Menu

Recenzia a porovnanie Protherm Ray 21KE

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Kotly na elektrinu

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Vysoký výkon
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická trieda D
  • Nedá sa umiestniť do kúpeľne
950 € Orientačná cena

Základné parametre

Protherm Ray 21KE je elektrický kotol vhodný ako hlavný alebo doplnkový zdroj tepla do domácnosti. Jeho výkon je totiž pomerne vysoký, dosahuje 21 kW. To, či ide o dostatočný výkon pre vašu nehnuteľnosť, vám vypočíta odborný kúrenár, ktorý zhodnotí rozlohu, zateplenie a tepelné straty vášho domu či bytu. Účinnosť spaľovania elektriny na vykurovanie je 99,5 %. Celková sezónna energetická účinnosť spadá do triedy D, čo je síce v našom porovnaní slabší výsledok (jún 2019), ale v rámci kategórie elektrických kotlov nie je nijako neobvyklý. Ohrev vody je zaistený externým zásobníkom.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Protherm

Spaľované palivo

Elektrina

Maximálny výkon (kW)

21

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

D

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Áno

Istič (A)

40

Rozmery a hmotnosť

Veľkou výhodou elektrických kotlov je, že pri svojej prevádzke nepotrebujú žiadny odvod spalín. Spolu so závesnou konštrukciou je tento kotol ideálny do menších priestorov, napríklad na chodbu alebo do kuchyne. Kvôli krytiu IP40, ktoré elektrické časti neochráni pred vniknutím vody, nie je vhodné umiestňovať tento kotol do kúpeľne a do bezprostrednej blízkosti zdrojov vody. Rozmery sú 74 cm na výšku, 41 cm na šírku a 31 cm do hĺbky.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

26

Krytie

IP40

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

74

Šírka (cm)

41

Hĺbka (cm)

31

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou kotla Protherm je jeho vysoká účinnosť a výkon. Nevýhodou je nedostatočné krytie pred vodou, nie je teda ideálne umiestňovať ho do kúpeľne. Všeobecnou výhodou elektrických kotlov je ich nezávislosť na komíne, môžete ich teda umiestniť takmer kamkoľvek.

Záver

Protherm Ray 21KE je kotol spaľujúci elektrinu. Robí tak s účinnosťou 99,5 %. V celkovej sezónnej energetickej účinnosti je v triede D, čo je rovnaká hodnota ako pri väčšine elektrických kotlov. Vďaka závesnej konštrukcii a tomu, že na svoju prevádzku nepotrebuje odvod spalín, je ho možné umiestniť prakticky kamkoľvek, s výnimkou vlhkého prostredia. Ohrev vody je realizovaný prostredníctvom externého zásobníka. Výkon 21 kW je dostatočný aj ak bude tento kotol používaný ako hlavný zdroj tepla v domácnosti.

Ak hľadáte skôr doplnkový zdroj kúrenia, môžete sa pozrieť aj na menej výkonný variant tohto kotla Protherm Ray 9KE.

950 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Protherm Ray 21KE
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub v našom tíme pracuje na technicky orientovaných témach. Vďaka dlhoročnému štúdiu stavebného inžinierstva a ďalšiemu samoštúdiu problematike kotlov dobre rozumie. V článku vám vysvetlí rozdiely medzi priamotopmi a kotlami so zásobníkom. Jeho články ale nájdete aj pri témach ako sú aku vŕtačky, skrutkovače a ďalšie elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Protherm Ray 21KE

Protherm Ray 21KE

950 € Orientačná cena