Menu

Recenzia a test Black & Decker BDCHD18KB

76,6 % Celkové hodnotenie

Top 10 v kategorii Aku vŕtačky

Jednotlivá hodnocení

 • 7,4/10
  Hodnotenie batérie a nabíjania
 • 7,8/10
  Hodnotenie vŕtania a hmotnosti
 • 10/10
  Hodnotenie funkcií

Klady

 • Dobrá cena
 • Dva akumulátory v cene
 • Príklepové vŕtanie

Zápory

 • Dlhá doba nabíjania
 • Menšia kapacita akumulátora
 • Malý maximálny priemer upnutia
120 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Aku vŕtačka Black & Decker BDCHD18KB je pomerne kvalitný kus náradia za dobrú cenu. Li-Ion akumulátor dodáva napätie 18 V, kapacita je potom 1,5 Ah. Zatiaľ čo pri napätí, ktoré priamo ovplyvňuje točivú silu, ide o nadpriemer, kapacita je naopak mierne pod štandardnou hodnotou testu (september 2020). Čo nepoteší, je pomerne dlhá doba nabíjania, ktorá sa pohybuje okolo 3 až 4 hodín, niektoré modely v našom porovnaní to stihnú za výrazne kratší čas. Pozitívne naopak sú dva akumulátory, ktoré dostanete priamo v cene.

Hmotnosť celej aku vŕtačky, vrátane batérie, je 1,3 kilogramu. Tým sa produkt dostáva pod priemer testu a vám zaručí pohodlné používanie po dlhšiu dobu bez bolesti zápästia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Black & Decker

50 % Makita, 30 % DeWALT, 10 % Scheppach, 10 % Black & Decker
Typ akumulátora

Li-ion

100 % Li-ion
Napätie akumulátora (V)

18

90 % 18, 10 % 20
Doba nabíjania (min)

240

65,90
Kapacita akumulátora (Ah)

1,5

2,21
Hmotnosť vrátane akumulátora (kg)

1,3

1,72

Hodnotenie vŕtania a funkcií

Točivý moment tohto pomocníka domácich majstrov je 40 Nm, v tomto parametri sa teda približuje štandardu testu, stále sa však jedná o podpriemernú hodnotu. Deklarované maximálne rozmery vŕtania do dreva (25 mm) a do ocele a muriva (10 mm) za priemerom tiež zaostávajú, prvá hodnota celkom výrazne. Do rýchloupínacieho skľučovadla sa zmestia nástroje s priemerom 1 až 10 mm, bežne sa však objavuje priemer 13 mm.

Čo sa týka funkcií, musíme vŕtačku Black & Decker pochváliť. Má totiž plynulé nastavenie otáčok, mód vŕtania s príklepom aj možnosť prepnutia na spätný chod, čo sa hodí pri vyskrutkovávaní. Dobré je aj to, že celú vŕtačku dostanete v praktickom transportnom kufri.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Max. priemer vŕtania do dreva (mm)

25

40,80
Max. priemer vŕtania do ocele (mm)

10

80 % 13, 10 % 15, 10 % 10
Maximálny upínací rozsah skľučovadla (mm)

10

90 % 13, 10 % 10
Točivý moment (Nm)

40

55,10
Plynulé nastavenie otáčok

Áno

100 % Áno
Príklep

Áno

50 % Áno, 50 % Nie
Spätný chod

Áno

100 % Áno

Hodnotenie ďalších užívateľov

Užívatelia, ktorí si tento produkt zaobstarali a reálne vyskúšali, si najviac pochvaľujú dobrý pomer ceny a kvality, vrátane režimu príklepu, a solídne spracovanie. Veľa negatívov nenašli, snáď len práve spomínanú dlhú dobu nabíjania, ktorá je ale umiernená tým, že priamo v balení dostanete jeden náhradný akumulátor navyše.

Naše hodnotenie a záver

Najväčšiu silu aku vŕtačky Black & Decker BDCHD18KB vidíme v kvalitnom prevedení za veľmi priaznivú cenu. Napájanie je zaistené Li-Ion batériou s napätím 18 V, kapacita 1,5 Ah je pod priemerom. Čo ale môže niektorých záujemcov od kúpy odradiť, je dlhá doba nabíjania okolo 3 až 4 hodín. Tento nedostatok je ale trochu napravený tým, že priamo v cene dostane zákazník hneď dva akumulátory. Ohľadom funkcií môžeme len chváliť, pretože vŕtačka zvláda pravý aj ľavý chod, vŕtanie s príklepom aj plynulé nastavenie otáčok. Celková hmotnosť aj s batériou je 1,3 kilogramu, čo je priaznivé. Vyhnete sa tak pri práci bolesti zápästia, ktorá býva pri ťažších nástrojoch celkom častá. Točivý moment je 40 Nm, čo je v danej cenovej kategórii bežná hodnota. Pod ním sa už ale pohybujú maximálne priemery vŕtania do dreva (25 mm) a do muriva či ocele (10 mm). Niekoho môže prekvapiť aj menší rozsah upnutia skľučovadla s maximálnym priemerom nástroja iba 10 mm.

Ak úplne nesledujete cenovú reláciu aku vŕtačiek a ste schopní si priplatiť za nadštandardný výkon, potom vám odporúčame prečítať recenziu na DeWALT DCD777S2T. Táto vŕtačka síce nedisponuje funkciou príklepu, naopak má však výrazne vyšší výkon.

120 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Black & Decker BDCHD18KB | Hodnotenie: 76,6 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom našej redakcie. Aku vŕtačkami sa zaoberá cez rok, skúseností nabral aj v praxi, či už na stavbe, v nábytku alebo u zámočníkov. Vďaka kombinácii pracovných skúseností s dobrým naštudovaním problematiky vám bez problémov vysvetlí napríklad rozdiel medzi jednotlivými typmi vrtákov. Okrem aku vŕtačiek si môžete jeho recenzie prečítať aj pri televíziách, monitoroch a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Black & Decker BDCHD18KB

Black & Decker BDCHD18KB

120 € Orientačná cena