vybranú kefku aj zubnú pastu. Z tých klasických na každodenné použitie sme najlepšie ohodnotili Sensodyne Repair & Protect. Pri problémoch alebo v špecifických situáciách odporúčame siahnuť po špeciálnych zubných pastách, napríklad Elmex Sensitive sme ocenili ako najlepšiu v starostlivosti o citlivé zuby. Pre detské zúbky bude najlepšou voľbou detská pasta Elmex

Ako porovnávame zubné pasty? 

Pri zubnej paste nás samozrejme zo všetkého najviac zaujímalo jej zloženie. Zamerali sme sa primárne na množstvo fluoridov. Tie sú na jednu stranu žiaduce, pretože znižujú kazivosť zubov, nesmie ich však v zubnej paste byť príliš veľa. Veľké množstvo fluoridov by totiž mohlo byť toxické. Tento aspekt hral najväčšiu úlohu predovšetkým v kategórii detských zubných pást – tie by totiž rozhodne nemali prekročiť určitú hranicu. 

Ďalej sme zisťovali, či zubná pasta obsahuje penivú látku SLS – tú totiž považujeme za pomerne nežiaducu. Dôležité pre nás boli aj skúsenosti užívateľov. Pri výbere sme sa riadili radami odborníkov, zubných lekárov a dentálnych hygienikov. V tabuľke nižšie nájdete vypísané tieto parametre: 

 • Výrobca
 • Objem
 • Množstvo fluoridov
 • Prítomnosť SLS 

Pri čítaní zloženia pasty na zuby často narazíte na cudzie názvy a látky, ktoré vám najskôr nič nepovedia. Pokiaľ sa o nich chcete dozvedieť viac, prečítajte si aj náš článok Ako vybrať zubnú pastu.


Klasické zubné pasty

Sú určené pre dospelé osoby na každodenné použitie a narazíte na ne najčastejšie.

Hodnotenie Produkt Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1
Top produkt
5 € Zobraziť ponuky
Top 2
Dostupný variant
1 € Zobraziť ponuky
Top 3
Tiež nás zaujalo
2 € Zobraziť ponuky
Top 4
Tiež nás zaujalo
3 € Zobraziť ponuky
Top 5
Tiež nás zaujalo
7 € Zobraziť ponuky

Špeciálne zubné pasty

Sa používajú pri rôznych problémoch, ako sú napríklad citlivé zuby a ďasná. Spadajú sem tiež napríklad bieliace zubné pasty a ďalšie.

Hodnotenie Produkt Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1
Najlepší na bielenie
13 € Zobraziť ponuky
Top 2
Pre citlivé zuby
3 € Zobraziť ponuky
Top 3
Proti paradentóze
4 € Zobraziť ponuky

Recenzia Sensodyne Repair & Protect
Sensodyne Repair & Protect
Recenzia Colgate Triple Action
Colgate Triple Action
Recenzia Elmex Caries Protection s aminfluoridom
Elmex Caries Protection s aminfluoridom
Recenzia Meridol
Meridol
Recenzia Herbadent Original Bylinná zubná pasta
Herbadent Original Bylinná zubná pasta
Recenzia Elmex detská zubná pasta
Elmex detská zubná pasta
Recenzia Odol Perlička
Odol Perlička
Recenzia Urtekram detská zubná pasta Tutti Frutti
Urtekram detská zubná pasta Tutti Frutti
Recenzia Swissdent Extreme Whitening Toothpaste
Swissdent Extreme Whitening Toothpaste
Recenzia Elmex Sensitive zubná pasta s aminfluoridom
Elmex Sensitive zubná pasta s aminfluoridom
Recenzia PresiDENT Antibacteriall zubná pasta
PresiDENT Antibacteriall zubná pasta
Ocenenie

Top produkt

Dostupný variant

Tiež nás zaujalo

Tiež nás zaujalo

Tiež nás zaujalo

Top produkt

Dostupný variant

Tiež nás zaujalo

Najlepší na bielenie

Pre citlivé zuby

Proti paradentóze

Kategória

Klasické zubné pasty

Klasické zubné pasty

Klasické zubné pasty

Klasické zubné pasty

Klasické zubné pasty

Detské zubné pasty

Detské zubné pasty

Detské zubné pasty

Špeciálne zubné pasty

Špeciálne zubné pasty

Špeciálne zubné pasty

Orientačná cena 5 € 1 € 2 € 3 € 7 € 2 € 1 € 4 € 13 € 3 € 4 €
Výrobca Sensodyne Colgate Elmex Meridol Herbadent Elmex Odol Urtekram Swissdent Elmex Betafarma
Objem (ml) 75 100 75 75 75 50 50 75 100 75 75
Množstvo fluoridov (ppm) 1 450 1 450 1 400 1 400 Neuvedené 500 500 Neobsahuje 1 180 1 400 Neobsahuje
Prítomnosť SLS Nie Áno Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie

Zubnú pastu Sensodyne Repair & Protect výrobca odporúča nielen bežným užívateľom, ale aj tým, ktorých trápi zvýšená citlivosť zubov a odhalené krčky. Tomu zodpovedá absencia penidiel, ktoré môžu prostredie v ústach dráždiť a 1 400 ppm je ešte zodpovedajúci obsah fluoridov. Počet abrazív je pod hranicou, ktorá je maximálne prijateľná. Taktiež sa jedná o pastu s bieliacim účinkom. Nie je však vhodná pre deti do 12 rokov.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Klinické testy dokazujú, že zubná pasta Sensodyne skutočne zmierňuje bolesť citlivých zubov a poskytuje im dlhodobejšiu ochranu pred nepríjemnou citlivosťou. Aj z toho dôvodu ju mnohí zubní odborníci často odporúčajú – to potvrdzujú aj užívateľské recenzie. Pastu si obľúbili práve ľudia s citlivými zubami a väčšinou sú s ňou nadmieru spokojní.

Hlavné výhody

K ochrane citlivých zubov prispieva špeciálna technológia s názvom NovaMin, ktorá vytvára na obnažených zuboch ochranné tkanivo. Celkovo má značka Sensodyn v tomto odbore dlhú históriu a je preverená veľkým množstvom spokojných zákazníkov.

Záver

Pokiaľ hľadáte pastu na citlivejšie zuby, potom vám Sensodyne môžeme len odporučiť. Cena síce nie je najnižšia, pokiaľ ju ale budete občas striedať s inou značkou, nemal by to byť žiadny problém.

5 € Orientačná cena

Colgate Triple Action patrí medzi cenovo výhodné zubné pasty. Má objem 100 ml, čo je o 25 ml viac než majú bežné balenia zubných pást – vďaka tomu by vám mala vydržať dlhšie. Obsah fluoridov v tejto paste dosahuje 1 450 ppm. Fluoridy v paste zabraňujú kazivosti zubov. Pre dospelých ľudí sa jedná o ideálne množstvo, pastu by však nemali používať mladšie deti, pre tie je lepšie zaobstarať špeciálnu zubnú pastu pre deti.

1 € Orientačná cena

Zubná pasta Elmex s aminofluoridom účinne bojuje proti kazivosti. Môžu ju používať dospelí aj deti od 7 rokov, odporúčame ju ale skôr pre deti od cca 10 rokov. Výhodou je bez pochýb to, že neobsahuje penidlá. Na druhú stranu má pasta o niečo vyšší počet abrazív než je odporúčané. Pri správnej technike čistenia zubov a dodržiavaní zásad kyslosti v ústach to ale nie je taký veľký problém.

2 € Orientačná cena

Zubná pasta Meridol má podľa výrobcu schopnosť chrániť a regenerovať ďasná. Hodí sa teda tým, ktorí majú ďasná podráždené zlým čistením zubov či po zásahoch zubného lekára (čistenie zubného kameňa) atp. Má ideálny počet ppm, neobsahuje penidlá. Má zvýšený počet abrazívnych látok o päť jednotiek, čo nie je tak závratné, ale odporúčame si dať pozor na výber správnej kefky a na techniku čistenia, aby ste si príliš neobrusovali zubnú sklovinu.

3 € Orientačná cena

Bylinná pasta značky Herbadent obsahuje iba prírodné penidlá, je teda šetrnejšia k prostrediu v ústach, nedráždi ďasná a nedáva im podnet na krvácanie a citlivosť. Prírodné zloženie pasty zahŕňa aj fluór, jeho obsah je v odporúčanom rozmedzí. Pasta sa vyznačuje veľmi nízkym počtom abrazív, teda látok obrusujúcich zubnú sklovinu.

7 € Orientačná cena

Detská zubná pasta Elmex je určená na používanie od začiatku prerezávania mliečnych zúbkov až do 6 rokov. Neobsahuje penidlá. Obsah fluoridov 500 ppm zodpovedá maximálnej odporúčanej hranici. Chuťovo je pasta príjemná, aj keď nie je ovocná. Vďaka absencii známej chuti majú deti menšiu tendenciu pastu prehĺtať.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Všeobecne značku Elmex a ich zubné pasty odporúča veľké množstvo zubných lekárov. Konkrétne detská pasta Elmex si získala naozaj veľkú obľubu u detí aj ich rodičov. V recenziách si ju užívatelia chvália. Rodičia často spomínajú, že deťom pasta chutí, aj keď nemá ovocnú príchuť.

Hlavné výhody

Pasta má predovšetkým veľmi dobré zloženie a rozhodne sa radí k tým najkvalitnejším. Nie je výrazne sladká ani ovocná, takže sa deťom lepšie prechádza na zubné pasty pre dospelých.

Záver

Pozitívne skúsenosti užívateľov tejto pasty dokazujú, že aj napriek vyššej obstarávacej cene sa investícia oplatí. Obsahuje síce fluoridy, ale nepresahuje ich odporúčané množstvo, takže ju môžete pokojne používať pri najmenších ratolestiach s prerezanými zúbkami.

2 € Orientačná cena

Odol Perlička patrí medzi najznámejšie detské zubné pasty. Na slovenskom trhu už je niekoľko desiatok rokov. Pôvodná pasta mala ovocnú príchuť, novo je možné zakúpiť aj pastu s jemnou mätovou príchuťou, ktorá je vhodná pre staršie dieťa. Ľahšie si tak zvykne na pasty určené pre celú rodinu, ktoré majú obvykle typickú mentolovú príchuť. Táto zubná pasta obsahuje penidlá. Hodnota 500 ppm značí, že je v tejto paste prijateľné množstvo fluoridov.

1 € Orientačná cena

Pasta značky Urtekram je pre deti vhodná vďaka prírodnému zloženiu, ktoré nedráždi žalúdok v prípade prehltnutia. Pravidelné prehĺtanie pasty napriek tomu nie je doporučené, pri náhodnom prehltnutí je ale pasta úplne bezpečná. Má certifikáty potvrdzujúce vegánske a bio zloženie. Vďaka obsiahnutému aloe vera má pasta upokojujúce účinky a detské ďasná, ktoré môžu byť podráždené kvôli rastu zubov, budú menej citlivé.

4 € Orientačná cena

Bieliace pasty by síce mali byť iba doplnok bielenia, pasta Swissdent Extreme Whitening Toothpaste dokáže ale šetrne zmierniť zafarbenie zubov a to predovšetkým u fajčiarov, milovníkov červeného vína alebo kávy. Pasta nie je nijako nebezpečná, neobsahuje dráždivé penidlá, má úplne ideálny počet abrazív aj fluoridu a obsahuje 0,1% peroxidu, čo je pre domáce bielenie najvyššia prijateľná hranica.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Väčšina odborníkov zastáva názor, že bieliace zubné pasty nie sú v ničom lepšie ako tie klasické. Bielenie je totiž chemický proces, ktorý použitím zubnej pasty skrátka nedosiahnete. Na druhú stranu, odstraňujú pigmentové škvrny, vďaka čomu sú potom zuby belšie. Možno preto sa konkrétne na túto pastu objavuje množstvo kladných recenzií – používatelia tvrdia, že účinky sú naozaj spozorovateľné.

Hlavné výhody 

Pasta neobsahuje penivý prostriedok SLS, ktorý by mohol vadiť citlivejším jedincom. Chválime jej celkové zloženie a považujeme ju za jednu z najlepších bieliacich zubných pást na trhu.

Záver

Podľa skúseností užívateľov pasta pri pravidelnom a správnom používaní funguje, samozrejme jej efekt bude ešte lepší práve po bielení u odborníka. Medzi jej nevýhody sa radí trochu vyššia obstarávacia cena.

13 € Orientačná cena

Elmex Sensitive je určená pre ľudí s citlivými zubami a má za úlohu ich ochrániť a nijak ich pri čistení nedráždiť. Neobsahuje dráždivé penidlá a má minimálny počet abrazív, ktoré obrusujú sklovinu. Dlhodobí užívatelia tejto zubnej pasty potvrdzujú, že nie sú tak citliví na studené a horúce nápoje atp. Navyše zaznamenali menšiu kazivosť zubov.

3 € Orientačná cena

Antibakteriálna zubná pasta PresiDENT sa stará o ďasná pri paradentóze a taktiež pomáha udržiavať ústnu dutinu čistú po rôznych chirurgických zákrokoch. Pri hojení rán v ústach je potrebné efektívne zabraňovať šíreniu baktérií, ktoré by mohli ranu infikovať. Obsahuje Chlorhexidine Digluconate, ktorý pomáha regenerovať ďasná, ale aj ďalšie prírodné zložky starajúce sa o ďasná. Tieto pasty nie je vhodné používať dlhodobo, mohli by spôsobiť zafarbenie zubov do hneda. Odporúčaná doba používania je obvykle 14 dní, potom je potrebná pauza. Túto pastu zoženiete v lekárňach či na internete.

4 € Orientačná cena

Ako vybrať zubnú pastu

Zubnú pastu používame denne, preto nie je dobré jej výber podceňovať. Na trhu ich nájdete nepreberné množstvo, ako ale spoznať, ktorá z nich je pre vás tá pravá? Niektorí si zubnú pastu vyberajú na základe toho, či má schopnosť bieliť, chrániť citlivé ďasná, či brániť parodontitíde (ľudovo „paradentóze“). Mimo určenia je ale dobré sa bližšie pozrieť aj na samotné zloženie pasty. V tomto článku vám poradíme, na čo sa pri výbere zamerať a čo si na obale všímať.

V nasledujúcich kapitolách vás zoznámime s dôležitými pojmami a jednotlivými zložkami, ktoré by ste mali pri zubnej paste sledovať. Okrem iného spomenieme najčastejšie upozornenia odborníkov a zameriame sa aj na špecifické zubné pasty pre deti. Na vlastnej stránke sme venovali porovnanie aj elektrickým kefkám a ústnym sprchám.

Ako vybrať zubnú pastu stručne:
 • Ujasnite si svoje potreby. Hľadáte klasickú pastu, bieliacu, alebo napríklad proti zápalu ďasien? Pokiaľ si s touto otázkou neviete dať rady, poraďte sa s vaším lekárom.
 • Čítajte zloženie. Pasta by mala obsahovať čo najmenej SLS (penidlá), vhodné množstvo fluoridov a maximálne 70 RDA (množstvo abrazív).
 • Vyberte si príjemnú chuť. Tá síce nemá priamy vplyv na kvalitu pasty, zásadne však môže spríjemniť celý proces čistenia zubov.
 • Deťom kupujte pastu zvlášť. Vhodné množstvo látok sa pre deti a dospelých líši, preto odporúčame kupovať pastu špeciálne určenú pre deti.
 • Poraďte sa s odborníkom. Zubný lekár alebo dentálny hygienik vám najlepšie poradí, aká zubná pasta je pre vás najvhodnejšia.

Hlavné zložky v pastách na zuby

Každá pasta na zuby má svoje špecifické zloženie. Medzi tie najdôležitejšie zložky, ktoré priamo ovplyvňujú zuby a proces čistenia, patria:

 • Penidlá (SLS) – sú nežiaducou zložkou, čím menej ich pasta obsahuje, tým lepšie.
 • Fluoridy – chráni zuby pred kazivosťou, treba však dbať na ich množstvo. U dospelých sa odporúča obsah cca 1 500 ppm, u detí je to menej a hodnoty by nemali presahovať 750 ppm.
 • Abrazíva – sú súčasťou bieliacich zubných pást, ale treba dať pozor na ich množstvo. Hodnota by nemala presiahnuť 100 RDA.

Viac sa o jednotlivých zložkách rozpíšeme v nasledujúcich podkapitolách.

Penidlá

Medzi nežiaduce zložky zubných pást patrí takzvaný Sodium lauryl sulfát (SLS). Ide o látku, ktorá účinne odmasťuje a môže sa vyskytovať nielen v zubných pastách, ale aj v sprchových géloch, prostriedkoch na umývanie riadu atp. Vďaka tejto látke pasty aj ďalšie spomínané prostriedky výrazne penia. Čím menšie množstvo SLS pasta obsahuje, tým lepšie. Vo veľkom množstve táto látka spôsobuje alergie, afty a pod. Výrobcovia pást sa sami SLS vyhýbajú a mnohokrát ju do obsahu nepridávajú vôbec.

Obsah fluoridov

Vďaka fluoridom sa znižuje kazivosť zubov. Napriek tomu je dobré myslieť na to, že veľké množstvo fluoridov v zubnej paste môže byť toxické. Najmä pri detských pastách sa majte na pozore. Tie by mali obsahovať iba určité množstvo fluoridov, deti by navyše nemali prehltnúť viac pasty než je nutné v rámci čistenia zubov.

Množstvo fluoridov v zubných pastách sa označuje skratkou ppm (prípadne ppm F). Na prvé zúbky u detí do zhruba tretieho roku života nepoužívajte pasty s viac ako 400 ppm. Pre deti predškolského veku sú vhodné pasty s množstvom fluoridov okolo 500 – 750 ppm. Od školského veku už môže byť množstvo takmer rovnaké ako v dospelosti 1 000 – 1 500 ppm. Existujú aj pasty s väčším množstvom (1 800 – 2 500 ppm), tie sú však terapeutické a ich používanie je vhodné konzultovať so zubným lekárom.

Vek Odporúčané množstvo fluoridov
Od prvých zúbkov do cca 3 rokov do 400 ppm
Od 4 do 6 rokov 500 – 750 ppm
Od 7 rokov do dospelosti cca 1 000 ppm
Dospelí cca 1 500 ppm

TIP! Používajte pri čistení iba odporúčané množstvo pasty, ktoré je možné prirovnať ku guličke hrášku. U detí stačí kefku pastou iba trochu potrieť. Dostanete tak do tela čo najmenej prípadných škodlivých látok a navyše ušetríte peniaze. Čím viac pasty na kefke máte, tým horšie. Prílišné dávky fluoridov môžu spôsobovať biele škvrny či prúžky na stálych zuboch a iné vývojové poruchy zubnej skloviny.

Pasty s fluoridom alebo bez neho?

Z predchádzajúcej kapitoly, v ktorej upozorňujeme na možnosť predávkovania fluoridom, by sa mohlo zdať, že sa jedná o škodlivú látku a je potrebné sa jej vyhýbať – opak je však pravdou. V skutočnosti sú fluoridy v správnom množstve veľmi prospešné. Navyše sú aj súčasťou mnohých potravín, a dokonca sa prirodzene vyskytujú aj v tele, napríklad v slinách. (Zdroj: Múdra 2020)

Už zhruba od sedemdesiatych rokov je známe a niekoľkokrát preukázané prostredníctvom štúdií, že fluoridy chránia zuby pred vznikom zubného kazu, dokonca ho dokážu v počiatočnej fáze vzniku aj vyliečiť, prípadne zastaviť jeho šírenie. Celkovo tiež pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu. Pre tieto výhody pasty s fluoridom odporúčame, určite si však strážte spomínané množstvo.

Existujú však ľudia, ktorí majú na fluór alergiu, pre tých existujú zubné pasty bez fluoridov. Napríklad v kvalitných prírodných pastách fluorid obstojne nahrádzajú iné látky, napríklad rôzne éterické oleje a bylinné extrakty.

Abrazíva

V zubných pastách sa ďalej vyskytujú abrazíva, najčastejšie sa s nimi stretnete pri bieliacich zubných pastách. Abrazívne zložky totiž chemicky alebo mechanicky odstraňujú farebné pigmenty z povrchu zubnej skloviny. Zjednodušene sa dá povedať, že zuby sú vďaka nim „obrusované“. Z toho dôvodu si treba dať pozor na ich množstvo.

V zložení sa skrývajú najčastejšie pod označením RDA (Relative Dentin Abrasivity). Ich optimálny počet pri bieliacich pastách je 70 – 100 RDA, nad túto hodnotu už je pasta nevyhovujúca. S vysokým RDA si môžete spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov. Môže totiž nastať prílišné obrusovanie hornej vrstvy zubov, čo je nezvratné. Ryhy v sklovine majú za následok aj zvýšené sfarbovanie zubov a to je taktiež nezvratné.

Mieru abrazivity je možné rozdeliť zhruba do troch kategórií:

 • Nízka abrazivita – pasty s mierou abrazivity do 70 RDA sú vhodné pre citlivé zuby.
 • Bežná abrazivita – štandardná hodnota sa pohybuje okolo 70 RDA. Také pasty sú vhodné na každodenné používanie a nemusíte sa pri nich báť poškodenia zubnej skloviny.
 • Vysoká abrazivita – pasty s mierou abrazivity okolo 100 RDA neodporúčame používať každý deň. Sú vhodné predovšetkým na odstránenie výraznejších škvŕn zo zubov. Treba s nimi však zaobchádzať opatrne.

Pokiaľ sa pri zubnej paste stretnete s mierou abrazivity vyššou než je uvedené pri vyššie popísaných kategóriách, radšej sa jej vyhnite.

Hodnota pH

Nielen zubné pasty, ale aj jedlo obsahuje určité pH (vyjadrenie toho, či je výrobok, prípade potravina, kyslá alebo zásaditá). Keď je prostredie v ústach príliš kyslé, sú tam nízke hodnoty pH a to spôsobuje vysokú demineralizáciu skloviny („rozpúšťanie“, odvápnenie). Zvyčajné a optimálne pH v ústach je asi 6,2 (Zdroj: Dolident.cz).

Kyslé prostredie spôsobené jedlom by mali v ideálnom prípade vyrovnávať sliny. Pokiaľ však hodnota pH klesne pod 5,5, slina už nie je schopná dostatočnej neutralizácie a zvyšuje sa riziko vzniku zubného kazu. Je teda dobré vyhľadávať takú pastu, ktorá okrem iného tomuto procesu neutralizácie napomáha. To znamená, že zubná pasta by ideálne mala byť zásaditá.

TIP! Nielen po kyslom jedle a mlieku, ale aj po bežnom jedle klesajú hodnoty pH a povlak na zubnej sklovine má tendenciu demineralizovať sklovinu. Pokiaľ si čistíte zuby ihneď po jedle, môže sa stať, že si spolu s plakom zo zubov odstránite „rozpustenú“ vrstvičku zubnej skloviny. Odporúčame preto s čistením počkať minimálne 30 minút po jedle. S neutralizáciou naopak výrazne pomôže prepláchnutie úst čistou vodou.

Delenie zubných pást

Zubné pasty je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií, ktoré sme načrtli už v úvode. Nie je pasta ako pasta, niektoré výrobky majú zaujímavé schopnosti. Medzi najčastejšie vyhľadávané zubné pasty patria nasledujúce:

 • Zubné pasty pri parodontitíde – by mali obsahovať látku chlórhexidín, ktorá má protizápalové účinky.
 • Zubné pasty pre citlivé zuby – vsádzajú na vyšší obsah fluoridov. Naopak by nemali obsahovať abrazíva, tie môžu problémy s citlivosťou ešte viac prehlbovať.
 • Bieliace zubné pasty – u nich je určitý obsah abrazív žiaduci. Zamerajte sa tiež na aktívne bieliace zložky, ako je napríklad karbamid peroxid.
 • Terapeutické zubné pasty – patria sem špeciálne zubné pasty pre alergikov, bylinné zubné pasty a ďalšie druhy.

Zubné pasty proti parodontitíde

Parodontitída je zápalové ochorenie závesných väzov (väzy nám slúžia na upevnenie zuba v kosti), ktoré je spôsobené baktériami v ústach. Na prevenciu a jej predchádzanie by ste mali voliť pastu s látkou zvanou chlórhexidín s protizápalovými účinkami. Ide o účinnú látku, ktorá pomáha bojovať so vznikom zápalov a krvácaním ďasien. Lekári ju všeobecne odporúčajú používať aj po chirurgických zákrokoch.

Pastu proti parodontitíde s chlórhexidínom by ste nemali používať dlhodobo. Po nejakom čase totiž môže zafarbovať zuby do žlta. Odporúčame ju preto striedať s iným typom zubnej pasty.

Myslite na to, že samotná pasta nič nezachráni. Účinne sa dá problém liečiť iba so zubárom. Avšak, pasta je prvok, ktorý môže liečbu podporiť a v budúcnosti pôsobiť aj preventívne.

Ako sa parodontitída prejavuje?

Prejavy parodontitídy môžete sami vypozorovať – príznaky sú najmä začervenané ďasná, zápach z úst, citlivosť zubov. Kvôli neliečenej parodontitíde môže dôjsť k odhaleniu krčkov, zvýšenej citlivosti zubov, kývavosti, prípadne k vypadávaniu zubov.

Väčšinou sa vyskytuje v priebehu dospelosti (od 30 rokov vyššie), kedy je spôsobená dlhodobo nesprávnou ústnou hygienou. Pokiaľ sa vyskytuje u mladších jedincov, je to skôr spôsobené traumou, zlozvykom (hryzenie nechtov, ceruziek, škrípaním či zatínaním zubov, alebo dokonca nesprávnym vzťahom čeľustí – problém rieši ortodoncia).

Zubné pasty na citlivé zuby

Citlivosti zubov je možné predchádzať špeciálnymi pastami na citlivé zuby, tie však zmierňujú príznaky, neodstraňujú príčinu, preto je vhodné riešiť citlivosť so svojim zubným lekárom. Ten môže použiť výplne či gély na odstránenie problému, ktorý citlivosť spôsobuje (praskliny v zuboch atp.).

Existuje hneď niekoľko príčin vzniku vyššej citlivosti zubov, preto nemožno odporučiť jednu univerzálnu pastu, každý si musí nájsť to svoje. Všeobecne by ale mali obsahovať vyššie množstvo fluoridov a látok, ktoré pomáhajú na uzatváranie citlivých dentínových kanálikov. Naopak sa vyhýbajte pastám s vyšším obsahom abrazív.

Medzi značky, ktoré vyrábajú skutočne účinné pasty na citlivé zuby a spĺňajú všetko, čo by mali, patria Elmex Sensitive, Sensodyne Rapid a Colgate.

Bieliace zubné pasty

Pasty na bielenie zubov sa snažia bojovať predovšetkým s povrchovým zafarbením. Využívajú na to abrazívne častice, ktoré zuby „obrusujú“, a aktívne bieliace zložky. Medzi ne patrí napríklad karbamid peroxid. Pri výbere pasty si dajte pozor na to, aby aspoň niektoré zložky obsahovali.

Lekári a dentálni hygienici stoja za tým, že pasty samy o sebe bieliaci efekt nemajú, a keď áno, látky v týchto pastách ničia zubnú sklovinu. Bieliace zubné pasty by sa preto mali používať na udržiavanie vybieleného efektu po bieliacom zákroku, na ktorom sa poradíte so špecialistom, nie na samotné bielenie.

Medzi výrobcov bieliacich zubných pást, ktorým by ste môžete dôverovať, patrí Swissdent, Opalescence alebo Yotuel.

Terapeutické zubné pasty

Dostupné sú aj ďalšie špeciálne zubné pasty. Patria medzi ne:

 • Zubné pasty chrániace pred zubným kazom – Tieto pasty sú považované za doplnok chrániaci zubnú sklovinu a nemusia sa vždy hodiť na každodenné používanie. Príklad je Elmex geleé alebo GC MI paste plus. Sú ale aj výnimky, ako napríklad Elmex s aminofluoridom.
 • Bylinné zubné pasty – Bylinné zubné pasty nemajú chemické zloženie a niektorí ich tak môžu uprednostňovať z osobných, ale aj zdravotných dôvodov. Najznámejším výrobcom na súčasnom trhu je Herbadent.
 • Zubné pasty bez mentolu – Niektorí ľudia majú problém s konzumáciou mentolu – môžu naň byť alergickí a niektorým robí mentol opakovane nevoľno. Výrobcovia na to myslia, a tak niektoré pasty zoženiete aj bez neho.
 • Zubné pasty neobsahujúce fluoridy – Aj keď je obsah fluoridu v pastách do istej miery žiaduci, objavujú sa ľudia, ktorí sú naňho alergickí, a tak vyhľadávajú pasty bez nich. Na zohnanie sú od značiek Herbadent, Weleda, Sensodyne alebo Biodepair.
 • Zubné pasty bez penidiel – Ak vám nevyhovujú pasty, ktoré príliš penia, môžete zohnať aj pasty bez penidiel, teda bez zložky označenej ako SLS. Medzi výrobcov, ktorí takéto pasty vyrábajú, patrí Herbadent, Curaprox, Meridol, Elmex alebo Xerostom.
 • Antibakteriálne zubné pasty – Tieto zubné pasty využívajú ľudia pred a po chirurgických zákrokoch. Majú udržiavať prostredie v ústach bez baktérií. Spravidla sa nesmú používať dlhodobo. S výberom vám poradí zubný lekár alebo lekárnik. Nie sú síce na predpis, bežne sa ale v obchodoch a drogériách vyskytujú len veľmi zriedka – radšej zájdite priamo do lekárne.

Ako používať zubnú pastu

Nakoniec je dobré uviesť, ako zubnú pastu správne používať. Je asi jasné, že sa aplikuje na zubnú kefku, avšak mnohí ľudia pastou plytvajú. Je to zbytočné, jednak kvôli tomu pastu musíte kupovať častejšie, a navyše to niekedy môže byť až zdravie ohrozujúce – ako sme popisovali vyššie (viď odstavec Obsah fluoridov). Deťom teda vždy naneste menej pasty, majú tendencie pastu prehĺtať viac ako dospelí a navyše na malé ústa stačí skutočne minimálne množstvo. Niektorí zubní lekári odporúčajú kefku o pastu len otrieť.

Dospelý človek by si mal dať na kefku pasty o niečo viac – asi množstvo o veľkosti hrášku. Pastu z kefky vždy dôkladne umyte. Je to kvôli životnosti a čistote samotnej kefky, v ktorej by sa so zvyškami pasty, vody a baktérií šírili ďalšie baktérie, a to všetko by ste neskôr opäť vkladali do úst. Preto kefku umývajte pod prúdom vody, ideálne ju párkrát prejdite palcom, alebo oklepte o ruku či o hranu umývadla.

Pastu by ste taktiež mali obmieňať. Je to ako s liekmi – ak ich používate dlhodobo a často, telo si na ne zvykne a nebude na ne reagovať podľa potrieb. Rovnako je to so zubnými pastami – nenechajte baktérie zvyknúť si na jednu a tú istú pastu. Stačí, keď jednu tubu spotrebujete, kúpite inú a potom sa pokojne vrátite k tej prvej.

Cena

Pri zubných pastách určite neplatí, že čím drahšie, tým lepšie. Ako môžete sami vidieť v našom výbere pást, tie najlacnejšie zoženiete už za cenu okolo 1 € a pritom spĺňajú normy, ktoré by pasta mala spĺňať, aby vašim zubom neuškodila. Tie najdrahšie naopak zoženiete aj nad 15 €. Práve zloženiu je nutné venovať pozornosť, aby ste sa uistili, že je pasta naozaj dobrá a nemá vysokú cenu len kvôli značke známej z reklám.

Časté otázky k zubným pastám

Ako a akú zubnú pastu vybrať?

Zubnú pastu musíte vyberať predovšetkým s ohľadom na stav vášho chrupu a ďasien. Pokiaľ máte napríklad citlivé zuby, je podľa toho potrebné zvoliť špeciálnu zubnú pastu. Pri výbere venujte pozornosť zloženiu, konkrétne sa zamerajte na obsah fluoridov – u dospelého človeka sa odporúčané množstvo pohybuje okolo 1500 ppm. V detských pastách by ho ale malo byť podstatne menej. Najlepšie zubné pasty nájdete v našom porovnaní.

Prečo zubná pasta obsahuje fluoridy?

Fluoridy nájdete v takmer každej paste na zuby. Vďaka nim sa znižuje kazivosť zubov a posilňujú zubnú sklovinu. Veľké množstvo fluoridov však môže byť toxické. Dajte si teda pozor na zloženie pasty a uistite sa, že obsahuje vhodné množstvo fluoridov. Dospelý človek by mal bežne používať pasty s obsahom fluoridov od 1000 do 1500 ppm. Viac sa dozviete v tejto kapitole.

Aká dôležitá je pri starostlivosti o zuby voľba vhodnej zubnej pasty?

V tomto ohľade hrá oveľa dôležitejšiu úlohu voľba ostatných pomôcok pre starostlivosť o zuby a ústnu dutinu. Tým máme na mysli napríklad kefku na zuby alebo medzizubné kefky. Zubná pasta predstavuje skôr kozmetický doplnok, ktorý zaistí svieži dych a napomáha celému procesu. Bez vhodnej kefky vám však aj tá najlepšia pasta bude celkom k ničomu. Ako ju správne používať vám prezradíme tu.

Akú pastu zvoliť pre citlivé zuby?

Používanie špeciálnych zubných pást pomáha pri nadmernej citlivosti zubov. Väčšinou však iba zmierňujú príznaky, neodstraňujú príčinu problému. Medzi zubné pasty pre citlivé zuby patria napríklad Elmex Sensitive, Sensodyn Rapid a ďalšie. O rôznych špeciálnych pastách píšeme aj v tejto kapitole.

Čo znamenajú farebné prúžky na tube od zubnej pasty?

Pred pár rokmi sa na internete začala šíriť informácia, že farebné prúžky na konci tuby označujú pasty obsahujúce nebezpečné chemikálie. Ide o hoax, čiže nepravdivú informáciu šírenú prostredníctvom internetu. Farebné značky na tubách nemajú so zložením zubných pást nič spoločné. Slúžia iba na to, aby automatické stroje pri výrobe spoznali, kde jednotlivé tuby končia a mohli sa orientovať pri zváraní. Presné zloženie musia výrobcovia uvádzať priamo na produkte. V tejto kapitole sa dozviete, aké látky zubné pasty najčastejšie obsahujú a akú majú funkciu.

Kamila Lorenzová
Kamila je súčasťou nášho tímu redaktorov už viac ako rok a rovnako dlho sa tiež stará aj o témy spojené so zdravím a krásou, medzi ktoré patria aj zubné kefky, zubné pasty a ďalšie. Nestačí jej uistenie výrobcov, že ich produkt patrí medzi tie najlepšie, a preto starostlivo skúma ich zloženie a vzájomne ich porovnáva.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.5 z 6 hlasov