Ako vybrať zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovač vzduchu predstavuje veľmi užitočný prístroj pre astmatikov, alergikov a všetky osoby, ktorých domáce ovzdušie trpí nedostatkom vlhka. V prvom rade vyberte vhodný typ zvlhčovača – líšia sa v princípe fungovania, rýchlosti účinku a v iných vlastnostiach. Medzi ďalšie dôležité parametre výberu patrí celkový výkon (súvisí s veľkosťou miestnosti), objem nádoby a hlučnosť.
Z hľadiska spotreby elektrickej energie nepatria bežné zvlhčovače vzduchu medzi najnáročnejšie zariadenia. Výška príkonu začíná na 30 W, pričom najnižšiu spotrebu majú modely s prirodzeným odparom. Pokiaľ teda neplánujete udržiavať zvlhčovač vzduchu v permanentnom chode (čo už nemusí byť úplne prospešné) či zakúpiť extrémne výkonný prístroj, nemusíte sa obávať príliš vysokého účtu za elektrinu.
Čo sa týka ovládania, existujú manuálne aj plne automatizované modely. I keď ste menej technicky zdatní a siahnete po manuálnom zvlhčovači, nemusíte mať z jeho ovládania obavy – býva väčšinou veľmi jednoduché. Automatické modely často disponujú celým radom, funkcií. Pred nákupom prístroja definujte, aké funkcie sú pre vás nevyhnutné a či po nich vôbec túžite – mnohokrát totiž dokážu výslednú cenu produktu podstatne navýšiť.
Ako vybrať zvlhčovač vzduchu stručne:
- Zvoľte vyhovujúci typ – v súčasnej dobe existuje na trhu niekoľko typov zvlhčovačov vzduchu, ktoré sa radia do troch hlavných kategórií. Líšia sa teplotou produkovanej pary i inými vlastnosťami. Milovníkov techniky zaujmú ultrazvukové modely, niekto však dáva prednosť klasike využívajúcej prirodzený odpar či horúcu paru.
- Príjemné ovládanie – pokiaľ siahnete po prístroji s manuálnym ovládaním, malo by byť čo najjednoduchšie a intuitívne. Plne automatizované zvlhčovače v sebe majú zabudovaný vlhkomer a majú teda dokonalý prehľad o stave vášho ovzdušia. Ušetria vám starosti, ale na druhej strane pri nich počítajte s vyššou investíciou.
- Dôležité technické atribúty – každý zvlhčovač by mal mať dostatočný zvlhčovací výkon, ktorý musí korešpondovať s veľkosťou danej miestnosti. S tým súvisí aj veľkosť nádoby na vodu, ktorá určuje, ako dlho dokáže prístroj pracovať. Nezabudnite ani na kontrolu hlučnosti, zvlášť pokiaľ plánujete umiestniť zvlhčovač do spálne.
- Funkcie a cena – pre väčšinu užívateľov môže byť užitočný časovač, LED kontrolky informujúce o chode prístroja či režim samočistenia zaisťujúci odvápnenie. Veľmi atraktívna je tiež možnosť pridávania vonných olejov, vďaka ktorým bude vzduch presýtený príjemnou vôňou. Všetok nadštandardný komfort je zároveň vykúpený vyššou obstarávacou cenou. Ovplyvňuje ju tiež výkon, princíp tvorby pary a stupeň automatizácie.
Typ zvlhčovača vzduchu
V prvom rade je potrebné zorientovať sa vo zvlhčovačoch vzduchu podľa toho, akú vlhkosť produkujú. Ako zákazníka vás pravdepodobne nebude úplne zaujímať kompletná technológia výroby pary, ale to, aká para bude vychádzať z vami zvoleného modelu. To do istej miery rozhoduje taktiež o tom, k čomu a kto takýto zvlhčovač vzduchu vlastne využije. Na trhu sa nachádzajú celkovo tri odlišné typy výrobkov.
- Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparom
- Zvlhčovače vzduchu na princípe horúcej pary
Ultrazvukové zvlhčovače
Tento typ zvlhčovača vzduchu vás prekvapí svojim rýchlym nástupom účinku a všeobecne bleskovým použitím. Jednotlivé kvapky vody sú prostredníctvom ultrazvukových vĺn rozbité na menšie kvapky, ktoré sa následne premieňajú na vodnú paru. Tá je potom vypustená do miestnosti. Vďaka tomuto princípu výroby pary je dosiahnutá vysoká vlhkosť v danom priestore. Vlhkosť navyše môžete regulovať napríklad podľa teploty vo vybranom prostredí.
Ultrazvukové zvlhčovače oplývajú okrem viacerých kladov aj nedostatkami. A tie vychádzajú zo samotného princípu výroby pary. Pokiaľ využijete maximálny výkon zariadenia v dlhodobom časovom horizonte, môůže sa stať, že prostredie okolo vás jednoducho navlhne a poškodí sa nábytok, steny či vybavenie interiéru. Tento zápor je možné eliminovať za pomoci správneho používania zvlhčovača vzduchu.
Pri použití tvrdej vody je nutné ju vopred prefiltrovať, destilovať alebo využívať špeciálne patróny, aby sa prístroj nezanášal vodným kameňom. Vodný kameň znižuje účinnosť aj životnosť prístroja.
Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparom
Názov tejto skupiny výrobkov dosť napovedá. Pod prirodzeným odparom si môžete predstaviť hneď dva spôůsoby výroby pary, ktorá odchádza do priestoru okolo vás.
- Diskové zvlhčovače vzduchu
- Zvlhčovače vzduchu s filtračnými kazetami
Pri diskových zvlhčovačoch vzduchu hrá zásadnú rolu rotačný disk otáčajúci sa vo vode. Prirodzene sa odparujúca tekutina je potom rozháňaná do vzduchu. Tento proces zvlhčenia je oproti ostatným najprirodzenejší. Musíte však počítať s tým, že s percentuálnym zastúpením vlhkosti sa nedostanete cez 50 % a nástup takého prístroja je trochu pomalší oproti ultrazvukovému zvlhčovaču. Ďalšou nevýhodou je aj vyššia obstarávacia cena.
Pri zvlhčovačoch vzduchu s filtračnými kazetami je realizovaný proces výroby pary za pomoci nasatia vody a jej následného odparovania. Klady a zápory tohto výrobného procesu sú v podstate rovnaké, ako pri diskovej verzii, len v tomto prípadeě musíte počítať ešte s nutnosťou dokúpiť špeciálne filtračné kazety.
Zvlhčovače vzduchu na princípe horúcej pary
Posledný typ zvlhčovača vzduchu možno do istej miery prirovnať ku klasickej rýchlovarnej kanvici. O výrobu potrebnej pary sa totiž starajú topné telieska ponorené do vody. Vypúšťanie horúcej pary so sebou prináša aj pomerne efektívne ničenie nežiaducich mikroorganizmov vo vzduchu (plesne a baktérie), ktoré zhoršujú problémy astmatikov a alergikov.
Všetky tieto benefity sú však vykúpené vyššou spotrebou elektrickej energie, pozvoľným zvyšovaním teploty v priestore a vyššou hlučnosťou zvhlčovača.
Typ zvlhčovača |
Výhody |
Nevýhody |
Ultrazvukový |
+ Pôsobí rýchlo
+Vďaka studenej pare nehrozí popálenie |
– Riziko navlhnutia priestoru
– Citlivý na tvrdú vodu |
Diskový (s prirodzeným odparom) |
+ Využíva prirodzený odpar
+ Niektoré modely ponúkajú možnosť použitia aromatických olejov
+ Nízka spotreba energie |
– Menej účinný
– Pomalý nástup účinku
– Vyššia obstarávacia cena |
S filtračnými kazetami (s prirodzeným odparom) |
+ Využíva prirodzený odpar
+ Nízka spotreba energie
+ Filtre rovnako zaistia čistenie ovzdušia |
– Nižšia účinnosť
– Nutnosť dokupovať filtračné kazety
– Pomalší nástup účinku |
Parný |
+ Horúca para likviduje choroboplodné zárodky
+ Ideálny pre alergikov, astmatikov a malé deti |
– Zvyšuje teplotu v miestnosti
– Hrozí popálenie
– Hlučnejší |
Manuál vs. automat
Pred nákupom zvlhčovača vzduchu si dôkladne premyslite, ako tento výrobok vlastne budete používať. Voliť totiž môžete medzi dvoma základnými princípmi spúšťania.
- Manuálne zvlhčovače vzduchu
- Automatické zvlhčovače vzduchu
Ako už prezrádza názov, manuálne zvlhčovače vzduchu musíte spínať svojpomocne. Nie sú vybavené žiadnymi čidlami a je iba na vás samotných, aby ste rozhodli o tom, či chcete v miestnosti docieliť vyššiu vlhkosť alebo nie.
Pri automatických a logicky aj drahších výrobkoch sa o nič podobné starať nemusíte. Tieto moderné zvlhčovače vzduchu sú totiž vybavené vlhkomerom, ktorý je schopný zmerať presnú hodnotu vlhkosti v priestore. Na základe vopred nastavenej výšky potom dochádza k automatickému zapínaniu a vypínaniu prístroje. Na tieto výrobky môžete naraziť tiež pod označením zvlhčovače so spínačom.
Výkon
Jedná se o jeden z najdôležitejších parametrov vôbec, ktorý by ste pei výbere zvlhčovača vzduchu nemali v žiadnom prípade podceňovať. Výkon rozhoduje o tom, koľko mililitrov vody v podobe pary unikne do vzduchu za jednu hodinu. Od toho sa odvíja ďalší údaj, a tým je približná veľkosť miestnosti, do akej sa hodí daný zvlhčovač vzduchu.
Mali by ste rozlišovať, či kupujete produkt do nového domu, alebo ho potrebujete do staršieho objektu. Staršie domy bývajú vybavené nevhodnými oknami, skrz ktoré často prefukuje a hodnota interiérovej vlhkosti nepresahuje 30 %. V tomto prípade je treba voliť výkonnejšie zariadenie.
Pre predstavu uvádzame v tabuľke približný maximálny zvlhčovací výkon voči veľkosti miestnosti. Pokiaľ by ste sa rozhodli prístroj využívať v niekoľkých miestnostiach naraz, kľúčová bude pre vás vždy tá najväčšia.
Veľkosť miestnosti |
Potrebný zvlhčovací výkon |
Do 15 m2 |
100 – 200 ml/hod |
15 – 30 m2 |
200 – 300 ml/hod |
25 – 45 m2 |
300 – 400 ml/hod |
40 – 70 m2 |
400 – 600 ml/hod |
Zvlhčovací výkon luxusných modelov môže dosahovať ešte ďaleko vyššie hodnoty. Napríklad prístroj s výkonom 1 875 ml/hod je vhodný do miestnosti s plochou až 320 m2. Nákup jedného výkonnejšieho zariadenia samozrejme môžete nahradiť zakúpením niekoľkých menej výkonných produktov, záleží čisto na vašom uvážení.
Objem nádoby a doba prevádzky
Objem nádoby na vodu do istej miery súvisí s výkonom zvlhčovača a celkovou dĺžkou prevádzky. Logicky z toho teda vyplýva, že čím väčší je objem nádržky, tým dlhšiu dobu môže zvlhčovač tvoriť vlhkosť bez toho, aby ste museli vodu do nádobky dolievať.
Na trhu sa stretnete s radom najrôznejších veľkostných variantov, ktoré zahŕňajú aj výrobky s objemom pod 1 liter, tie najväčšie môžu naopak prekračovať hranicu 8 litrov. Zlatým štandardom sú nádoby s objemom 3 až 5 litrov.
Samotná doba prevádzky patom závisí mimo objemu nádoby taktiež od intenzity, s akou zvlhčovač paru produkuje. Najčastejšie sa pohybuje medzi 10 až 24 hodinami na jedno naplnenie.
Hlučnosť
Vzhľadom k tomu, že sa zvlhčovač vzduchu stane súčasťou vášho interiéru, mali by ste pri jeho nákupe pomýšľať tiež na to, v akej dobe a v akej miestnosti ho budete využívať. Narážame predovšetkým na hlučnosť zvoleného výrobku, ktorá by vás v žiadnom prípade nemala obmedzovať.
Rozdiel bude v tom, či výsledný produkt použijete v spálni, kde je potrebný maximálny pokoj, alebo naopak v obývacej izbe, kde je všeobecne väčší rozruch a prevádzkovú hlučnosť si v priebehu dňa takmer nevšimnete.
Z pohľadu Svetovej zdravotníckej organizácie je optimálna hranica pre pokojný spánok stanovená hodnotou vo výške 30 dB (Zdroj: WHO). Pokiaľ si teda kúpite takýto zvlhčovač vzduchu, pravdepodobne nehrozí zhoršenie kvality spánku. Samozrejme však môžete naraziť aj na omnoho hlučnejšie prístroje. Výnimkou tak nemusí byť hlučnosť nad 60 dB, a to skôr pri tých lacnejších výrobkoch, poprípade výkonnejších.
Spotreba elektrickej energie
Mnoho záujemcov o zvlhčovače vzduchu bude zaujímať spotreba elektrickej energie, a to v súvislosti s frekvenciou využívania takého zariadenia. V tomto smere si postrážte príkon, ktorý vyjadruje množstvo elektrickej energie odobratej zo siete za jednotku času. Udáva sa vo wattoch (W). Spotreba zvlhčovača vzduchu primárne súvisí s jeho celkovým výkonom a typom zariadenia, takže môže mať hodnotu do 30 W, ale aj nad 300 W pri drahších modeloch.
Typ zvlhčovača vzduchu |
Priemerná spotreba energie |
Čím čerpá energiu |
S prirodzeným odparom |
Do 50 W |
Ventilátorom |
Ultrazvukový |
Cca 130 W |
Ultrazvukovým oscilátorom |
Parný |
Až 300 W |
Ohrevom vody |
Funkcie
Pri zvlhčovačoch vzduchu oceníte nie len výkon, objem nádoby a ostatné dôležité parametre. Zamerať by ste sa mali aj na počet funkcií, ktoré vám prinesú vyšší komfort pri vytváraní požadovanej vlhkosti a mnoho ďalších možností. Nie všetky sú však celkom nevyhnutné a priemerný užívateľ sa bez nich často obíde.
- Časovač – umožní vám nastaviť presný čas, kedy má dôjsť k zapnutiu a vypnutiu zvlhčovača. Využijete to napríklad, pokiaľ sa z práce vraciate každý deň v rovnakom čase. Vzduch bude pri príchode domov už príjemne zvlhčený.
- Automatické vypnutie – pri nedostatočnom množstve vody v nádobe dôjde k automatickému vypnutiu zvlhčovača vzduchu.
- Kontrolky a indikátory – signalizujú, že je zvlhčovač v prevádzke. Niektoré prístroje sú taktiež vybavené kontrolkami, ktoré vás dopredu upozornia na nedostatok vody.
- Rýchlostné režimy – tie sa týkajú predovšetkým rýchlosti ventilátora rozháňajúceho paru do priestoru.
- Režim samočistenia – slúži k automatickému odvápneniu prístroja a predlžuje tak jeho životnosť. Túto funkciu veľmi oceníte, pokiaľ vám v domácnosti tečie tvrdá voda a nemáte zakaždým čas ju prefiltrovať.
- Možnosť arómaterapie – niektoré zvlhčovače disponujú nádobkou na pridávanie voňavého oleja, pri iných môžete olejček nakvapkať priamo do vody. V každom prípade si však vopred skontrolujte, či to výrobca vášho prístroja odporúča.
- Predohrev – táto funkcia sa vyskytuje najmä pri zvlhčovačoch fungujúcich na ultrazvukovej technológii. Para sa pred vypustením ohreje, aby nedošlo k nechcenému ochladeniu teploty v miestnosti.
- Merače teploty a vlhkosti – niektoré inteligentnejšie modely sa okrem poskytnutia potrebných údajov dokážu na ich základe samé vypínať a zapínať.
- Čistenie vzduchu – zvlhčovače vzduchu môžete zakúpiť v kombinácii s čističkou vzduchu. Tým získate výrobok 2v1, ktorý bude schopný vypúšťať do priestoru dostatok pary a zároveň vzduch čistiť od alergénov a prachu. Je však potrebné počítať s dokúpením filtrov a ich čistením. V tomto smere je obľúbený ionizátor. Jeho funkcia spočíva v produkcii záporných iontov, čím prispieva k vytváraniu zdravého ovzdušia.
- Diaľkové ovládanie – ovládač, s ktorého pomocou môžete zapínať, vypínať a ľubovoľne regulovať zvlhčovač vzduchu.
- Inteligentné aplikácie – ešte o krok ďalej idú výrobcovia inteligentných zariadení, ktoré sú pripojiteľné k mobilnému telefónu. Ich prostredníctvom si môžete nielen odkiaľkoľvek zobraziť informácie o vlhkosti a teplote, ale tiež zvlhčovač zapnúť. Napríklad z práce, pokiaľ ste na to doma zabudli.
Dizajn
Vzhľad zvlhčovača je samozrejme veľmi individuálnym kritériom. Niekomu na ňom vôbec nezáleží, iný zase hľadá kúsok, ktorý presne vyhovuje jeho požiadavkám a vkusne doplní interiér. Pokiaľ patríte do druhej skupiny, môžete sa pri výbere inšpirovať nasledujúcimi bodmi.
- Displej – rad prístrojov disponuje digitálnym a zároveň dotykovým displejom. Na jednej strane může trochu pokaziť celkový estetický dojem, na druhej strane je na ňom možné ovládať všetky podstatné funkcie a zobrazovať potrebné informácie.
- LED osvetlenie – mnoho modelov ponúka esteticky zaujímavé podsvietenie presklenej nádoby na vodu, ktoré môže nadobúdať najrôznejšie farby. V kombinácii s arómaterapiou je potom ešte viac umocnený relaxačný účinok zvlhčovača.
- Držadlá, madlá a protišmykové nožičky – možno narušia celkový dojem, môžu však výrazne zvýšiť váš uživateľský komfort. Pokiaľ budete zvlhčovač často presúvať, vyplatí sa teda postrážiť aj tieto možnosti.
- Dizajn špeciálne pre deti – ak zháňate zvlhčovač do detskej izby, možno vašu ratolesť potešia menšie roztomilé modely v tvare rastlín, zvieratiek či rozprávkových postavičiek.
Cena
Zvlhčovače vzduchu môžu mať podobu malých nenápadných zariadení, ale aj robustných prístrojov s veľkým výkonom. A práve v závislosti na týchto parametroch se líšia aj obstarávacie náklady týchto produktov. S cenou je spojená tiež celková kvalita spracovania, ktorú by ste rozhodne nemali podceňovať.
Zárukou istej precíznosti, bezproblémovej funkčnosti a vysokého účinku sú preverenia výrobcov. Medzi ne patria Phillips, Sencor, Medisana, Airbi, Clean Air Optima, Cuoghi, Franco a mnohé ďalšie.
Do 60 EUR
Najnižšia cenová kategória je vyhradená lacným ultrazvukovým zvlhčovačom, ktoré sú primárne určené pre miestnosti nepresahujúce 30 m2. Nedá sa od nich logicky očakávať žiadny prevratný výkon ani funkčná výbava. Ide o produkty určené pre nenáročných zákazníkov.
Od 60 do 200 EUR
Zlatá stredná cesta prináša pomerne bohatý výber preverených produktov, ktoré svojim zvlhčovacím výkonom pokrývajú miestnosti o rozlohách 65 – 80 m2. Používané sú špeciálne odparovacie technológie a nechýbajú ani rozličné funkcie: možnosť využitia aróma difuzéru, predohrevu, ale aj merania vlhkosti v interiéri.
Od 200 do 600 EUR
Jedná sa o výrobky určené hlavne pre osoby, ktoré chcú docieliť požadovanú vlhkosť vo väčších priestoroch. To sa odráža nielen na dostatočnom výkone zvlhčovača vzduchu, ale taktiež na väčšej kapacite nádoby (nad 6 litrov), výbave v podaní špeciálneho nočného režimu alebo praktického hydrostatu.
Nad 600 EUR
Do tejto sekcie patria profesionálne výrobky, ktoré sa postarajú o vytváranie vlhkosti vo veľkom priestore. Zahŕňa zvlhčovače s dôrazom kladeným na prepracovaný a moderný dizajn, ale aj výrobky pre komerčné využitie. Ich cena mnohokrát atakuje hranicu 2000 EUR.
Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu
Dôležité rozhodnutie pre vás predstavuje aj to, kam správne zvlhčovač vzduchu umiestniť. Na to existuje veľmi jednoduchá rada. Každý zvlhčovač vzduchu sa snažte situovať najlepšie doprostred miestnosti. Zároveň dbajte na to, aby bol umiestnený skôr na zemi. Pri jeho uložení si postrážte aj niekoľko ďalších vecí.
- Neklaďte ho na drevenú podlahu. Niektoré menej kvalitné zvlhčovače môžu začať ľahko pretekať a vytvoriť tak pod sebou mokrú škvrnu, ktorá poškodí parkety.
- Z toho dôvodu nie je vhodné umiestňovať ho ani na drevené police.
- Nedávajte ho do blízkosti predmetov, ktoré sú citlivé na vlhkosť, napríklad obrazy apod.
- Pred obstaraním zvlhčovača sa uistite, že je vybavený dostatočne dlhým káblom. Pokiaľ nie, budete si musieť vypomôcť predlžovačkou. Ta však v izbe predstavuje ďalšiu prekážku, o ktorú môžete zakopnúť.
Ďalšie možnosti zvýšenia vlhkosti v interiéri
Je možné, že potrebujete zvýšiť vlhkosť v byte len o niekoľko percent. Možno sa pred investíciou do drahšieho prístroja chcete uistiť, že vám vyššia vlhkosť s vašimi problémami skutočne pomôže. V každom prípade by sa vám mohol hodiť zoznam ďalších činností, ktorými môžete vlhkosť v miestnosti priaznivo ovplyvniť.
- Skúste naplniť misku vodou a postaviť ju na horúci radiátor. Aj keď nedosiahnete rovnaký výsledok ako špecializované prístroje, pomôže vám to zvlhčiť vzduch aspoň o niekoľko percent. Podobne poslúžia aj mokré uteráky.
- Sušte bielizeň v miestnosti, ktorú potrebujete zvlhčiť.
- Dlhodobejšiu a náročnejšiu možnosť predstavuje obstaranie niekoľkých izbových rastlín. Niektoré druhy vyžadujú vlhšie prostredie, takže vodu, ktorú nasali korene skrze póry na spodnej strane listov vypúšťajú do vzduchu. Patrí k nim napríklad palma areka, nefrolepka vznešená alebo známy svokrine jazyky. Toto riešenie ponúka asi najvyššiu pridanú hodnotu z hľadiska estetiky i zdravia.
- Pre okamžitý efekt môžete do vzduchu strieknuť trochu vody z rozprašovača na kropene rastlín. Je však asi jasné, že nízky účinok a následné upratovanie kvapôčok nepredurčujú toto riešenie k trvalému využitiu.