Hlavným prínosom mini chladničiek sú ich kompaktné rozmery, vďaka ktorým môžete chladiť potraviny aj v priestoroch, kde bojujete s nedostatkom miesta. Hodia sa aj do domácností jednotlivcov, do kancelárií alebo na chaty. Niektoré mini chladničky môžu slúžiť aj ako minibar alebo chladiť aj na cestách. V tomto článku sa dozviete, podľa čoho vybrať mini chladničku vhodnú práve pre vás.
Rozmery nie sú jediným parametrom, ktorý je potrebné pri týchto zariadeniach sledovať. Oplatí sa poznať predovšetkým chladiace vlastnosti, teda napr. to, aké rozpätie stupňov je možné nastaviť. Pri výbere nezabudnite zvážiť, či hľadáte model s mrazničkou alebo bez nej, a aké vnútorné rozloženie v chladničke požadujete.
Ako vybrať mini chladničku stručne:
- Zamyslite sa nad umiestnením – a to najmä s ohľadom na priestor, ktorý máte pre mini chladničku vyhradený. Vyberať môžete medzi voľne stojacimi a vstavanými modelmi.
- Zvoľte typ mini chladničky – hľadáte skôr menší dizajnový prvok, alebo kompaktnú plnohodnotnú chladničku? Do niektorých sa zmestí len pár fliaš, iné nahradia klasickú chladničku v menšej domácnosti.
- Riaďte sa objemom – predovšetkým pri každodennom používaní mini chladničky v domácnosti majte na pamäti, že jedna osoba potrebuje asi 50 l priestoru.
- S výberom pomôže aj vnútorné rozloženie – najčastejšie sú vo vnútri ploché police, alternatívou sú minibary s tvarovanými policami na uloženie fliaš. Nie všetky modely ponúkajú mraziaci box.
- Nezabudnite na chladiace vlastnosti – aj pri mini chladničkách záleží na rozsahu teplôt, triede mrazenia alebo klimatickej triede. Tieto vlastnosti tiež ovplyvňujú spotrebu elektriny.
- Premýšľajte nad hlučnosťou – ak bude mini chladnička neustále po vašom boku, určite oceníte čo najnižšiu hlučnosť.
- Zohľadnite ponuku funkcií – niektoré modely ponúknu systém No Frost či samoodmrazovanie, vhod určite príde aj displej.
Ak si chcete vybrať chladničku bežnej veľkosti, pripravili sme pre vás samostatné porovnania kombinovaných, amerických aj vstavaných chladničiek.
Výber podľa umiestnenia
Podobne ako je to pri klasických chladničkách, aj pri mini modeloch môžete vyberať z dvoch základných kategórií:
- Voľne stojace mini chladničky – bohatší výber na trhu, sú mobilné, oproti vstavaným variantom priestrannejšie, majú viac funkcií.
- Vstavané mini chladničky – sú užšie a majú menší úžitkový objem, vhodné skôr pre jednotlivcov, ideálne do kuchyniek so vstavanými spotrebičmi.
V súčasnej dobe na trhu s mini chladničkami dominujú skôr voľne stojace varianty. Je to dané tým, že sú oveľa mobilnejšie, priestrannejšie a ponúkajú aj väčšie množstvo vychytávok. Voľne stojaca chladnička ponúkne väčší úžitkový objem, tým pádom je vhodná pre viacerých užívateľov. Tento typ sa dá ľahko prevážať alebo prenášať. Vstavaná mini chladnička sa bude hodiť do kuchynky, kde prevažujú vstavané spotrebiče. Je zákonite užšia a ponúkne menší objem, hodí sa preto na skladovanie menšieho množstva potravín.
Typy mini chladničiek
Pod pojmom mini chladnička si každý môže predstaviť trochu niečo iné. Medzi tieto malé chladiace prístroje patria:
- Pultové mini chladničky – plnohodnotné chladničky v menšom vydaní, vstavané aj voľne stojace, občas obsahujú mrazničku, úložný priestor aj vo dvierkach.
- Minibar – hlavne na chladenie nápojov, často majú špeciálne tvarované police na fľaše, niekedy priehľadné dvierka, kladie sa tu väčší dôraz na dizajn.
- Prenosné mini chladničky – špeciálny typ vhodný na časté prenášanie, skôr na krátke chladenie, majú menší objem.
- Najmenšie chladničky – malý objem, iba na pár fliaš nápojov, často dizajnové, moderné aj retro varianty.
Pultové chladničky
Tento typ chladničiek sa pýši vôbec najväčším objemom, aký pri mini chladničkách môžete nájsť. Preto sa hodí tam, kde potrebujete plnohodnotnú chladničku so všetkými jej náležitosťami, ale kde sa vám tiež hodí ušetriť nejaké to miesto (alebo sa tam zdržiavate skôr nárazovo). Pultové chladničky sú vhodné do kancelárií a iných pracovísk, na chatu, do malej domácnosti alebo študentského bývania.
Ich názov napovedá, že svojou veľkosťou sa hodia na zabudovanie do kuchynského pultu, môžu byť ale aj voľne stojace. Tieto mini chladničky sú niekedy vybavené aj mrazničkou. Vo vnútri býva niekoľko políc a úložný priestor aj vo dverách. Najčastejšie sú jednodverové s nepriehľadnými, teda plnými dverami. Skrátka naozaj zmenšené chladničky.
Minibary
Istou odnožou mini chladničiek sú minibary. Ide vlastne o malé chladničky určené predovšetkým na chladenie nápojov. Tomu zodpovedá ich vnútorné usporiadanie – police môžu byť špeciálne tvarované tak, aby do nich fľaše zapadli. Minibary môžu mať aj priehľadné dvere a celkovo zaujímavý dizajn. Niektoré ale vyzerajú ako klasické mini chladničky a vlastne sa v tomto prípade rozdiely medzi nimi stierajú, pretože aj mini chladnička môže poslúžiť ako minibar.
Prenosné mini chladničky
Osobitným druhom mini chladničiek sú modely určené na prenášanie, teda cestovné chladničky. Ich objem nebýva tak veľký, aby prenášanie celého prístroja nebolo príliš komplikované. Slúžia skôr na krátkodobé chladenie, na dlhodobé sa svojím výkonom nehodia.
Prenosné mini chladničky môžu mať tvar chladničky alebo chladiaceho boxu. Ich podtypom sú autochladničky, ktoré majú natoľko špecifické parametre, že sme im venovali samostatnú stránku.
Najmenšie chladničky
Najmenšie chladiace zariadenia ponúknu objem v jednotkách litrov, hodia sa tak napríklad na vychladenie pár fliaš. Vďaka svojmu neobyčajnému vzhľadu poslúžia aj ako dizajnový doplnok do interiéru. Na trhu preto môžete nájsť moderné aj retro modely. Typické sú minichladničky značky RedBull na ich energetické nápoje.
Okrem nápojov však môžete do najmenších mini chladničiek uložiť napríklad aj kozmetiku (napr. chladivé gély).
Typ | Priemerný objem | Využitie |
Pultová chladnička | 100–150 l | Pre 2–3 osoby na pravidelné využívanie; do často obývaných miest; do väčších kancelárií |
Minibar | 20–100 l | Podľa objemu; do hotelov či dočasných ubytovaní; na chladenie nápojov |
Prenosná mini chladnička | 5–20 l | Pri cestovaní autom; do kempu; do kancelárií |
Najmenšia chladnička | 4–6 l | Na pár fliaš nápojov; na kozmetiku |
Objem
Objem je jedným zo základných parametrov, akými je možné mini chladničky definovať. Ide ruka v ruke s rôznymi typmi mini chladničiek.
- 4 l – tu začínajú najmenšie modely vhodné na nápoje či kozmetiku.
- 5–20 l – úžitkový objem prenosných mini chladničiek.
- 50 – 60 l – takú kapacitu ponúknu stredne veľké mini chladničky.
- 100–150 l – najväčšou kapacitou sa pýšia pultové mini chladničky.
Pre predstavu, klasické vysoké chladničky majú objem aj v niekoľkých stovkách litrov. Objem mini chladničky vyberajte podľa účelu, na aký si ju plánujete zaobstarať. Ak má nahradiť klasickú veľkú chladničku v menšom priestore, vyberajte ju podľa rozmerov, ale ideálne aj podľa počtu členov domácnosti alebo iných užívateľov. Pre jednu osobu je potrebný objem v chladničke asi 50 l.
Vnútorné rozloženie a účel
Čo sa týka vnútorného rozloženia mini chladničiek, záleží tu predovšetkým na vami požadovanom účele. Najmenšie modely s objemom pár litrov často disponujú len jednou vnútornou poličkou, čo ich predurčuje na uloženie drobného občerstvenia, ako sú napr. nápoje, niektoré sú dokonca určené iba na mlieko. Ich objemnejšie a špecifickejšie odnože sú minibary.
S rastúcim objemom logicky rastie aj priestor na uloženie potravín. Pri väčších a pultových chladničkách sa už stretnete s viacerými poličkami, a to aj vo dverách, a väčšinou nechýba ani malý mraziaci box. Okrem vychladenia potravín ich tak dokážu aj zmraziť, a preto sú vhodné aj na ich dlhodobejšie uskladnenie. Tu však musíte počítať s vyššou spotrebou elektriny.
Chladiace vlastnosti
Rovnako ako pri veľkých kombinovaných chladničkách, aj pri tých malých je potreba dbať na parametre, ktoré ovplyvňujú samotné chladenie. Je dobré vedieť, do akých prevádzkových teplôt je vami vybraný model určený, prípadne koľko potravín dokáže zmraziť. Dôležité sú teda nasledujúce parametre:
- Rozsah teplôt – udáva, na akú teplotu je možné chladenie (prípadne mrazenie) nastaviť.
- Mraziaci výkon – predstavuje množstvo potravín v kg, ktoré mraznička zamrazí za 24 hodín.
- Výkon (trieda) mrazenia – oproti mraziacemu výkonu označuje silu mrazenia, teda po akú dlhú dobu je vhodné potraviny v mrazničke uchovávať. Udáva sa počtom hviezdičiek.
- Akumulačná doba – doba, počas ktorej vydrží chladnička chladiť bez dodávky energie (teda pri výpadku prúdu).
- Klimatická trieda – definuje ideálny rozsah teplôt v miestnosti, kde bude chladnička stáť, aby bolo jej chladenie efektívne alebo nespotrebovávalo príliš veľa energie.
Jednotlivé klimatické triedy nájdete rozpísané v nižšie uvedenej tabuľke. Pokiaľ chcete všetkým týmto parametrom porozumieť viac a do hĺbky, odporúčame prečítať si aj náš článok Ako vybrať chladničku, kde sme ich popísali podrobnejšie.
Klimatická trieda | Rozsah teplôt okolia |
SN (subnormálne teploty) | +10 až +32 °C |
N (normálne teploty) | +16 až +32 °C |
ST (subtropické teploty) | +18 až +38 °C |
T (tropické teploty) | +18 až +43 °C |
Hlučnosť
Nemenej dôležitým parametrom mini chladničiek je aj ich hlučnosť. Je možné, že mini chladničku budete mať častejšie blízko seba, takže by bolo vhodné, aby jej hlučnosť nebola príliš vysoká a zbytočne vás tak nerušila svojím nepretržitým chodom. Úroveň hluku sa pri mini chladničkách obvykle pohybuje v rozmedzí 30 – 50 dB, čo zodpovedá tichšiemu pouličnému hluku (Zdroj: Bozp.cz).
Napájanie
Takmer všetky modely na trhu sú napájané zo siete, medzi najmenšími prenosnými typmi sa ale nájdu aj také, ktoré majú miesto napájacieho kábla do elektriny USB port. Energiu im tak môžete dodať z auta, alebo dokonca napríklad aj z počítača. Tie však spravidla dokážu vychladiť maximálne jednu fľašu nápoja.
Spotreba
Ako s každým domácim spotrebičom, aj s mini chladničkami sa spája spotreba elektrickej energie. Tú je dobré si postrážiť, pretože plná chladnička v teplej miestnosti potrebuje na svoju prevádzku oveľa viac energie ako v opačnej situácii. Platí tiež, že mini chladničky s mrazničkou majú spotrebu vyššiu ako modely bez mrazničky.
Spotrebu elektriny udáva energetický štítok, ktorým by mala byť každá mini chladnička vybavená. Okrem energetickej triedy obsahuje aj informácie o objeme alebo hlučnosti, môže teda slúžiť na rýchly prehľad základných parametrov, ktorými vami vybraný model disponuje.
Mini chladničky majú skôr nižšie energetické triedy ako klasické vysoké chladničky, pri ktorých je cieľom nepretržitá prevádzka v domácnostiach. Ich výrobcovia preto cielia na čo najnižšie nároky na elektrinu, pri mini chladničkách v ich prospech hovorí skôr kompaktnosť než nízka spotreba.
Funkcie
Tak ako klasické veľké chladničky, aj mini chladničky môžu ponúknuť rad pokročilejších funkcií.
- No Frost – čiže nenámrazový systém je funkcia, ktorá vám ušetrí námahu s čistením mini chladničky. Chlad je v tomto prípade optimálne rozkladaný tak, aby na stenách nevznikala zbytočná námraza.
- Samoodmrazovanie – alternatívou nenámrazového systému je automatické odmrazovanie. V tomto prípade síce námraza v mini chladničke vzniká, je ale rozpúšťaná chvíľkovým vypnutím chladenia.
- Super chladenie/mrazenie – v prípade, keď vkladáte čerstvé potraviny do mini chladničky, je v mini chladničke alebo jej mrazničke teplota znížená o pár stupňov, aby boli potraviny rýchlo vychladené alebo zmrazené.
- Zameniteľné otváranie – možnosť zvoliť si stranu otvárania je dostupná predovšetkým pri pultových chladničkách, aby mohli byť čo najviac prispôsobené vyhradenému priestoru.
- Displej – prehľadnosti napomôže displej, ktorý zobrazuje napr. aktuálnu teplotu v chladničke či iné informácie.
Obľúbené značky
Mini chladničky vyrába väčšina výrobcov, u ktorých si môžete zaobstarať aj klasické chladničky. Veľkej popularite sa dlhodobo tešia napr. produkty od:
- Klarstein – nesmierne bohatý výber, chladničky rôznych typov i kapacít, dôraz na dizajnovú stránku, niektoré majú mrazničku, cenovo ide väčšinou o strednú triedu.
- Guzzanti – talianska značka ponúkajúca aj vstavané modely, majú čistý elegantný dizajn, rôzne typy a veľkosti, cenovo dostupné produkty.
- Amica – poľský výrobca s dlhou históriou, minimalistické aj retro modely, s mrazničkou aj bez, rôzne farebné varianty, ceny skôr vyššie.
Klarstein
Nemecká značka Klarstein je známa predovšetkým svojím dôrazom na vysokú kvalitu a zaujímavý dizajn. Portfólio produktov má nesmierne bohaté – od domácich spotrebičov po ohrievače či záhradný nábytok. Veľkú časť sortimentu tvoria kuchynské spotrebiče, medzi ktorými nájdete aj mini chladničky. Výber je tu dosť pestrý, pretože narazíte na menšie modely s objemom okolo 20 l, aj väčšie kúsky s úžitkovým objemom nad 100 l. Nechýbajú ani mini chladničky s mrazničkou, modely s presklenými dvierkami alebo špeciálne chladničky na kozmetiku.
Cena väčšiny mini chladničiek sa tu pohybuje medzi 150 – 250 €. Za produkty s väčšou kapacitou zaplatíte aj 400 €.
Guzzanti
Talianska značka Guzzanti vyrába pestré spektrum domácich a kuchynských spotrebičov, známa je predovšetkým svojimi vinotékami, šijacími strojmi a práve mini chladničkami. Mini chladničky Guzzanti majú charakteristický čistý dizajn a elegantné farby (strieborná, čierna, biela). Nájdete tu menšie modely vhodné na chladenie nápojov, ako aj väčšie chladničky s boxom na zeleninu. Ako jedna z mála značiek vyrába aj vstavané mini chladničky. Prevažná väčšina týchto produktov stojí okolo 200 až 250 €.
Amica
Korene tejto poľskej značky siahajú až do roku 1945, kedy začala vyrábať prvé spotrebiče. V roku 1992 bola spoločnosť sprivatizovaná a pomenovaná Amica. V súčasnej dobe dodáva výrobky do 60 krajín sveta, a to hlavne chladničky, mrazničky, sporáky, mikrovlnné rúry, vysávače a rýchlovarné kanvice. Niektoré mini chladničky Amica sú koncipované ako voľne stojace, ale značka ponúka aj vstavané modely. V ponuke sú minimalisticky spracované menšie modely bez mrazničky, väčšie modely s mrazničkou a chladničky v retro štýle, ktoré zaujmú svojím unikátnym dizajnom. Vyberú si tu aj zákazníci, ktorí radi siahnu po spotrebičoch výraznejších farieb.
Objem týchto mini chladničiek sa najčastejšie pohybuje okolo 95 l. Väčšina ponúkaných produktov stojí cca 300 €.
Cena
Ceny mini chladničiek sú pomerne rozdielne. Záleží tu nielen na type a s ním sa spájajúcom objeme, ale aj na počte funkcií. Niektorí výrobcovia sa sústredia aj na dizajn. Ak sa chystáte na nákup mini chladničky, počítajte s investíciou cca 100 – 200 €.
Cena do 120 €
V najnižšej cenovej kategórii si zaobstaráte tie najmenšie modely s objemom zhruba 5–15 l. Hodia sa napr. na vychladenie drinkov a zároveň aj ako dizajnový doplnok, pretože sú často na pohľad atraktívne a vzhľadovo originálne.
Za túto cenu si zaobstaráte aj menšie pultové chladničky, ich objem ale nepresiahne 40 l, čo využijete na miestach, kde trávite menej času. V domácnosti však takýto objem nemusí stačiť ani jednotlivcovi.
Cena od 120 do 240 €
Stredná cenová kategória ponúkne široký výber pultových chladničiek, ktorých objem môže presiahnuť aj 100 l. Preto sa už hodí aj pre páry alebo do menších domácností všeobecne. Rad modelov v tejto cenovej kategórii už ponúka aj niektoré pokročilé funkcie, ako je napríklad nenámrazový systém.
Cena nad 240 €
S cenovkou nad 240 € si už zaobstaráte pokročilejšie modely mini chladničiek, ktoré môžu vynikať väčším objemom, nižšou hlučnosťou alebo pokročilými funkciami. Mnoho výrobcov drahších mini chladničiek už nezabúda ani na dizajnovú stránku produktu.
Pokiaľ však hľadáte chladničku predovšetkým za účelom chladenia, za túto cenu už si zaobstaráte aj lacnejšie klasické chladničky, ktoré majú spravidla vyšší objem, viac funkcií a často aj lepšiu energetickú triedu.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.