Zubnú pastu kupujeme opakovane takmer celý život. Ak chcete vybrať tú najvhodnejšiu, v tomto článku sa dozviete:
- Prečo kúpiť kvalitnú zubnú pastu – bude mať vhodné zloženie s adekvátnym obsahom fluoridov a bez zbytočne veľkého množstva penidiel.
- Nevýhody zubných pást – niekomu môžu určité látky obsiahnuté v pastách spôsobovať alergie a penidlá nie sú práve zdraviu prospešné.
- Výber podľa účelu použitia – na bežné čistenie bude stačiť klasická pasta. Pri paradontóze alebo citlivých zuboch môžete voliť na to určené pasty a pre najmenších určite kúpte pastu detskú.
- Dôležité parametre – hlavné je zloženie pasty a zážitok z čistenia ovplyvní aj jej chuť.
- Obľúbené značky zubných pást – švajčiarsky Elmex dnes patrí pod spoločnosť Colgate. Český Herbadent používa patentovaný bylinný extrakt a Sensodyne sa špecializuje na pasty na citlivé zuby.
- Ceny zubných pást – najlacnejšie zoženiete už okolo 1 €, najdrahšie stoja aj cez 15 €.
- Ako používať zubnú pastu – zbytočne veľké množstvo pasty môže škodiť, pastou teda šetrite a nezabúdajte dôkladne preplachovať kefku od jej zvyškov.
Prečo kúpiť kvalitnú zubnú pastu
Vzhľadom na použitie zubnej pasty v priamom kontakte s telom človeka je vhodné vybrať kvalitný výrobok, ktorého najväčšou výhodou je:
- Vhodné zloženie – kvalitná pasta bude mať nižší obsah penidiel, ktoré vo väčších množstvách môžu mať na telo negatívny vplyv a vhodný obsah fluoridov, takže bude zdraviu prospešná.
- Príjemná chuť – hoci je chuť pasty subjektívnou záležitosťou, pri výbere kvalitnej pasty s dobrou chuťou si čistenie zubov spríjemníte a bude pre vás viac než otravným rituálom.
- Pridaná hodnota – kvalitné zubné pasty majú často zloženie prispôsobené tak, aby plnili pridané funkcie, napríklad ochranu proti zubnému kazu.
- Veľký výber – na trhu je dostupné veľké množstvo kvalitných zubných pást, takže si vyberie každý presne podľa svojich preferencií.
TIP: Základom správneho čistenia zubov je predovšetkým vhodná kefka. Ak vás zaujímajú kefky s najlepším hodnotením, pripravili sme si pre vás ich porovnanie tu. Spracovali sme aj kategóriu elektrických kefiek, v ktorej si môžete prezrieť tie najlepšie modely. Vyberať môžete aj z najlepších ústnych spŕch.
Nevýhody zubných pást
Používanie pasty na zuby veľa nevýhod nemá, niekoľko výnimočných sa ale nájde:
- Môžu spôsobiť alergiu – ľudia alergickí na fluór alebo mentol sa môžu po čistení pastou s obsahom týchto látok diviť. Môže u nich dochádzať k začervenaniu kože v okolí úst, ale aj k dýchavičnosti alebo dokonca opuchom. Pokiaľ teda alergiu na niektoré z látok objavíte, vyberajte pastu s vhodným zložením.
- Obsahujú penidlá – väčšina zubných pást obsahuje látky, ktoré majú penivý účinok. Tieto látky nie sú telu práve prospešné a vo väčších množstvách môžu spôsobiť napríklad afty. Môžete sa im ale vyhnúť a zvoliť produkt s prírodnými penidlami, alebo úplne bez nich.
Výber podľa požadovaného účelu
Pred kúpou zubnej pasty si premyslite, či máte na pastu nejaké špeciálne požiadavky.
- Na bežné čistenie – zvoľte klasické pasty bez špeciálnych funkcií vhodné pre bežných užívateľov.
- Pre citlivé zuby – vyberajte tie s vyšším obsahom fluoridov. Nemali by obsahovať abrazíva, ktoré môžu problémy s citlivosťou ešte viac prehlbovať.
- Na paradentózu – voľte špeciálne označené pasty, ktoré by mali obsahovať látku chlórhexidín. Ten má protizápalové účinky.
- Na bielenie zubov – vyberajte pasty s obsahom abrazív. Zamerajte sa tiež na aktívne bieliace zložky, ako je napríklad karbamid peroxid.
- Pre deti – voľte špeciálne označené pasty pre deti a dodržujte vekové určenie.
- Pre alergikov na fluór alebo mentol – vyberajte pasty, ktoré alergén neobsahujú.
- Prírodné – pokiaľ patríte medzi zástancov prírodných produktov, vyberajte bylinné pasty, ktoré väčšinou neobsahujú penidlá a ich zloženie je šetrnejšie nielen k dutine ústnej, ale aj k prírode. Medzi obľúbené prírodné pasty patrí Herbadent.
TIP: Ak ste po chirurgickom zákroku alebo máte zranenie v ústnej dutine, môžete v lekárni zohnať špeciálnu antibakteriálnu pastu, ktorá by sa ale nemala používať dlhodobo.
Na bežné čistenie
Klasické zubné pasty nemajú žiadnu špeciálnu funkciu a sú vhodné pre zdravých jedincov, ktorí netrpia citlivosťou zubov, paradontózou alebo napríklad alergiou na niektoré zložky. Výber týchto pást je široký a dôležitým faktorom zostáva ich chuť, čo je ale veľmi individuálny parameter.
Pre citlivé zuby
Tieto pasty iba zmierňujú príznaky, neodstraňujú príčinu. Preto je vhodné riešiť citlivosť so svojím zubným lekárom. Ten môže použiť výplne či gély na odstránenie problému, ktorý citlivosť spôsobuje (praskliny v zuboch atp.). Keďže existuje viac príčin vzniku vyššej citlivosti zubov, nemožno odporučiť jednu univerzálnu pastu. Všeobecne by ale mali obsahovať vyššie množstvo fluoridov a látok, ktoré pomáhajú uzatvárať citlivé dentínové kanáliky. Vyhýbajte sa pastám s vyšším obsahom abrazív.
Medzi značky, ktoré majú pasty na citlivé zuby skutočne účinné a spĺňajú všetko, čo by mali, patrí napríklad Elmex Sensitive, Sensodyne Rapid a Colgate.
Na Paradentózu
Parodontitída je zápalové ochorenie závesných väzov, ktoré upevňujú zub v kosti. Na prevenciu aj predchádzanie paradontóze by ste mali voliť pastu s látkou zvanou chlórhexidín, ktorá má protizápalové účinky. Ide o účinnú látku, ktorá pomáha bojovať so vznikom zápalov a krvácaním ďasien. Lekári ju všeobecne odporúčajú používať aj po chirurgických zákrokoch.
Pastu proti parodontitíde s chlórhexidínom by ste nemali používať dlhodobo. Po nejakom čase totiž môže zafarbovať zuby do žlta. Odporúčame ju preto striedať s iným typom zubnej pasty. Myslite aj na to, že samotná pasta nič nezachráni. Účinne možno problém liečiť iba so zubárom a pasta je skôr podporný prostriedok.
Na bielenie zubov
Pasty na bielenie zubov sa snažia bojovať predovšetkým s povrchovým zafarbením. Využívajú na to abrazívne častice, ktoré zuby „obrusujú“ a aktívne bieliace zložky. Medzi ne patrí napríklad karbamid peroxid. Pri výbere pasty si postrážte, aby aspoň niektoré zložky obsahovali.
Lekári a dentálni hygienici stoja za tým, že pasty samy o sebe bieliaci efekt nemajú, a keď áno, látky v týchto pastách ničia zubnú sklovinu. Bieliace zubné pasty by sa preto mali používať na udržiavanie vybieleného efektu po bieliacej kôre, na ktorej sa poradíte so špecialistom, nie na samotné bielenie.
Medzi výrobcov bieliacich zubných pást, ktorým môžete najviac dôverovať, patrí Swissdent, Opalescence alebo Yotuel. Vyberať môžete aj z bieliacich zubných pásikov, ktoré sme pre vás porovnali tu.
Pre deti
Kupovať deťom špeciálne detské pasty je dôležité predovšetkým kvôli obsahu fluoridov. Fluór je pre telo prospešný, avšak iba vo vhodnom množstve, ktoré je u detí samozrejme menšie. Ideálne je navyše dodávať telu skôr fluór viazaný v strave. Vysoké dávky fluóru môžu byť toxické, okrem vhodnej pasty teda strážte, aby deti pastu používali výhradne na čistenie zubov a zbytočne ju nekonzumovali.
TIP: Pre ekologicky zmýšľajúcich užívateľov sú na trhu dostupné aj tuhé varianty zubných pást, ktoré sú udržateľnou alternatívou nielen vďaka prírodnému zloženiu, ale aj absencii plastových obalových materiálov. Daňou za šetrnosť k prírode je však nízka penivosť, netypická chuť a celkovo užívateľsky náročnejšie zaobchádzanie s pastou.
Dôležité parametre
Pri zubných pastách nie je veľa parametrov, ktoré treba sledovať. K dôležitým parametrom patrí:
- Zloženie – pasta by mala obsahovať čo najmenej SLS (penidlá), vhodné množstvo fluoridov, maximálne 70 RDA (množstvo abrazív).
- Hodnota pH – v ideálnom prípade by mala byť pasta zásaditá, aby vyrovnávala kyslé pH úst vedúce k demineralizácii skloviny.
- Chuť pasty – síce nemá priamo vplyv na kvalitu pasty, zásadne vám však môže spríjemniť celý proces čistenia zubov.
Zloženie
Každá pasta na zuby má svoje špecifické zloženie. Medzi tie najdôležitejšie zložky, ktoré priamo ovplyvňujú zuby a proces čistenia, patria:
- Penidlá (SLS) – sú nežiaduce zložkou, čím menej ich pasta obsahuje, tým lepšie.
- Fluoridy – chránia zuby pred kazivosťou, treba ale dbať na ich množstvo. U dospelých sa odporúča obsah cca 1 500 ppm, u detí je to menej a hodnoty by nemali presahovať 750 ppm.
- Abrazíva – sú súčasťou bieliacich zubných pást, ale treba dať pozor na ich množstvo. Hodnota by nemala presiahnuť 100 RDA.
Penidlá
Medzi nežiaduce zložky zubných pást patrí takzvaný Sodium lauryl sulfát (SLS). Ide o látku, ktorá účinne odmasťuje a môže sa vyskytovať nielen v zubných pastách, ale aj v sprchových géloch, prostriedkoch na umývanie riadu atp. Vďaka tejto látke pasty aj ďalšie spomínané prostriedky výrazne penia. Čím menšie množstvo SLS pasta obsahuje, tým lepšie. Vo veľkom množstve táto látka spôsobuje alergie, afty a pod. Výrobcovia pást sa sami SLS vyhýbajú a mnohokrát ju do obsahu nepridávajú vôbec.
Fluoridy
Vďaka fluoridom sa znižuje kazivosť zubov. Napriek tomu je dobré myslieť na to, že veľké množstvo fluoridov v zubnej paste môže byť toxické. Najmä pri detských pastách sa majte na pozore. Tie by mali obsahovať iba určité množstvo fluoridov, deti by navyše nemali prehltnúť viac pasty než je nutné v rámci čistenia zubov.
Množstvo fluoridov v zubných pastách sa označuje skratkou ppm (prípadne ppm F). Na prvé zúbky u detí do zhruba tretieho roku života nepoužívajte pasty s viac ako 400 ppm. Pre deti predškolského veku sú vhodné pasty s množstvom fluoridov okolo 500 – 750 ppm. Od školského veku už môže byť množstvo takmer rovnaké ako v dospelosti 1 000 – 1 500 ppm. Existujú aj pasty s väčším množstvom (1 800 – 2 500 ppm), tie sú však terapeutické a ich používanie je vhodné konzultovať so zubným lekárom.
Vek | Odporúčané množstvo fluoridov |
Od prvých zúbkov do cca 3 rokov | do 400 ppm |
Od 4 do 6 rokov | 500 – 750 ppm |
Od 7 rokov do dospelosti | cca 1 000 ppm |
Dospelí | cca 1 500 ppm |
TIP: Používajte pri čistení iba odporúčané množstvo pasty, ktoré je možné prirovnať ku guličke hrášku. U detí stačí kefku pastou iba trochu potrieť. Dostanete tak do tela čo najmenej prípadných škodlivých látok a navyše ušetríte aj peniaze. Čím viac pasty na kefke máte, tým horšie. Napríklad prílišné dávky fluoridov môžu spôsobiť biele škvrny či prúžky na stálych zuboch a iné vývojové poruchy zubnej skloviny u detí.
Pasty s fluoridom alebo bez neho?
Z predchádzajúcej kapitoly, v ktorej upozorňujeme na možnosť predávkovania fluoridom, by sa mohlo zdať, že sa jedná o škodlivú látku a je potrebné sa jej vyhýbať – opak je však pravdou. V skutočnosti sú fluoridy v správnom množstve veľmi prospešné. Navyše sú aj súčasťou mnohých potravín, a dokonca sa prirodzene vyskytujú aj v tele, napríklad v slinách. (Zdroj: Múdra 2020)
Už zhruba od sedemdesiatych rokov je známe a niekoľkokrát preukázané prostredníctvom štúdií, že fluoridy chránia zuby pred vznikom zubného kazu, dokonca ho dokážu v počiatočnej fáze vzniku aj vyliečiť, prípadne zastaviť jeho šírenie. Celkovo tiež pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu. Pre tieto výhody pasty s fluoridom odporúčame, určite si však strážte spomínané množstvo.
Existujú však ľudia, ktorí majú na fluór alergiu, pre tých existujú zubné pasty bez fluoridov. Napríklad v kvalitných prírodných pastách fluorid obstojne nahrádzajú iné látky, napríklad rôzne éterické oleje a bylinné extrakty.
Abrazíva
V zubných pastách sa ďalej vyskytujú abrazíva, najčastejšie sa s nimi stretnete pri bieliacich zubných pastách. Abrazívne zložky totiž chemicky alebo mechanicky odstraňujú farebné pigmenty z povrchu zubnej skloviny. Zjednodušene sa dá povedať, že zuby sú vďaka nim „obrusované“. Z toho dôvodu si treba dať pozor na ich množstvo.
V zložení sa skrývajú najčastejšie pod označením RDA (Relative Dentin Abrasivity). Ich optimálny počet pri bieliacich pastách je 70 – 100 RDA, nad túto hodnotu už je pasta nevyhovujúca. S vysokým RDA si môžete spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov. Môže totiž nastať prílišné obrusovanie hornej vrstvy zubov, čo je nezvratné. Ryhy v sklovine majú za následok aj zvýšené sfarbovanie zubov a to je taktiež nezvratné.
Mieru abrazivity je možné rozdeliť zhruba do troch kategórií:
- Nízka abrazivita – pasty s mierou abrazivity do 70 RDA sú vhodné pre citlivé zuby.
- Bežná abrazivita – štandardná hodnota sa pohybuje okolo 70 RDA. Také pasty sú vhodné na každodenné používanie a nemusíte sa pri nich báť poškodenia zubnej skloviny.
- Vysoká abrazivita – pasty s mierou abrazivity okolo 100 RDA neodporúčame používať každý deň. Sú vhodné predovšetkým na odstránenie výraznejších škvŕn zo zubov. Treba s nimi však zaobchádzať opatrne.
Pokiaľ sa pri zubnej paste stretnete s mierou abrazivity vyššou než je uvedené pri vyššie popísaných kategóriách, radšej sa jej vyhnite.
Hodnota pH
Nielen zubné pasty, ale aj jedlo obsahuje určité pH (vyjadrenie toho, či je výrobok, prípade potravina, kyslá alebo zásaditá). Keď je prostredie v ústach príliš kyslé, sú tam nízke hodnoty pH a to spôsobuje vysokú demineralizáciu skloviny („rozpúšťanie“, odvápnenie). Zvyčajné a optimálne pH v ústach je asi 6,2 (Zdroj: Dolident.cz).
Kyslé prostredie spôsobené jedlom by mali v ideálnom prípade vyrovnávať sliny. Pokiaľ však hodnota pH klesne pod 5,5, slina už nie je schopná dostatočnej neutralizácie a zvyšuje sa riziko vzniku zubného kazu. Je teda dobré vyhľadávať takú pastu, ktorá okrem iného tomuto procesu neutralizácie napomáha. To znamená, že zubná pasta by ideálne mala byť zásaditá.
TIP! Nielen po kyslom jedle a mlieku, ale aj po bežnom jedle klesajú hodnoty pH a povlak na zubnej sklovine má tendenciu demineralizovať sklovinu. Pokiaľ si čistíte zuby ihneď po jedle, môže sa stať, že si spolu s povlakom zo zubov odstránite „rozpustenú“ vrstvičku zubnej skloviny. Odporúčame preto s čistením počkať minimálne 30 minút po jedle. S neutralizáciou naopak výrazne pomôže prepláchnutie úst čistou vodou.
Chuť pasty
Dôležitým parametrom je pri zubnej paste aj jej chuť. Pokiaľ vám totiž pasta nechutí, môže byť čistenie zubov nepríjemnou činnosťou, ktorú budete odkladať alebo urýchľovať. Chuť pasty je nutné posudzovať individuálne a pri správnom výbere vám čistenie zubov spríjemní a zanechá svieži pocit v ústach.
Obľúbené značky
Pri výbere zubnej pasty môžete zohľadniť aj obľúbenosť značky, ktorá vám napovie o spokojnosti zákazníkov.
- Elmex – švajčiarska firma GABA International AG produkujúca výrobky pre ústnu hygienu funguje od roku 1962. Nedávno túto spoločnosť odkúpila firma Colgate a pasta Elmex teda dnes patrí do ich sortimentu.
- Sensodyne – spoločnosť sa sústredí predovšetkým na produkciu pasty na citlivé zuby. Prvú takú uviedla v roku 1961 a odvtedy inovuje jej zloženie. Dnes ponúka niekoľko produktov na citlivé zuby, ktoré patria k najpredávanejším pastám tohto typu.
- Colgate – táto americká firma vznikla v roku 1806 a následne sa spojila s firmou Palmolive. Dnes uvádza na trh produkty pre zdravotníctvo, osobnú starostlivosť a pre domácnosť.
- Herbadent – česká firma založená roku 1897. Najprv sa spoločnosť sústredila na vývoj mediciálnych vín a potom uviedla na trh masážny roztok na ďasná, ktorého patentovaný prírodný extrakt je dnes súčasťou všetkých prípravkov Herbadent. Ich pasty majú bylinné zloženie bez penidiel.
- Swissdent – švajčiarska firma vznikla v roku 2006, ich špecializáciou sú produkty na dentálnu hygienu. Pasty Swissdent patria k tým drahším na trhu, rovnako ako ich zubné kefky.
Značka | Špecifiká | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
Elmex | Švajčiarska spoločnosť, funguje od roku 1962 a aktuálne patrí pod firmu Colgate | Klasické, na citlivé zuby, detské, bez mentolu. | Tým, ktorí hľadajú pastu s dobrým pomerom cena/výkon |
Colgate | Americká firma fungujúca od roku 1806 dnes dodáva na trh aj produkty značky Elmex | Mnoho druhov s rôznym zložením a špeciálnym určením | Tým, ktorí chcú vyberať z veľkého množstva produktov |
Sensodyne | Firma sa od roku 1961 špecializuje predovšetkým na vývoj a produkciu pást na citlivé zuby | Pasty pre citlivé zuby | Tým, ktorí potrebujú pastu vhodnú na citlivé zuby |
Swissdent | Mladá švajčiarska firma, založená v roku 2006, vyrába zubné pasty a ďalšie produkty dentálnej hygieny | Detské, bieliace, bez fluoridov | Tým, ktorí nehľadia na cenu a hľadajú pastu na šetrné bielenie zubov |
Herbadent | Česká firma používajúca v produktoch prírodný extrakt | Prírodné pasty pre deti, proti paradentóze, pre citlivé zuby, bez fluoridov | Tým, ktorí hľadajú pastu českého pôvodu s prírodným zložením |
Cena zubných pást
Pri zubných pastách nemusí platiť, že čím drahšie, tým lepšie. Dôležité je vyberať podľa vašich individuálnych preferencií.
- Do 5 € – v najnižšej cenovej kategórii bez problémov vyberiete zo širokého sortimentu pást s rôznym určením. Tie najlacnejšie pasty často obsahujú penidlá a je vhodné pri nich kontrolovať zloženie. Pokiaľ vám však penidlá nevadia a nelipnete na prírodnom zložení, v tejto cenovej relácii si určite vyberiete. Zo známych značiek kúpite do 5 € napríklad Elmex a Colgate.
- Od 5 do 12 € – v tejto kategórii nájdete často prírodné produkty. Spadajú sem napríklad bylinné pasty Herbadent. Ďalej si môžete v tejto cene zaobstarať multipacky lacnejších pást.
- Nad 12 € – za cenu vyššiu ako 12 € si kúpite špecializované prémiové pasty. Môžete si tiež zaobstarať multipacky alebo veľké balenia. V tejto cenovej kategórii nájdete napríklad pasty značky Swissdent. V najdrahšej kategórii si vyberú nároční zákazníci, ktorí hľadajú netradičné prémiové výrobky alebo tí, čo si potrpia na značkové luxusné výrobky.
Ako používať zubnú pastu
Keďže majú ľudia tendenciu pastou plytvať, je dobré si pripomenúť, že stačí vždy použiť iba veľmi malé množstvo. Jednak ušetríte a budete musieť pastu dokupovať menej často, navyše môže byť nadmerné používanie pasty kvôli fluoridom až zdraviu ohrozujúce. Množstvo pasty strážte predovšetkým u detí, ktoré majú tendencie pastu prehĺtať. Niektorí zubní lekári odporúčajú kefku o pastu len utrieť.
Pre dospelého je odporúčané množstvo asi o veľkosti guličky hrášku. Pastu z kefky vždy dôkladne umyte pod prúdom vody kvôli jej životnosti a čistote. Zabránite tak hromadeniu zvyškov pasty, vody a baktérií.